צילום: שלומי כהן מחשש לפיגוע: בוטלו משמרות זהירות בדרכים (זה"ב) בבית ספר בירושלים. בעקבות המצב הביטחוני בעיר, ופיגועי הדריסה האחרונים שהתרחשו בעיר החליטו בבית ספר יאנוש קורצ'אק בבירה לא להעמיד את הילדים בסיכון ולבטל את משמרות הזה"ב.

תוכנית חירום: הקמת משמר אזרחי ענק בשכונות
איך הגיבו בג'בל מוכאבר לטבח בבית הכנסת?
איפה עבדו המחבלים שביצעו את הפיגוע?

אחד הסיכונים הממשיים העומדים בפני הילדים העומדים במשמרות הזה"ב הוא פיגוע דריסה. משמרות הזה"ב קיימים בבתי ספר ברחי הארץ עשרות שנים במסגרתם עומדים תלמידי כיתות ו' במעברי חציה קרובים למוסד החינוכי על מנת לדאוג לכך שהילדים יחצו את בבטחה את הכביש בדרכם לבית הספר.

הבוקר נשלח מייל להורים בבית הספר הממוקם בשכונת הגבעה הצרפתית בו הוסבר להם שהחל מהבוקר הילדים לא יעמדו עוד בסמוך למעברי החצייה. "בשל המצב ביטחוני החל מהיום תלמידי כיתות ו' לא יעמדו במשמרות הבטיחות", נכתב הבוקר במייל שנשלח להורי בית הספר מרכזת זהירות בדרכים, "חשוב לציין כי מערך האבטחה תוגבר לאחרונה סביב בית הספר .אנא היערכו בהתאם עד להודעה חדשה. בתקווה לימים שקטים ורגועים".כמו כן ל- mynet נודע כי נשקלת אפשרות להחליף את הילדים העומדים בכבישים במתנדבים מבוגרים יותר. בשעה זו נערכת ישיבה בה משתתפים מנהלי בית ספר בעיר בבית הספר לאומנויות בה נידון בין היתר גם המצב הביטחוני. בשלב זה טרם הוחלט אם תינתן הנחיה גורפת לגבי משמרות הזה"ב גם בבתי ספר בשאר רחבי העיר.

בתוך כך, בעקבות הפיגוע הוציא ארגון ההורים בירושלים הודעה לפיה בארגון "מוטרדים מהדיווחים שאנחנו מקבלים מהשטח ובהם גני ילדים ומוסדות חינוך אחרים פועלים ללא אבטחה, גם בימים אלה. אנחנו קוראים לוועדי ההורים בבתי הספר וגני הילדים שבהם יש בעיות אבטחה להעביר אלינו את הבעיות ואנחנו נפעל מול הגורמים הרלוונטיים בניסיון לפתור את הבעיות.

"הפיגוע הקשה הבוקר בבית הכנסת בירושלים, הוכיח שוב, את החשיבות באבטחה בעיר בימים אלה. כהורים לילדים, אנחנו דורשים מעיריית ירושלים והמשרד לביטחון הפנים, לקחת אחריות ולדאוג לבטחונם של ילדנו.

"בימים בהם ירושלים נמצאת תחת מתקפת טרור, ראוי להציב מאבטח חמוש בכל בית ספר וגן ילדים ללא הגבלה של מספר הילדים כפי שקובעות התקנות (בגני ילדים חובת האבטחה היא רק לאשכול גנים מעל 100 ילדים)".

העירייה בתגובה: "ההחלטה להפסיק את משמרות הזה"ב הינה החלטה מקומית של כל בית ספר לפי ניהול סיכונים ובהתאם לשיקול הצוות החינוכי. אגף מנהל החינוך בעירייה פועל לקיום מערך מתנדבים שיסייע לקיום משמרות הזה"ב באיוש ההורים".