צילום: חיים צח רעש, צעקות וקללות לתוך הלילה: כך נראים חייהם של תושבי רחוב החלוץ בבית הכרם בתקופה האחרונה. הסיבה: בית האבות שהיה ברחוב הוסב למדרשה לבנות, שלא מפסיקות להרעיש לשכניהן. בנוסף, מבדיקת "ידיעות ירושלים" עולה כי המקום פועל ללא היתרים.

הקלאבריות החרדיות של ירושלים
מקצוע מהסרטים לנשים חרדיות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לאחרונה הועברה מדרשת 'מוריה' ממשכנה הקודם בשערי חסד אל רחוב החלוץ. המדרשה מיועדת לבנות חרדיות שגרות בחו"ל ומגיעות לארץ כדי 'להתחזק'. אלא שעל פי התושבים ברחוב, ההתחזקות כוללת הרבה מאוד רעש וצעקות, גם בשעות הקטנות של הלילה, ואף קללות כנגד מי שמעז לנסות להשתיק אותן."זה עונש שלא נכתב בשום מקום. פשוט סיוט מתמשך", מספרת אחת מתושבות הרחוב. "פנינו למנהל המדרשה שהבטיח לנו שיהיה שקט אך שום דבר לא קרה".

אלא שבעיות הרעש, אומרים התושבים, אינן הצרות היחידות ברחוב. המוניות שמסיעות את התלמידות והמשאיות שמגיעות מדי יום עם אוכל ופורקות את המטען מחוץ למדרשה, יוצרות פקקים ברחוב הצר. לטענת התושבים, הם פנו מספר פעמים בנושא לעירייה ולמשרד לאיכות הסביבה.

על פי הייעוד שמוגדר למבנה, הוא אמור לשמש להפעלת בית אבות בלבד ולא מוסדות מסוג אחר. חברת המועצה לורה ורטון, שפנתה בעניין לאגף הפיקוח בעירייה: "אני מקווה שהעירייה תציב את התושבים לפני השאיפות הכספיות של בעלי המגרש. התושבים לא צריכים לוותר על אכיפת החוק ולסבול מהפרעות".

המדרשה: "אנו נמצאים בתהליכים מתקדמים של בקשה לשימוש חורג ושכרנו את בעלי המקצוע הנדרשים בעניין. כמו כן, אנחנו נמצאים בקשר טוב עם שכנים רבים ומאפשרים לקיים פעילות קהילתית במוסדנו לרווחת תושבי השכונה, מתוך רצון לתרום לקהילה ולהירתם לעבודתה כפי יכולתנו".

העירייה: "הכנו כתב אישום נגד המוסד על שימוש החורג מהשימוש המותר במקום. כתב האישום יוגש בימים הקרובים. באשר למפגעי רעש מתחבורה ברחוב החלוץ, אנו מבצעים אכיפה ברחוב ומתחילת 2014 הוגשו כ-70 דו"חות חניה ברחוב".

המשרד לאיכות הסביבה: "מבדיקת התלונה עולה כי מקור המטרד הינו ברעש תלמידות בשעות הלילה. במצב זה יש להזמין את המשטרה, שבאחריותה לאכוף מפגעי רעש".