צילום: נעם ריבקין-פנטון קבוצת תושבים החליטה לצאת למאבק למען נהגי מוניות ערבים שנופלים קורבן לאלימות של פעילי ימין קיצונים. "לדעתנו המשטרה מפקירה אותם", מסבירה ליל, ממקימי הקבוצה הנקראת 'המשמר העירוני'. "אחד הנהגים סיפר לי שכשביקש להגיש תלונה נאמר לו, 'לא מתאים לכם. לכו למזרח העיר'. לכן, כשאנחנו פונים למשטרה אנחנו נענים במהירות, בזמן שנהג ערבי שמתקשר למשטרה ייאלץ להמתין לניידת לעתים גם שעה ארוכה".

על מה מתלוננים ערבים ממזרח העיר?
חשש: עובדי עירייה בין מיידי האבנים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בלילות מסתובבים פעילי 'המשמר העירוני' ברחבי העיר. כשהם לא יוצאים לשטח הם מקבלים שיחות טלפון מנהגי מוניות כדי שיפנו למשטרה בשמם. הארגון החל לקרום עור וגידים בקיץ האחרון. "אחרי הלילה שבו מצאו את גופותיהם של שלושת הנערים מגוש עציון והתגלה הרצח של מוחמד אבו־חדיר, מרכז העיר הפך להיות זירה של פוגרומים", מספרת ליל."המאבק נגד ההסתה ונגד הגזענות הוא של כולם ולא צריך להיות פעיל שמאל כדי להזדהות. יש הרבה אנשי ימין שתומכים בנו, וגילינו שרבים רוצים לצאת לרחוב ואין להם עם מי", אומר אביב טטרסקי, פעיל בארגון.

כחלק מהפעילות שמנסה החבורה לקדם נגד השיח הגזעני, הוחלט 'לצבוע את העיר' ביום רביעי שעבר במסרי דו־קיום כדי לתת מענה לכתובות הגזעניות שמרוססות על קירות ברחבי העיר. "התחלקנו לקבוצות ויצאנו לרחבי העיר כדי 'לצבוע' אותה במסרים", מסבירה ליל. "המרחב הציבורי היום מלא מסרים שאומרים 'מוות לערבים'. הרעיון שקירות במרכז יעבירו מסר אחר".

המשטרה: "אנחנו משטרה לאומית המשרתת את כלל אזרחי המדינה ופועלת במקצועיות וללא משוא פנים ובאכיפה שוויונית של החוק ללא הבדל דת, גזע ומין. עם זאת, נעצרו לאחרונה מספר רב של חשודים בשל קריאות גזעניות במהלך הפרות הסדר וכן בשל תקיפה של נהגי מוניות".