צילום: Shutterstock באגף הביטחון של העירייה לא תיארו לעצמם איזו מהומה תפרוץ בסוגיה ההלכתית הנוגעת לאבטחת השכונות בשבת: החרדים דורשים מאבטחים לא יהודים והכרעה של הרבנים הראשיים בנושא.

מהומות החרדים בגלל הקפה שפתוח בשבת
לא תאמינו מי מונה לאחראי אבטחה בהר הזיתים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לקראת סוף השבוע האחרון הודיעו בעירייה על כוונתם להעמיק את האבטחה בעיר באמצעות ניידות שמירה שיסיירו בשכונות החרדיות שבקווי התפר. אלא שבסיעות החרדיות לא אהבו את השימוש במאבטחים וסיירים יהודים בשבת, והם דרשו שהרבנים יכריעו קודם בשאלת אופי הפעילות הכרוך בחילול שבת.ראשון המתנגדים היה יו"ר סיעת ש"ס נתי לסרי, שבמכתב ששלח לראש העירייה ניר ברקת הביע התנגדות למהלך. "מדובר בעובדי עירייה יהודים שאין זו עבודתם הקבועה, ובעיר יש שוטרים רבים. ספק מה התועלת שבלהוסיף שמירה", כתב לסרי, כשהוא מציע חלופה בדמות שימוש בחברות שמירה חיצוניות המעסיקות דרוזים. עד אז, דרש לסרי שאגף הביטחון יתייעץ ויהיה כפוף לרבני העיר החדשים.

מנגד, חברי סיעת יהדות התורה יעקב הלפרין ואליעזר ראוכברגר, דרשו שדווקא הרבנים הראשיים לישראל יכריעו בסוגיה. הנימוק: "מאחר ומדובר בנושא בעל משמעות הלכתית רחבה והשלכות רוחביות וארציות". לדבריהם, השימוש במאבטחים יהודים בשבת ללא היתר הרבנים מהווה "הפרה חמורה של הסטאטוס קוו".

בישיבת הנהלת העירייה שהתקיימה ביום חמישי שעבר התלהטו הרוחות, וסגנית ראש העירייה רחל עזריה הטיחה בחרדים שהדיון בנושא מגוחך, שכן העניין העיקרי והבוער אמור לעסוק באבטחת תושבי העיר.