צילום: קובי קואנקס בעקבות האיומים על הפקחים הערבים שעובדים במזרח העיר: בעירייה מתכוונים להתחיל להעסיק פקחים יהודים גם בשבתות ובחגים. בסיעות החרדיות מתנגדים: "לא נסכים להעסקת יהודים בשבת".

מה יעשו הפקחים בניידות סיור?
השקר החמור של פקח החניה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לאחרונה פרסמה העירייה מכרזים להעסקת פקחים 'רב-תכליתיים'. מדובר בפקח שיהיה בעל סמכויות רחבות מאוד, ויוכל לשמש גם כפקח חנייה שירשום דוחות לנהגים שחנו בניגוד לחוק, וכן בסמכותו יהיה לרשום דוחות לבעלי עסקים שחרגו מהחוק העירוני.בשלב הראשון בכוונת העירייה להעסיק 20 פקחים רב-תכליתיים שכאלה, שאמורים להכניס כספים רבים לקופת העירייה. במהלך ועדת הקבלה שנערכה בשבוע שעבר לפקחים שנמצאו מתאימים, הם נשאלו באם יסכימו לעבוד גם בשבתות וחגים.

לדברי יו"ר וועד העובדים, ציון דהאן, פקח שענה כי יסכים לעבוד בשבתות קיבל עדיפות, וסיכוייו להתקבל לעבודה בעירייה גבוהים יותר ממי שמביע התנגדות לעבודה בשבת.

לדברי סגן ראש העירייה מאיר תורג'מן, מה שעומד מאחורי העסקת פקחים יהודים בשבתות היא סירובם של פקחים ערבים רבים לעבוד בשכונות מזרח העיר, לאחר שבשבועות האחרונים קיבלו רבים מהם איומים על חייהם.

יש לציין כי עד היום הפעילה העירייה בשבתות פקחי חנייה ופקחים עירוניים ערבים או דרוזים. בוועד העובדים מתנגדים להעסקת פקחים יהודים בשבת, וטוענים כי העסקת יהודים בשבתות טעונה אישור משרד הפנים. מעת לעת מועסקים פקחים עירוניים בשבתות במשימות פיקוח בסמוך לשער שכם במטרה לשמור על צירי תנועה חופשיים לכיוון הכותל, זאת לאחר שבשבועות האחרונים רוכלים בלתי חוקיים נוהגים להציב את מרכולתם על הציר לכותל, אך כל זה נעשה באישור משרד הפנים וועד העובדים.

במסגרת מאבקה של העירייה בהתפרעויות, התקבלה החלטה להגביר את הפיקוח בשכונות מזרח העיר. בחודש האחרון נשלחו פקחי העירייה לשכונות כמו אבו תור הערבית, צור בהאר וג'אבל מוכבר, שכבר שנים כף רגלו של פקח עירוני לא דרכה בהן. אלא שלטענת הפקחים הערבים, בעקבות הפעילות האינטנסיבית הם מקבלים איומים על חייהם.

אחד הפקחים סיפר השבוע כי הוא מקבל טלפונים אנונימיים של תושבים ערבים שאומרים לו "נגיע אליך ואל הילדים שלך". כתוצאה מכך הודיעו מרבית הפקחים הערבים שלא ייצאו לשטח. במקביל מתעקש תורג'מן: "תוכנית העירייה להעסיק פקחים יהודים בשבת לא מקובלת עלי ואני מתכוון להתנגד לה".

מי שעוד מתנגדים להעסקת יהודים בשבת הם החרדים, שמבטיחים כי ילכו עם הנושא עד כדי פירוק הקואליציה העירונית. "לא נסכים להעסקת יהודים בשבת, זה בניגוד לתורת ישראל", אומר סגן ראש העירייה יוסי דייטש.