צילום: גיל יוחנן על אף החלטת הממשלה מ־2007 להעביר את כל היחידות הארציות של הממשלה לירושלים, במשרד הכלכלה לא מוכנים להצהיר כי הרשות הלאומית החדשה לפיתוח וחדשנות שתוקם בקרוב תמוקם בבירה.

לא תאמינו איפה היה דוכן בחירות של מפלגתו של בנט
מתי נגמרה הבטרייה של שר הכלכלה?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הקמת הרשות אושרה בממשלה ב־7 באוקטובר ביוזמת שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי), המשמש גם שר לענייני ירושלים. למרות חוק יסוד ירושלים בירת ישראל, המחייב את הממשלה לשבת בעיר, ועל אף הצהרות חוזרות ונשנות של השר בדבר חשיבות חיזוקה של הבירה, במשרד הכלכלה לא מוכנים להתחייב בנוגע למיקום הרשות ומציינים כי מדובר ב"נושא פרטני שטרם נידון".כזכור, דו"ח מבקר המדינה ב־2013 תקף בחריפות את משרדי הממשלה על אי מילוי החלטת הממשלה לפני שש שנים להעביר את כל יחידותיה לירושלים.

למעשה, מטרת הרשות החדשה היא להפוך את המדען הראשי למעין 'קרן הון סיכון' לפיתוח יזמות הייטק מקומית. לרשות החדשה, על פי כוונת השר בנט, יהיו סמכויות לתת מענקים לחברות, לבצע השקעות, לגייס הון בישראל ומחוץ לה, ליצור קרנות השקעות ולתת הלוואות וערבויות שמטרתן להקל על ביצוע השקעות בישראל. כיום יש למדען הראשי במשרד הכלכלה יכולת מוגבלת להוביל מהלכים, ליזום תוכניות חדשות או להתאים תוכניות קיימות למציאות המשתנה בתחום ההייטק.

"רק בשנה האחרונה קמו בירושלים יותר מממאה סטרט־אפים ו־35 מהם גייסו יותר ממאה מיליון דולר להשקעה", ציין סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ' ('התעוררות') במכתב לשר בנושא. "מיקום הרשות הלאומית בירושלים ייתן דחיפה נוספת להצלחות הקיימות בירושלים כיום. החלטה שלא למקם את הרשות בירושלים היא בבחינת הפניית העורף לחוסנה הכלכלי של עיר הבירה ולצעירים המעוניינים לגור בה".

משרד הכלכלה בתגובה: "נושא הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית נמצא עדיין בדיוני חוק התקציב בכנסת וטרם אושר. נושאים פרטניים כמו מיקום הרשות אינם חלק מטיוטת החוק וטרם נידונו".