צילום: שלומי כהן מצב העסקים בירושלים ממשיך להידרדר: לפני מספר ימים נערך כינוס חירום בעירייה נוכח הפגיעה הקשה בפדיון הסוחרים בעקבות גל הפיגועים, הירידה בתיירות והירידה הדרסטית במספר הלקוחות.

הירידה בפדיון בקיץ האחרון
מה עושה מינהלת העסקים החרדית?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

משתתפי הכינוס, שיזמה חברת המועצה עינב בר, מחזיקת התיק לקידום עסקים, ייצגו מגוון רחב של עסקים: ממסעדנות ובילויים, דרך תיירות ועד לקוסמטיקה ומוצרי חשמל.ולא מדובר רק במרכז העיר - המשתתפים הגיעו גם משדרות ממילא, מתחם התחנה והמושבה הגרמנית. להערכתם, אין אזור או מרכז מסחרי בעיר שלא נפגע מהמצב ואין ענף שנשאר חסין ולא חווה פגיעה קשה בפדיון. על פי הדיווחים של בעלי העסקים, בתקופה האחרונה חלה אצלם ירידה דרסטית של עשרות אחוזים בפדיון.

אין תיירים
עמית דוד, מבעלי מסעדת 'אדום', טען בכינוס החירום כי "כלכלת ירושלים לפני סגירה. בעלי העסקים עברו תקופה קשה והיא הולכת ומתארכת. מהקיץ שנהרס מבחינת תיירות בגלל מבצע צוק איתן ועכשיו המצב הביטחוני שאליו נקלעה העיר. העסקים בעיר לא יכולים לתפקד בלי התיירים, וכשהתיירות נעלמת כמעט לחלוטין, כפי שקרה עכשיו, כולם נקלעים לקשיים. חלק דיווחו על ירידה של 30 אחוז בפדיון ובעסקים אחרים המצב חמור יותר ומגיע עד לירידה של חמישים אחוז.

"הנפגעים המשמעותיים ביותר הם בתחום הבילויים והמסעדנות. כשאין מצב רוח ויש חששות ביטחוניים, אנחנו הראשונים שנפגעים. אבל בכנס החירום שיזמו בעירייה הופתעתי לגלות שגם במוצרי יסוד ומינימרקטים וברשתות השיווק למיניהם חלה ירידה ניכרת".

כיומרס מלכאן מפעיל שמונה חנויות במרכז העיר. לדבריו, "יש ירידה של 30-20 אחוז בעסקים השונים. מעבר לכל צריכים לתת את הדעת גם לכוח הקנייה של המגזר הערבי. הם הפסיקו להגיע למערב העיר גם בגלל החשש מהמתיחות וכמו כן עקב המחסומים החדשים. התקווה שלי היא הזיכרון הקצר של הציבור. חיי היומיום חזקים מהכל ושבועיים־שלושה של שקט יגרמו לעיר לחזור לשגרה העסקית".

אבשה נואמה, מבעלי מסעדת 'המקום', מנסה לשדר אופטימיות: "אמנם יש ירידה ניכרת בעבודה ובפדיון, אבל לירושלים יש עדיין עוד הרבה מה להציע. צריך לשדר אופטימיות ולנסות להחזיר את המצב לשגרה". אבל גם התחזית שלו קודרת: "להערכתי, בלי סיוע והטבות בערבויות, הקלות במסים ובתזרים המזומנים, כבר בתוך חודשיים יהיו עסקים לא מעטים בעיר שלא יוכלו להמשיך לפעול. אנחנו צריכים שהמדינה תכיר בנזקים שנגרמו לנו, כמו שעשתה בעוטף עזה".

בר הבטיחה בדיון שהעירייה תנסה ככל הניתן לסייע לבעלי העסקים ולמנוע מהמצב להמשיך להידרדר.

הבעיה היא שה'מצב' נמשך כבר כמה חודשים וזה הקושי האמיתי במשבר הנוכחי. התקופה הזו הרי מגיעה אחרי קיץ קשה שבו עסקים רבים לא עמדו בתוכניותיהם הכלכליות בעקבות מבצע צוק איתן. החיבור בין האירועים ובין התקופות יוצר קושי כלכלי עצום, שבעלי העסקים בעיר לא ידעו כמותו שנים רבות.

בר: "בימים האחרונים התקבלו בלשכתי פניות רבות של בעלי העסקים שדווחו שמצבם הכלכלי קשה מאוד. במטרה למנוע הידרדרות נוספת במצב העסקים אנו מחויבים להשתמש לאלתר בכל הכלים העומדים לרשותנו, ברמה העירונית וברמה הממשלתית.

"פניתי למנכ"ל העירייה בבקשה להתחשב בעסקים בפריסת תשלומי הארנונה ואמשיך לפעול מול ממשלת ישראל כדי לגבש חבילת סיוע משמעותית לעסקים ולעודד תיירות לירושלים".