צילום: שלומי כהן רבנים ואישי ציבור דורשים להגביר את האבטחה בבתי הכנסת: הראשון לציון יצחק יוסף פרסם פסק הלכה המחייב את בתי הכנסת להציב מאבטחים, ורב שכונת רמות הגדיל לעשות כשהתיר לתושבים לשאת איתם מכשיר סלולארי במהלך יום שבת.

מקום העבודה של מבצעי הפיגוע בהר נוף
בית הכנסת שהיה בלב הפיגוע
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בעירייה ניסו לקדם יוזמות אבטחה שכונתיות, אך במקביל פרסמו רבנים מובילים פסקי הלכה שנועדו לשמירה על חיי אדם. הראשון היה הרב הראשי יצחק יוסף, שפרסם פסק הלכה המחייב את גבאי בתי הכנסת להציב מאבטחים בכניסות, כשהוא מוסיף שיש להעדיף השתתפות בתפילות בבתי כנסת הדואגים לאבטחה.פסק הלכה נוסף פורסם בשם רב שכונת רמות, מנדל פוקס, שהתיר לחלל את השבת ולקחת פלאפון בתקופה הקרובה. "ראוי מאוד שיהיו הרבה אנשים במשך השבת עם טלפון נייד בכיס המכנסיים". לדבריו, בזמן חירום יש חובה להתקשר למשטרה כיוון שיש בכך פיקוח נפש הדוחה את קדושת השבת. בנוסף התבקשו התושבים שלא לשוטט סמוך לוואדיות המפרידים בינם לבין בית חנינא ובית איכסא.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק מבני דת, ישראל קלרמן, ביקש ממפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לתקצב באופן מיוחד את מימון האבטחה בבתי הכנסת בעיר ובמקביל להגדיל את מספר הסיורים באזורים הערביים.