ללא מרשם וללא בעיות: בית מרקחת קטן ברחוב המלך דוד 6 במרכז העיר מוכר כדורים נגד דיכאון, שחייבים במרשם רופא, לכל מי שמבקש. הכדורים, הנקראים 'זנקס', משפיעים ישירות על מערכת העצבים והמוח, והמשתמש בהם חייב לעקוב אחרי הוראות קפדניות ולהיות במעקב של רופא. הרוקח מוכר אותם במחיר של 80 שקל לחבילה של 30 כדורים, בלי לציין הוראות שימוש מיוחדות.

הפעוט סירב לקחת תרופה - האם היכתה אותו
האחות הוותיקה שגנבה תרופות אולצה להתפטר
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מי שבעיקר עושים שימוש בהם אלה חלק מתלמידי הישיבות בעיר, בני 17־21, שמנצלים את העובדה שמדובר בסמים שלא ניתנים לזיהוי בבדיקות שתן. "לתרופה תופעות לוואי אפשריות רבות, ביניהן עייפות, סחרחורת, בלבול, שכחה, טשטוש ובעיות קואורדינציה. התופעות הקיצוניות והנדירות יותר הן מאניה, בעיות תפקודיות של הכבד והכליות ודיכוי נשימתי, שעלול להוביל לעתים רחוקות אף למוות", טוען ד"ר עמית שלו בן־נון, פסיכיאטר ביחידה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר במרכז הרפואי הדסה.בשבועיים האחרונים פנינו פעמיים אל בית המרקחת כדי לרכוש את הכדורים ונדהמנו לגלות עד כמה מדובר בהליך פשוט. לאחר שנשאל אם יש לו זנקס, הרוקח מביט לעבר הדלת, מוודא שאף אחד לא מסתתר בכניסה לבית המרקחת ומאזין. לאחר מכן הוא נכנס לחלק האחורי של החנות וחוזר במהירות עם קופסה לבנה שעליה רשום 'אלפרוקס 1 מ"ג'. הוא מכניס אותה לשקית קטנה וכהה שמסתירה את תכולתה ומוסר אותה תמורת 80 שקל.

מבדיקה נוספת שערך העיתון בכמה בתי מרקחת אחרים עולה כי לא ניתן לרכוש זנקס ללא מרשם. במקרים הללו הרוקחים ביקשו מרשם והציעו לפנות לרופא.

תרופה מסוכנת
כדורי ה'זנקס' (Xanax), או בשמם הרפואי 'אלפורקס', שייכים לקבוצת הבנזודיאזפינים וחייבים במרשם רופא.

בהקדמה לעלון המידע המצורף לתרופה נכתב כי יש להיות במעקב רפואי צמוד בעת נטילת התרופה ויש לנקוט זהירות רבה בעת השימוש בה. בנוסף, נכתב כי שימוש ממושך יגרום למצב של תלות בתרופה והפסקה בלתי מבוקרת של השימוש עלולה לגרום בין השאר למתח, בלבול, עצבנות, עוויתות ואף נדודי שינה.

"תרופת הזנקס ניתנת כדי להפחית סימני חרדה, פאניקה ונדודי שינה וכדי להרגיע מצבים פסיכוטיים וקטטוניים אצל חולים", מסביר בריאיון ל"ידיעות ירושלים" ד"ר שלו. "התרופה אינה מטפלת במקור הבעיה ואינה מהווה תחליף לטיפול פסיכיאטרי. החומר הפעיל בתרופה משפיע ישירות על המוח לאחר שהוא נספג בדם. התרופה גורמת לדיכוי הפעילות החשמלית במוח, משרה ישנוניות ותחושה נעימה ומפחיתה חרדה".

לפי העלון, הפסקה פתאומית של השימוש בכדורים עלולה לגרום להזיות, פסיכוזות ופרכוסים. "חשוב להבין שאדם שצורך תרופה כזו ללא מרשם נמצא בקבוצת סיכון מסוימת מראש וצריך לעבור הערכה פסיכיאטרית", מוסיף ד"ר שלו. "התרופה גורמת להתמכרות והגוף מסתגל אליה, כך שעל המשתמש להעלות את מינון התרופה וכך פוטנציאל הסיכון עולה. קיים סיכוי שאנשים שנמצאים בקבוצות סיכון כאלה ישלבו את התרופה עם תרופות אחרות וזה עלול להיות קטלני".

עובר בדיקת סמים
בית המרקחת שמוכר את הכדורים מוכר מאוד בקרב חלק מתלמידי ישיבות בעיר. הם משתמשים בכדורים למטרה אחת: לתפוס ראש.

מדובר לרוב בצעירים בני 21-17, רובם ככולם נערים יהודים־אמריקאים שנשלחו על ידי הוריהם ללמוד בארץ. הסמכות היחידה בחייהם היא הרבנים והתלמידים הוותיקים יותר. מאחר שהם עוברים בדיקות שתן בישיבות שלהם כדי לוודא שהם לא צורכים סמים, הם מצאו את 'פתרון' הכדורים שלא נראים בבדיקות השתן.

"אתה לוקח שלושה־ארבעה כדורים, שותה אחרי זה בירה ומעשן סיגריה וזה מרגיש נהדר", מספר אחד מהם. "החברים שלי ואני לוקחים את זה קבוע במקום מריחואנה או חשיש, כי בישיבה עושים לנו בדיקות שתן כדי לוודא שאנחנו לא צורכים סמים. זה פתרון טוב מאוד".

לדברי הצעירים שקונים את הכדורים, הם צורכים שלושה־ארבעה מיליגרם בכל פעם בשילוב עם אלכוהול.

"חשוב להבין שמי שמשתמש בתרופות כאלה שלא לפי הוראת רופא במטרה להשיג קיצור דרך להנאה מאותת לנו על מצוקת אפשרית ויש להתייחס לזה כאל נורת אזהרה. המשתמש נמצא בסיכון וצריך לעבור הערכה פסיכו־סוציאלית משפחתית רב־מערכתית – כולל בית הספר שבו הוא לומד, מסגרות נוספות שבהן הוא משתתף, משפחה, חברים וגורמים שיכולים לסייע בהבנת המצב. בהתאם לממצאי ההערכה הקלינית יש לספק טיפול הולם", מסכם ד"ר שלו.

שילוב קטלני
בעלון המצורף לתרופה מצוינת אזהרה חמורה שאין לשלב את ה'זנקס' עם אלכוהול או עם סמים אחרים. מקרה מפורסם של מוות לאחר שילוב בין זנקס לאלכוהול הוא מותה של הזמרת איימי וינהאוס לפני מספר שנים, אולם מדובר במקרה נדיר.

לעיתים, שילוב של אלכוהול וזנ