צילום: shutterstock בעקבות הפיגוע הרצחני בבית הכנסת בהר נוף וההקלות שהוציא המשרד לביטחון פנים, נרשמה לאחרונה עלייה חדה בביקוש לכלי נשק בעיר. אקדחים, גז מדמיע, גז פלפל ושוקרים כל אמצעי שמסוגל לנטרל מחבלים הפך בחודש האחרון למוצר מבוקש שמטרתו לחזק את תחושת הביטחון בקרב האזרחים.

חשש: עובדי עירייה בין מיידי האבנים
הנסיעה המפחידה ברכבת הקלה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מנהל חנות נשק: "בימים האחרונים מכרתי פה דברים שלא מכרתי מאז האינתיפאדה השנייה".מי שמרגישים העלייה הגדולה בביקוש לנשק הם בתי הספר לאבטחה. אחד מהם הוא 'מרכז קרב - בית הספר לאבטחה ואימונים' שפועל בעיר כבר שלושים שנה. בעקבות הפיגוע בהר נוף, מספרים שם, מאות מתושבי העיר פנו אליהם במטרה לקבל אישור לנשיאת נשק חם.

הלקוחות החדשים מגיעים מכל המגזרים, ביניהם גם הורים שמבקשים לקנות לילדיהם נשק קר כמו גז פלפל, שוקרים וסכינים. אחרים קונים אזיקים לידיים ולרגליים, אלות, סכינים ואפילו נונצ'אקו.

מנהל המרכז, רונן אהרון רבני: "בירושלים מרגישים הסלמה כבר כמה חודשים, אבל מאז הפיגוע בהר נוף יש עלייה משמעותית בביקוש לנשק. אחרי פיגוע הסכינים והיריות בבית הכנסת אנשים הבינו עד כמה האיום קשה".

יצחק מזרחי, בעלי חנות הנשקים מגנום 2525 מצטרף לדברים: "אנשים באים ושואלים המון שאלות, לא כולם מבינים מה זה להסתובב עם שוקר או אלה באמצע הרחוב. אנחנו עושים הדרכה מיוחדת על הכלים האלה, שיכולים להיות גם מסוכנים."

גם במגזר החרדי נרשם השבוע תקדים, כשבעיתונות החרדית הנתונה לפיקוח של ועדות רבנים פורסמו הצעות לרכישת כלי נשק. בפרסומים נטען בין השאר שזו "חובה מהתורה להחזיק נשק בימים אלו". בעיר החרדית מודיעין עילית נערכה מכירה של כל סוגי הנשק, ולמי שעומד בקריטריונים הביטחוניים והבריאותיים הוצעו הכשרה וסיוע באחזקת אקדחים.

במינהל הקהילתי רמות אלון יגייסו את בני הנוער לאבטחת השכונה. ל"ידיעות ירושלים" נודע כי במסגרת ההכשרה המוקדמת יעברו המאבטחים הצעירים, תלמידים בני 17 בלבד, מטווחי ירי שלאחריהם יוכלו לשאת נשק מסוג רובי M16.

יחד עם ההקלה בהנחיות והבהלה להתחמשות, עלתה לסדר היום שאלת המסוכנות שבנשיאת כלי נשק על ידי אזרחים רבים. אך לבעלי חנויות הנשקים בירושלים יש עמדה ברורה בנושא: "מי שרוצה לרצוח ירצח, וזה לא משנה אם יש לידו נשק או לא".

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות ירושלים"