הרקדה המונית בהר המנוחות: תלמידי הרב ישראל אודסר מחסידות ברסלב, המכונה 'הסבא', בחרו לקיים את ההילולה השנתית לזכרו במקום יוצא דופן - בין הקברים.

אתרי ההתבודדות של הברסלבים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ממשיכי דרכו של אודסר התכנסו שבוע שעבר בחניון שליד בית הקברות ובסמוך לקברו. על גגות הטנדרים הנושאים את הרמקולים רקדו מבוגרים וילדים ללא הבדלי דת ומגזר לצלילי להיטים לועזיים ושירי אהבה שחוברו להם מילים מיוחדות שהביעו אהבה וכבוד כלפי רבי נחמן מברסלב ורבי ישראל אודסר.במסגרת ההילולה, המתפרסת על יממה שלמה, הגיעו האלפים לתפילות, ריקודים ולימוד ליד קברו של אודסר. בשעות הלילה שבהן החל האירוע השתמשו החסידים בגנרטורים ניידים ובחשמל סולארי. האירוע נחשב יוצא דופן, מכיוון שלא מקובל לערוך ריקודים בבתי קברות אלא בקברי מקובלים, הממוקמים בדרך כלל בשטחים מבודדים.

גרפיטי ודוכני מכירות
לרגל האירוע, מתחם הקבר, הסמוך לכביש ירושלים־תל אביב, קושט בכיתובי ברסלב השונים. הקירות הסמוכים היו מלאים גרפיטי וציורים, וכמעט כל השלטים המוצבים בדרך לקברו של אודסר זכו לריסוסי צבע ולתוספות כיתוב שמזכירות את המסרים של הרב הנערץ.

על השביל המוליך לקברו, שנחסם במיוחד לרגל האירוע, ניצבו רכבי החסידים שהשמיעו שירים שהיללו את תורתו. לצדם הוצבו דוכני מכירות רבים שבהם הציעו המוכרים פריטים הנושאים סממנים של מנהיגם ותמיכה בקרן התרומות שפועלת לזכרו. בהפנינג המכירות נמכרו כובעי שמש שעליהם הוטבעו מסרים רוחניים מרבי נחמן, ספרים תורניים, סיפורי מעשיות וסידורים.

אחד הפריטים יוצאי הדופן שנמכרו היה קמע שנכתב על פי הוראת הרב אודסר ונשמר בקליע. לדברי המוכרים, הקליעים שבהם מאוחסן הקמע מיוצרים עבור כוחות הביטחון המגנים על היהודים. אחד מבעלי הדוכנים שמוכר את ספר הילדים 'איפה סבא', סיפר שהייחודיות של הספר היא בכך שהוא נכתב על פי משנתו של אודסר. "למדתי את כתבי הרב ואז עלה לי חידוש גדול. הרגשתי שהקדוש ברוך רוצה שאכתוב את הספר", מספר בעל הדוכן.

ברחבה הסמוכה עמל אחד החסידים על צביעת רכבו. החסיד, שהביא איתו תרסיסים בשלל צבעים, קישט את הרכב בציורים של סמלי החסידות לצד מסרים מעולמו הרוחני של אודסר המהפכן. לדבריו הוא חש התרוממות רוח כשביום ההילולה הוא משקיע בזיכרון רבו באמצעות הזכרת מסריו. לטענתו, אחרי שיסיים את מלאכתו יעלה ערך הרכב כיוון שהוא "נהיה מיוחד וקדוש".

הגיע לכולם
ההילולה לזכר רבי אודסר מתקיימת בקביעות מדי שנה. השנה הגיעו אלפי תלמידיו ואוהדיו להילולה שהתרחשה לראשונה במקום קבורתו בהר המנוחות, ולא כבעבר, אז קיימו תלמידיו אירוע הרקדה המוני בבית וגן. הסיבה לשינוי המיקום היא שמארגן ההילולות הקבוע נשלח לכלא אחרי שהורשע בעבירות מין בנשותיו ובהתעללות בילדיו.

בקבר שוחחו מאמיני הרב אודסר על דברי תורתו והתפללו לזכרו ולעילוי נשמתו. העולים לקבר היו חילונים, דתיים וחרדים מהזרמים השונים, כולל הקיצוניים שבהם. אחד מהם, לבוש בבגדי החסידות הקיצונית והמסוגרת 'תולדות אהרן', שדרכה הרוחנית שונה לחלוטין מזו של אודסר, הסביר שהשפעתו של הרב חורגת מגבולות המגזר החרדי והגיעה לכל יהודי, כולל "ציונים וחילונים" כלשונו.

למקום הגיעו המוני מתפללים שהרגישו שהם נשאבים לדרכו יוצאת הדופן. המארגנים מספרים שחלק מהעולים לעיר הקודש מגיעים למספר שעות של תפילה וחיזוקים. כשהם מתעייפים הם נוסעים לבתים של חברים בירושלים לצורך מנוחה ואז חוזרים להפנינג של שמחת ההילולה השנתית, שסוחפת אותם.

מגוון המבקרים באירוע לזכר הרב גדול והמתפללים מגיעים מכל הארץ. אחד התלמידים, מלווה בבנו בן החמש, סיפר שהגיע במיוחד ממקום מגוריו במירון ובמשך הלילה רקד ולמד את כתבי 'הסבא'. בצהרי יום שלישי הצטרפו אליו אשתו וילדיו האחרים. לדבריו, לאחר אמירת התיקון הכללי ועיון בספרי 'הסבא' "כל מה שמבקשים מהסבא מתקיים".

מבקר אחר מספר שלא הכיר את אודסר ותורתו וחבר שסיפר לו על האירוע גרם לו להסתקרן. הוא הגיע למקום כדי ללמוד על דרכו הרוחנית של הרב שנדחק מהשיטה החרדית המקובלת. מבקר אחר, לבוש מדי צה"ל, סיפר לנוכחים שבמבצע צוק איתן נקלע עם חבריו לאירוע מסוכן, וכשנזכר ברבו הוא וקבוצת החיילים שאיתו ניצלו מהסכנה. החייל הוסיף שלפני הביקור בקבר רבו מחולל הנס הוא טבל במקווה כדי להגיע למדרגות רוחניות גבוהות.