היא אחראית על הפקת פרויקטים עירוניים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בשנה, הממומנים מכספי ציבור, קיבלה את האחריות על ניהול היכל 'פיס ארנה' החדש ומנהלת באופן רציף התקשרויות בהיקפי ענק עם ספקים פרטיים. אבל 'אריאל', החברה העירונית שבראשה עומד ציון תורג'מן, עוברת בימים אלו בדיקה בידי מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שצפוי לפרסם בקרוב דו"ח בנושא.

מה אומרת מבקרת העירייה על קבלת מתנות?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "המשרד עשה בשנת העבודה 2014 ביקורת בחברת אריאל, לרבות בדיקה של היבטים של נושא המכרזים וההתקשרויות. דו"ח הביקורת יפורסם בקרוב במסגרת הדו"חות על הביקורת בשלטון המקומי לשנת 2014.
משרד מבקר המדינה ימשיך לעקוב אחר הנעשה בחברה".

י

ש לציין כי על פי חוק אסור לפרסם תוכנה של טיוטת דו"ח בתקשורת. עו"ד יהלי כהנוב, שמייצג את חברת אריאל, ציין השבוע שטיוטות הדוח נמסרו לידי החברה והיא הגיבה על האמור בהן בפירוט. "יש לנו יסוד מלא להניח שאנשי הביקורת לוקחים בחשבון במלוא הרצינות את תשובותינו ושהדוח הסופי, לכשיכתב, יהיה שונה באורח מהותי מהטיוטות".

הצעות מחיר בפקס
מזה תקופה שנותני שירותים וספקים בעיר מתלוננים כי ישנם מקרים שבהם דרכי ההתקשרות עם אריאל בעייתיות לכאורה.

אחת התמיהות נוגעת לשיטת בחירת הספקים באריאל שכן החברה העירונית דורשת (לפחות מחלקם) להגיש לה הצעות מחיר בפקס ולא במעטפות כנהוג במקרים שכאלו. החשש: מאחר שבפקס ההצעה גלויה לעין כל, אין כל קושי לבקש מהספקים להעלות או להוריד את גובה הצעתם בהתאם להצעות האחרות שהתקבלו.

וחוזר חלילה
אחת התלונות שהגיעו למבקר המדינה נוגעת לבחירה בספקי החברה, והעובדה שחלקם זוכים במכרזים כמעט כל שנה. בדיקה של "ידיעות ירושלים" מעלה שאכן יש שמות שחוזרים על עצמם. בין היתר ישנה חברת הפקה שעובדת כמעט ברציפות בשנים האחרונות בהפקות של 'אריאל', או בודק חשמל ששמו חוזר באירועים לא מעטים לאורך השנים למרות שבשוק יש ספקים רבים בתחום.

חברה נוספת שעובדת לא פעם עם 'אריאל' היא 'עיצוב במה'. מדובר באחת החברות המובילות בתחום, שהעבודה איתה נמשכה גם אחרי מעורבותה באסון הר הרצל שבו נהרגה החיילת הילה בצלאלי ז"ל מקריסה של גשר תאורה.

השנה הועסקה החברה אף ששלושה חודשים לפני יריד חוצות היוצר הודיעה פרקליטת מחוז ירושלים שבכוונתה להעמיד לדין את 'עיצוב במה', בכפוף לשימוע, בעבירות של גרימת מוות ברשלנות.

עו"ד יהושע רזניק, המייצג כיום את 'עיצוב במה' מסר כי העובדה שהחברה מועסקת שוב ושוב מעידה "שזו חברה שיודעת לספק את הנדרש במקצועיות ומיומנות".

לדבריו, אם אכן יוגש כתב אישום, ל'עיצוב במה' יש טענות הגנה מצוינות ואין ספק שהיא תזוכה.

היזם המשותף
פפה אללו, דירקטור לשעבר ב'אריאל' ויו"ר האופוזיציה כיום, מציין כי בשנה שעבר ביצעה העירייה אירוע עם חברה אחרת בצורה שהוגדרה "מיזם משותף", למרות שלדבריו היה ראוי לבדוק חלופות אחרות ולפתוח את הליך בחירת החברה לציבור.

לדברי אללו, "נכון, היועץ המשפטי של אריאל אמר שזה בסדר, אבל אני חושב שזה נושא שלא נבדק לעומק. אנחנו כדירקטורים לא קיבלנו הסבר מלא. אני חושב שזה צריך להיבדק. לדעתי היה נכון לבצע הליך שבו היו נבחנות כמה הצעות ולא לעבוד רק עם חברה אחת".

מנגד, עו"ד יהלי כהנוב, המייצג את חברת אריאל, מסביר כי לפי פרוטוקולים המצויים בידי החברה עולה ש"הדירקטוריון ביקש מזמנו מהמנכ"ל לבדוק אפשרות של הכרזה על החברה כ'ספק יחיד' ואילו המנכ"ל, אחרי שערך בירור מקיף בעניין, חזר לדירקטוריון והודיע שהליך כזה לא יוכל להתקיים. לפיכך החליט הדירקטוריון לבצע את האירוע בצורה של מיזם משותף.

"ההחלטה על המיזם המשותף התקבלה על ידי דירקטוריון החברה על פי המלצת היועץ המשפטי של החברה והיועץ המשפטי של עיריית ירושלים".

מיזמי ענק
בתקופת כהונתו של ניר ברקת הורחבה באופן משמעותי פעילות החברה, יחד עם הגדלת תקציב התרבות העירוני ומיזמי הענק בעיר. במסדרונות העירייה כונה תורג'מן לא פעם 'הקוסם' על כך שהצליח לפתח את החברה ולהביא לעיר אירועים רבים.
השינוי המשמעותי ביותר באחריות שתורג'מן קיבל לידיו מהעירייה היה ניהול מתחם הארנה, שנקבע שיימסר לאחריותה של חברה חדשה שהוקמה תחת אותו שם - אריאל. המהלך נתקל בביקורת מצד חברי מועצה, שטענו שאין היגיון להעביר את ניהול הארנה דווקא לידי אריאל.

שקיפות? לא ממש
בעירייה נוהגים לציין שבשנים האחרונות הונהגו בה סטנדרטים גבוהים של שקיפות. אך בניגוד לוועדות העירייה ומכרזי הרשות לפיתוח ירושלים, לדוגמה, שמסמכיהם מוצגים באינטרנט, הגישה למסמכים דומים של חברת אריאל, לרבות הליכי מכרזים, היא מוגבלת.