צילום: getty image בשעה שהמשטרה ממשיכה לעצור את המפגינים ממזרח העיר, רובם משתחררים ממעצר במהירות וחוזרים לרחוב. הסנגור המחוזי הציבורי, עו"ד דורי פינטו, טוען כי יש פער גדול בין המעצרים שמבצעת המשטרה לדרך הקלה שבה מצליחים נציגי הסנגוריה לשחרר את העצורים לביתם.

צפו: חגיגות הפיגוע בג'בל מוכבר
האם אפשר לעקוף את הנסיעה בשועפט?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"היד של המשטרה על אקדח המעצרים קלה. היא עוצרת ועוצרת כי קל לה לחקור בזמן המעצר, אלא שהפער בין כמות העצורים לכמות כתבי האישום שמוגשים נגדם אומר הכל", מסביר עו"ד פינטו.במהלך התגברות האלימות בירושלים לאחרונה הגבירה המשטרה את השימוש בסמכות המעצר, ועד כה נעצרו כאלף מעורבים בהפרות סדר משני הצדדים.

לאחר המעצר הופכים רוב העצורים להיות כאב הראש של הסנגוריה הציבורית, אף שכיום יש לא מעט עמותות פלסטיניות שמרכזות את הטיפול המשפטי בהם.

"במהלך החודש האחרון רק בלילות הגענו למאה עצורים", מסביר מנהל מחלקת מעצרים בסנגוריה, עו"ד רשאד זועבי.

הבעיות המשפטיות רק מתחילות בשלב המעצרים. במהלך החודשים האחרונים השמיעו גורמים במשטרה לא מעט ביקורת כלפי מערכת המשפט. לטענתם, הם עוצרים חשודים, אך כשהם מגיעים לאולמות השופטים הם משוחררים. בין השאר צוינה תופעת הדלת המסתובבת, כשהכוונה לכך שחשוד נעצר, משוחרר ושוב נעצר. "יש המון דיונים שהמשטרה מגיעה אליהם בלי שום בסיס ראייתי, אפילו הקטן ביותר. לעתים השחרור צפוי עוד מתחילת הדיון", אומר עו"ד זועבי.

דוגמה לכך אפשר למצוא בלא מעט החלטות שחרור ומעצר שנכתבו בחודשים האחרונים. "מדובר בתקופה רגישה ועמוסה באירועים ביטחוניים. עצורים רבים מטילים מעמסה כבדה הן על משטרת ישראל והן על בתי המשפט", כתב שופט בית משפט השלום, איתן קורנהאוזר. "בית המשפט מצפה מהמשטרה לברור את הבקשות המוגשות לבית המשפט. יש סמכויות המוקנות לקציני חקירות בנוגע לשחרור בתחנת משטרה בתנאים מתאימים".

באחת ההחלטות של השופטת תמר בר אשר־צבן, העוסקת בעצורים שיש הסכמה לשחרר אותם אך המשטרה מביאה אותם בכל זאת לדיון, נכתב: "בחינת הנסיבות מעוררת תהיות רבות באשר להתנהלות המשטרה לנוכח משמעות ההליך כולו, ומטרידה מאוד לנוכח בזבוז המשאבים הרבים מאוד הכרוכים בהתנהלות זו".

המשטרה: "במהלך התקופה האחרונה מתמודדת משטרת ירושלים עם הפרות סדר נרחבות. המחוז תוגבר בכאלף שוטרים נוספים המוצבים בשטח, מה שמוביל להגברת האכיפה ובכלל זה למעצרים של מפירי סדר.

"מפירי הסדר לרוב נעצרים על פי צו מעצר שהוצא על ידי שופט לאחר עיון בחומרי החקירה, זאת בנוסף לאלו שנעצרים 'על חם' על ידי הכוחות בשטח. חקירתם מתנהלת בהתאם להוראות כל חוק. בבחינת כלל העצורים מול כתבי האישום שהוגשו מדובר ביחס גבוה, ומי שהוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום משוחרר בתנאים, שלרוב ניתנים על ידי בית המשפט".