סטודנטים באוניברסיטה העברית הופתעו לאחרונה לגלות שבאחד הבניינים באוניברסיטה מועברים שיעורים של מחברי הספר השנוי במחלוקת 'תורת המלך'. בעקבות הגילוי פתחו הסטודנטים במחאה מול הנהלת המוסד האקדמי וקראו לה לפקח על התכנים המועברים בקמפוס.

מי לא רוצים סטודנטים אצלהם בשכונה?
מחאה נגד מסלול מיוחד לחרדים ב'עברית'
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הסטודנטים גילו כי בבית מאירסדורף, מרכז הכנסים הפועל בתוך האוניברסיטה, מועברים שיעורים בקורס הקרוי 'תורת הנפש' מבית מדרשו של הרב יצחק גינזבורג. בין המרצים בקורס נמצא הרב יצחק שפירא, שחתום יחד עם הרב גינזבורג על הספר 'תורת המלך' הדן ב'הלכות הריגת גוי'. בין היתר מצדיק הספר פגיעה בילדים: "יש סברא לפגוע בטף אם ברור לנו שהם יגדלו להזיק לנו, ובמצב כזה הפגיעה תכוון אליהם".אחרי שהספר ראה אור טענו רבים שיש בו מוטיבים של גזענות, עליונות יהודית והסתה לאלימות כלפי גויים המבוססים על פרשנות דתית שנויה במחלוקת.

הספר יצא לאור בשנת 2009 ושנה לאחר מכן הובא הרב שפירא לחקירה במשטרה בחשד להסתה. בנוסף פשטה המשטרה על ישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר והחרימה עותקים של הספר. רבנים רבים גינו את פרסום הספר ואת תכניו, ביניהם הרב יעקב מדן והרב זלמן נחמיה גולדברג. דמות רבנית בולטת נוספת שחתמה על הספר הוא הרב דב ליאור, שהודיע לאחרונה שבכוונתו לעבור לגור בהתנחלות יהודית במזרח ירושלים.

"פנינו להנהלת האוניברסיטה באמירה שלדעתנו אין מקום לאנשים כאלה בקמפוס, ובעיקר ביקשנו להיפגש איתם ולא לנהל את השיח הזה בתכתובות דואר אלקטרוני", מספר ניב, ממארגני המחאה. "האוניברסיטה קבעה שאין פה עניין בלתי חוקי ולכן אין לה מה לעשות, מה גם שאיננו מוסמכים לקבוע מה מוסרי ומה אינו מוסרי. לכן גייסנו סטודנטים ומרצים ואנחנו דורשים להוציא מהקמפוס את אנשי תורת המלך".

יוזמי המחאה קראו לציבור הסטודנטים ולסגל האוניברסיטה להצטרף למחאתם. "במיוחד בימים מתוחים אלו מוטלת על כולנו החובה להגיד בצורה ברורה שקריאה להרג חפים מפשע אינה ולעולם לא תהיה חלק מהשיח הלגיטימי בישראל. היא אינה חוסה תחת חופש הביטוי ועל האוניברסיטה להפסיק לגמגם ולשלול כל מתן במה לאנשים הקיצונים האלה", נכתב במודעה.

בשבוע שעבר הפכינו ניב וחבריו מול בניין מאירסדורף והשבוע התקיימה הפגנת מחאה נוספת בלב קמפוס הר הצופים. "גם אם הקורס עצמו לא דן בהכרח בהריגת גויים, לשיטתנו אין מקום במרחב הציבורי האוניברסיטאי ובכלל לאנשים שמטיפים לאלימות כזו במסגרות אחרות", מציין ניב. "עד כה קיימנו שתי הפגנות בקמפוס. לראשונה הגיעו 80 מרצים וסטודנטים ולשנייה כבר הגיעו 140 אנשים. נמשיך בפעולות המחאה עד שנקבל תשובות, בתקווה שהאוניברסיטה תחליט שאנשים שאינם לגיטימיים לא יוכלו להשתמש בשירותיה".

האוניברסיטה: "בית מאירסדורף משמש בין השאר כבית הארחה וכמרכז כנסים, שמושכר לאורך השנה לגורמים חיצוניים רבים. התכנים המועברים באירועים האלה אינם במסגרת פעילות האוניברסיטה והיא מתירה את קיומם כל עוד אין בהם עבירה על חוקי המדינה והם במסגרת חופש הביטוי".