צילום: AP יוזמה מעניינת של המינהל הקהילתי בצור באהר תנסה להתמודד עם תופעת הקטינים המיידים אבנים לעבר שכונת ארמון הנציב: המינהל יפתח בקרוב חוגים ללימוד על חייהם הקשים של אסירים שהיו כלואים במשך שנים בבתי הכלא בישראל ואף יביא מספר אסירים לשעבר שידברו לפני הילדים. המטרה ברורה: להרתיע את בני הנוער מזריקת אבנים.

מדוע האזכרה נערכת קילומטר מהקבר?
זרקת אבנים? העירייה תבדוק אם אין לך חובות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

אירועי המהומות בירושלים לא פסחו על הכפר צור באהר הסמוך לשכונת ארמון הנציב. כמעט מדי לילה עשרות צעירים, מרביתם קטינים, מיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר בתי השכונה היהודית. באחד האירועים הציתו אלמונים את מבנה המתנ"ס העירוני בצור באהר, שבנתה העירייה בהשקעה של יותר מארבעה מיליוני שקלים. ביוזמת יו"ר המינהל הקהילתי, רמדאן סעיד, נאספו כספים מתושבי השכונה והמתנ"ס שופץ והתושבים צבעו את קירותיו.



כעת מנסים במינהל למצוא דרכים יצירתיות לעצור את מיידיי האבנים. לפני שבוע הגיעה משלחת של נכבדי הכפר בראשותו של סעיד לפגישה עם ראש העירייה ניר ברקת וסגן ראש העירייה מאיר תורג'מן, המחזיק בתיק המינהלים הקהילתיים.

הנציגים ביקשו מהעירייה לסייע לכפר במימון חוגים לילדים ובני נוער, אשר יכללו בין השאר מפגש עם אסירים לשעבר שישבו בכלא בשל מעשי אלימות שונים. "הכוונה היא ליצור מפגש אמיתי עם אנשים אשר חוו את תלאות הכלא. אנו נבקש מהם לספר לצעירים עד כמה נורא להיות כלוא ועד כמה קשה לשרוד במקומות האלה", אומר סעיד.

מוחמד חלף, נציג הדור הצעיר במינהל הקהילתי, אומר כי הכוונה היא להציג לפני הצעירים את המחיר שהם עלולים לשלם ברגע שייעצרו: יוגש נגדם כתב אישום והם יישלחו לכלא.

במינהל אומרים שהחוגים יכללו גם השתתפות בדיונים בבתי משפט. "אנחנו רוצים לעמת את הצעירים עם מצבים שבהם מגיעים אסירים לבתי המשפט כשהם אזוקים, כדי שיחוו את מה שצפוי להם אם ימשיכו לידות אבנים ולהשליך בקבוקי תבערה", אומר סעיד. לטענתו, היוזמה נולדה בעקבות חוסר היכולת להשתלט על המתפרעים הצעירים בכפר. "ממש התייאשנו", הוא מודה. "קשה לנו להשתלט על קבוצה של כמה עשרות נערים שכתוצאה ממעשיהם כל הכפר סובל. תוכניות מעוכבות, ויהודים שהיו מגיעים לקנות אצלנו כבר לא מגיעים כי הם חוששים, ובצדק. לא נעים בצור באהר בחודשים האחרונים. הפכנו לכפר מבודד".

תורג'מן אומר כי בעירייה הופתעו מהיוזמה המקורית, והוחלט לסייע לשכונה בכל דרך כדי להוציא את התוכנית לפועל.

העירייה: "ב־4 בנובמבר נפגשו ראש העירייה, סגנו לענייני שכונות מאיר תורג'מן והדרג המקצועי בעירייה עם הנהלת המנהל הקהילתי של צור באהר. לישיבה קדמה עבודת מטה מקיפה למתן מענה על הצרכים הכוללים בכפר ונדונו בה נושאי חינוך, תשתיות, מים ביוב ועוד. במסגרת הפגישה הציגו חברי ההנהלה ומנהל המנהל את פעולתם העצמאית מול בני הנוער בשכונה למיגור האלימות.

"ראש העירייה וסגנו בירכו על היוזמה של הנהגת הכפר וחיזקו את ידם והורו לדרג המקצועי בהובלת מנהל חינוך לבנות תוכנית מקיפה בשכונה המספקת מעטפת חינוכית רחבה למניעת אלימות לבני הנוער ובכלל זה הסבר על ההשלכות החמורות של יידויי אבנים, פעילות פנאי ותרבות למניעת אלימות ועוד".