מחזה מסוכן ולא שגרתי חיכה ללוחמי האש שהגיעו לבניין בשכונת רוממה: הכבאים גילו שקבלן שביצע במקום עבודות עפר תלה את בלוני הגז על קיר הבית. "רעיון עם פוטנציאל סיכון כזה עוד לא פגשנו", אמרו.

לא תאמינו כמה צוברי גז יש בירושלים
הסכנה החדשה במקום אסון הגזר בגיל
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בתחילת השבוע קיבלו לוחמי האש של מחוז ירושלים תלונות מתושבים בבניין מגורים בשכונת רוממה על מפגע גז בשכונה. הפונים סיפרו שקבלן עפר שמבצע עבודות בבניין החליט לתלות בינתיים את בלוני הגז של הדיירים על סורגי החלונות בלי כל תמיכה.


הכבאים שבאו לברר את העניין גילו שטענות התושבים נכונות ושהקבלן שביצע עבודות של תיקון הצנרת והביוב תלה את מכלי הגז עם הצנרת בצורה שסיכנה את הדיירים בצורה חמורה ביותר. הכבאים הזעיקו למקום טכנאי גז, פירקו את המכלים התלויים על הקירות ומסרו אותם לטיפול הטכנאים.

להב משנה מוטי מלמד משירותי הכבאות מספר שהיתה במקום סכנה מהותית של דליפת גז ופיצוץ, והמכלים אף היו עלולים ליפול במהלך העבודות ולהתלקח.

גורמי כבאות נוספים שהיו במקום מספרים שנמצאו בבניין יותר מעשרים מכלי גז, שכללו מאות קילוגרמים של גז ויצרו יחד רמת סיכון גבוהה מאוד. "בשטח עצמו עובדים כלים כבדים", הם אומרים. "מפחיד לחשוב מה היה עלול להתרחש אם טרקטור אחד היה נותן מכה קלה לאחד הבלונים או קורע בטעות צינור. אנחנו שומעים כל הזמן על אלתורים ועל חלטורות, אבל רעיון עם פוטנציאל סיכון כזה עוד לא פגשנו".

האירוע החמור הזה מצטרף למאות אירועים שבהם מטפלים הכבאים בשנה בגלל חיבורי גז פיראטיים ברחבי העיר. רק לפני כחצי שנה ארע אסון הגז בגילה שעלה בחייהם של ארבעה אנשים.

"לא פעם ולא פעמיים מצאנו בלונים בחדרי מדרגות, בארונות מטבח, בארונות חשמל ואפילו בדודי שמש", מספר כבאי ותיק. "כל אחד יכול להשיג היום בקלות בלון ולמלא אותו במקום בלי אישור ובלי תו תקן מסודר. אנחנו נתקלים בזה בעיקר בשכונות הצפופות בעיר".

במקרים מהסוג הזה הכבאים מעבירים את הטיפול למינהל הגז, שפועל נגד העבריינים - אך לא תמיד בהצלחה. "הסכנה בגז הפיראטי שווה לעוצמת פיצוץ של מטעני חבלה", אומרים לוחמי האש.