צילום: shutterstock יותר מחודשיים וחצי עברו מאז פתיחת שנת הלימודים ומהפכת הטאבלטים עדיין מדשדשת. שיטת הלימוד החדשה אינה חפה מכשלים, הגלישה איטית, לא כל הספרים הדיגיטליים עלו לרשת, ומלבד זאת תלמידים רבים מעידים שהם גולשים בפייסבוק במהלך השיעורים.

הצרות בהתחלת מיזם הטאבלט
איפה יתועדו תלמידים במצלמות?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

עם פתיחת שנת הלימודים יצאה לדרכה מהפכת הטאבלטים בעיר, שבמסגרתה קיבלו התלמידים בשמונה בתי ספר מכשירי טאבלט שהיו אמורים להחליף את ספרי הלימוד המסורתיים והמחברות. אולם כבר בהתחלה התגלו בעיות לא מעטות, כשלא כל חומרי הלימוד עלו לרשת וברוב המקרים מהירות הגלישה היתה איטית מאוד. אמנם נטען שאלה חבלי קליטה, אך גם כעת, חודשיים וחצי מפתיחת שנת הלימודים, רוב הבעיות לא נפתרו.בשיעורי צרפתית למשל, מאחר שהחומר העיוני בהם לא הותקן עדיין במחשבים, המורים נאלצים לחלק דפים. כמו כן נגרמות תקלות רבות של בלאי ורק שני טכנאים יודעים לטפל בהן. "המטרה היא ליצור מאגר של טאבלטים רזרביים שיהיה אפשר להחליף במקרה של קלקול, וצריך לבדוק את התשתיות. אם ספק אינו מספק שירות מסודר של ספרים דיגיטליים, צריך להחליף אותו", אומר יושב ראש ועד ההורים באחד מבתי הספר בעיר. "אי אפשר להבטיח להורים ולתלמידים שהדברים יסתדרו אחרי החגים ואנחנו כבר או־טו־טו בדצמבר".

אולם הבעיות הטכניות אינן המכשולים היחידים הנלווים לשימוש במכשירים החדשים. תופעה נוספת שאיתה מתמודדים כל שמונת בתי הספר שבהם פועלת התוכנית היא תופעת הגלישה בפייסבוק ובאתרים אחרים במהלך השיעור. תלמידים רבים מחברים את הטאבלט לאינטרנט באמצעות הטלפונים הניידים שלהם וגולשים גם בזמן הלימודים.

"השבוע העבירו את הבן שלי לשולחנות האחוריים בכיתה והוא סיפר שכמעט כל החברים שלו בפייסבוק", אומרת אחת האמהות. "מה זה צריך להיות? אנחנו משלמים כסף על הטאבלטים כדי שילמדו, לא כדי שישחקו". במכתב ששלחו התלוננו ההורים על הבעיות הרבות שצצו בעקבות כניסת המכשירים החדשים לכיתות הלימוד.

בוועדת ההיגוי עובדים כעת למצוא פתרון לכך. על הפרק נמצאת התקנה של גירסה מתקדמת של מערכת ההפעלה שתמנע חיבור לטלפונים ניידים, כך שהגלישה בשיעור תתאפשר רק ברשת הפנימית של בית הספר.

בתוך כך בעירייה מבטיחים להרחיב בקרוב את תוכנית הטאבלטים גם למגזר החרדי. "יש חשיבות גדולה בהכנסת פרויקטים חדשים לכל המגזרים במערכת החינוך בעיר", אומר מנהל מנח"י משה טור־פז, "ובכלל זה גם את פרויקט הטאבלטים". עם תחילת מהפכת הטאבלטים רצו במינהל החינוך לכלול במיזם גם את בתי הספר החרדיים, אך הרבנים לא סיפקו תשובה סופית בנושא עד לפתיחת שנת הלימודים. כעת מביעים מוסדות חינוך במגזר עניין ורצון להשתתף בפרויקט בשנה הבאה.

תגובת העירייה לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה.