צילום: דניס סמית אפשר להגיד "בשעה טובה": שני גורי טיגריסים סומטריים נולדו לפני שלושה שבועות בגן החיות התנ"כי והשבוע הם נחשפים כאן לראשונה. מדובר באירוע שהוא לא פחות מהיסטורי עבור הגן הירושלמי וגורם התרגשות גם בגני חיות אחרים בעולם, ולכן הדבר נשמר בסוד עד השבוע הנוכחי. הסיבה: הטיגריסים הסומטריים נמצאים בסכנת הכחדה.

הגנב החייתי של גן החיות
מותו של מלך גן החיות התנכ"י
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

שלושה גורי טיגריס הגיחו לאוויר העולם, אך רק שניים שרדו את הלידה. השניים, שעל פי ההערכות כל אחד מהם שוקל כקילוגרם אחד, כבר פקחו עיניים ועושים בימים אלה את צעדיהם הראשונים ליד אמם – הטיגריסית חנה. הקהל הרחב יזכה לראות את הגורים רק בעוד כמה חודשים.רק 400 טיגריסים מהזן הזה נותרו כיום בטבע, באי סומטרה שבאינדונזיה. בין 300 ל־400 טיגריסים נוספים חיים בשבי בגני חיות ברחבי העולם. המצב הזה מספר את הסיפור כולו: בכדור הארץ כולו שרדו נכון להיום פחות מאלף טיגריסים סומטריים חיים, כך שהמין נמצא בסכנת הכחדה חמורה ביותר. בעשורים האחרונים נעשים בעולם מאמצים כבירים בשביל לשמר את המין הזה, ולכן כל המלטה נחשבת משמעותית מאוד ותולים בה תקוות רבות.

הטיגריס האחרון שנולד בגן החיות הירושלמי היה סילבסטר, בשנת 2008. מאחר שאמו חנה הזניחה אותו ולא טיפלה בו הוא גדל בסופו של דבר בביתה של וטרינרית הגן ד"ר נילי אבני־מגן. לאחר מכן, כשכבר היה בוגר יותר, הוא עבר לגן חיות בצרפת.

"לפני חודש שמנו לב שחנה לא חוזרת לייחום, ראינו שהעטינים שלה גדלו, ושהיא מתחילה לבלות יותר ויותר בתוך הבית ולא בחצר", מספרת ד"ר אבני־מגן. "זה נראה לנו חשוד והבנו שהיא בהיריון. שמנו לה בבית קש, ששימש לה כמעין מיטה נוחה שעליה היא תוכל לישון".

לא הרבה אנשים ידעו על המאורע הגדול שעומד להתרחש, ופרט לדניס סמית', המטפל של משפחת הטיגריסים שנכנס מדי פעם להגיש לחנה אוכל, אף אחד לא הורשה להיכנס לבית. המטרה העיקרית היתה לאפשר לה רוגע ושקט, כדי שההמלטה תעבור בשלום.

ניסיון העבר עם חנה לא היה מוצלח, אך הפעם היא הפתיעה לטובה. "הילדים שלי קיוו כל הזמן שחנה תנטוש את הגורים גם הפעם, כדי שהם יבואו אלינו לסלון כמו סילבסטר", אמרה השבוע בצחוק ד"ר אבני־מגן. "אני כמובן קיוויתי שהפעם היא תתנהג כמו שאמא צריכה להיות - וזה אכן התממש. אנחנו עוקבים במצלמות במעגל סגור אחרי חנה ושני הגורים. אנחנו רואים שהיא מטפלת בהם, מיניקה, מלקקת ומנקה אותם ומעבירה אותם ממקום למקום".

בינתיים גם אביגדור, בן זוגה של חנה ואביהם של שני הגורים, מראה סימנים שהוא מודע למתרחש, ולדברי ד"ר אבני־מגן הוא מתנהג בהתאם. "הוא לא מעז להתקרב - הוא מבין שאסור לו להפריע", היא מספרת.

ארגון גני החיות העולמי והאירופי, שגם גן החיות התנ"כי חבר בו, מקדיש מאמצים גדולים לשמר מינים שנמצאים בסכנת הכחדה. "הם כבר עודכנו על ההמלטה ואנחנו מחכים להנחיות מהם. המטרה היא כמובן רבייה, ולכן אם תתקבל ההחלטה שני הגורים יעברו לגני חיות אחרים בעולם בשביל להבטיח את המשך קיומו של מין הטיגריס הסומטרי".

ובינתיים השמחה בגן החיות גדולה. אחרי 103 ימי הריון חנה מתנהגת כמו אמא, והגורים שנולדו בהתחלה עיוורים כבר פתחו את עיניהם ועושים צעדים קטנים.