המצב הבלתי אפשרי של תלמידי ממ"ד גוננים: אין מעבדה, אין אולם ספורט, חדר מחשבים או ספרייה, אין מסדרונות לשחק בהם בימי החורף הקרים, הכיתות צפופות, המזגנים נוטפים, התלמידים לומדים במעבר ובשל מחסור בכיתות וכל מאה ילדים חולקים שני תאי שירותים בלבד. כך נראים תנאי הלימוד של 430 התלמידים בבית הספר היסודי 'ממ"ד גוננים' בשכונת הקטמונים.

כך נראו תלמידי גוננים כאשר למדו בחצר
יש יותר גרוע: התלמידים שלומדים באוהלים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

זעם ההורים על התנאים המחפירים שמהם סובלים ילדיהם נתן את אותותיו. ועד ההורים השבית את הלימודים, והתלמידים וההורים יצאו להפגין בכיכר ספרא. "העירייה לא טורחת להעניק את המינימום המתבקש לחינוך סביר במאה ה־21", הם טוענים.כיתת מעבר
כך נראה השבוע יום לימודים בבית הספר: בשעה 8:05, תלמידי כיתה א' הלומדים במעברים ובמסדרונות כבר ישובים ומתחילים בתפילת שחרית. בכל דקה התפילה מופרת על ידי תלמידי כיתה ג' שצריכים להגיע לכיתתם, והדרך היחידה בה הם יכולים לעבור היא במסדרון שבו יושבים ילדי כיתה א'. הכיתה הזו כבר קיבלה את השם 'כיתת המעבר', והתלמידים הצעירים לומדים במצב הזה כחודש ימים, מאז החליט בית המשפט שעל ממ"ד גוננים לפנות שתי כיתות גן ריקות, שאליהן פרצו בעקבות מצוקת המקום (ראו ידיעה נפרדת). תחילה הם למדו בחצר, אך לאחרונה 'שודרגו' ועברו ללמוד באחד המעברים בבית הספר.

גם תלמידים שצריכים ללכת לשירותים או מורה שרוצה לעשות את דרכה לעבר היציאה חייבים לעבור דרך 'כיתת המעבר' ולהפריע לתלמידים בזמן השיעור. "איזו מין צורה זו שבכל דקה מופסק השיעור?", זועמים בוועד ההורים. "ככה תלמידי כיתה א' צריכים להתחיל את דרכם במערכת החינוך? בצפיפות הנוראה ובתנאים המחפירים הללו?"

בשבוע שעבר למדו תלמידי ממ"ד גוננים שיעור נוסף בהתמודדות, כאשר נאלצו לחוות הפסקות חשמל, קור, נזילות ורטיבות בכיתות הלימוד. כמות הגשם שירדה בעיר בשבוע שעבר לא פסחה גם על גוננים, כשמספר כיתות הוצפו במים והנזילות מהתקרה חדרו לארון החשמל. בשעות הבוקר החשמל נותק ברוב הכיתות, והמנהלת ביקשה ממפקח משרד החינוך לסגור את המוסד ליום אחד בטענה שאין תנאים לקיים את הלימודים כסדרם. אלא שהמפקח לא אישר את הבקשה והתלמידים נאלצו ללמוד בחושך ולחפש פתרונות חלופיים.

אחת המורות, שתכננה להקרין לתלמידים סרטון חינוכי, נאלצה בעקבות הפסקת החשמל להראות להם את הסרטון בסמארטפון שלה. "כבר חמש שנים שאנחנו נמצאים במוסד החינוכי הזה והמצב רק מחמיר משנה לשנה", טוענת אהובה קרויזר, אמא לשני ילדים בבית הספר. "העירייה שמחה לרשום תלמידים רבים למוסד הזה - שהוא אכן פנינה מבחינה חינוכית - אבל לא טורחת להעניק את המינימום המתבקש לחינוך סביר במאה ה־21".

מחכים לפתרון
בתחילת השנה שעברה הובטח לבית הספר סיוע ממנח"י בעלות של מאות אלפי שקלים לצורך יישור, ריצוף והצללה של החצר החיצונית, זאת נוסף על הספרייה, המזגנים והמקרן. באותה השנה הותקנו מזגנים באופן חלקי ונעשה ריצוף לחצר, אך כן יצאו לפועל הפרויקטים 'עיר מנגנת' ו'ילדים מובילים שינוי', שהובטחו על ידי העירייה.

בשנה הנוכחית הפרויקטים אכן התקיימו על פי הבטחות העירייה, אך לגבי הספרייה, המעבדה והמחשבים עוד טרם נמצא פתרון, ואת ההורים העבודה החלקית אינה מספקת. "אני מצרה על כך שתלמידים לא זוכים לקבל תנאים נאותים ללמידה כמו חבריהם בבתי הספר האחרים", אומרת אם לשני ילדים בבית הספר וחברה לשעבר בוועד ההורים. "מתסכל שצוות המורים והמנהלת צריכים עדיין לאלתר מקומות למידה לקבוצות לימוד, להוציא כיתות בימי גשמים ולבטל פרויקטים חינוכיים בגלל בעיות מבנה".

בעקבות תנאי הלימוד של התלמידים החליט ועד ההורים להפגין ולהשבית את הלימודים. ביום שלישי הפגינו כמאתיים הורים ותלמידים יחד בכיכר ספרא תחת הקריאה: "ממ"ד גוננים בשביתה. כי ככה אי אפשר ללמוד".

על אף הרצון והתמיכה הרחבה בוועד ההורים, היו גם כאלה שלא תמכו בהפגנה. "אני לא חושב שצריכים לערב תלמידים בהפגנות מגיל כל כך צעיר", טען אחד האבות.

העירייה: "תמוה שבזמן שהעירייה נלחמת בבית המשפט למען החזרת המבנה כולו לממ"ד גוננים כדי לשפר את התנאים, בוחר קומץ הורים להפגין נגד העירייה. במקביל להשקעה הרבה, העירייה פועלת בהליכים משפטיים כנגד בית הספר החרדי הפועל במקום שלא כדין וללא רישיון ופוגע בממ"ד גוננים. רק הקיץ הושקעו קרוב למיליון שקלים בשיפוץ חצר בית הספר ובהתאמת כיתות חדשות. בנוסף, הותקנו השבוע מתקני כדורסל בחצר ביה"ס והעירייה פועלת בשבועות האחרונים לשיפוץ נוסף בהיקף של 200 אלף שקל ולתיקון ליקויים נוספים, לצד הוצאת צו פינוי לבית הספר השכן באותו המתחם.

"הפגנת ההורים שהתק