צילום: שמואל בורנשטיין כשבועיים אחרי אירוע הדקירה בסניף 'רמי לוי' במישור אדומים שבו נפצעו שני אנשים באורח בינוני, חקירת המשטרה חשפה שהמאבטח החמוש שעמד בזמן הפיגוע בכניסה למרכול הוא פלסטיני תושב עיסאוויה, שמחזיק נשק ברישיון ואף התנדב בעבר במשטרה.

עלייה בתקיפות נגד ערבים
נערי כהנא נחשפים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בחברת האבטחה טוענים שהיו לו כל האישורים הדרושים, אך בעקבות הפיגוע נלקח ממנו נשקו והוא הועבר לתפקיד אחר שאינו דורש ממנו לשאת נשק. במקביל, הוחלט לשנות את תנאי הסף למאבטחים ברשת ומעתה הם יהיו חייבים להיות בעלי רקע של שירות צבאי מלא. רמי לוי התייחס לנושא השבוע ואמר: "לא ידעתי שיש לי מאבטח ערבי עם נשק בכניסה למרכול".

קיבל את האישורים
ביום רביעי שעבר, בשעות אחר הצהריים, נכנס נער בן 16 וחצי מהכפר עזרייה למרכול של רמי לוי במישור אדומים ודקר בסכין שני גברים כבני 50. השניים נפצעו באורח בינוני ופונו לבית החולים הדסה הר הצופים עם פצעים בגפיים.

נוסף להם פונו לטיפול גם שני נפגעי חרדה. איש אבטחה ממשרד ראש הממשלה שהיה במקום במקרה ירה במחבל ופצע אותו באורח בינוני. הנער פונה לקבלת טיפול בבית החולים שערי צדק.כעת מתברר שהאיש שעליו הוטל לאבטח את הסניף באותה שעה הוא תושב מזרח ירושלים, שהיה חמוש אך לא הגיב לאירוע בזמן. מקורביו של המאבטח טוענים שיש לו ותק של כמה שנים בשמירה, ושאף על פי שהוא לא שירת בצבא מדובר באיש אבטחה מקצועי שמכיר היטב את העבודה. "הוא עומד בכל הקריטריונים לנשיאת נשק", טוענים המקורבים. "הוא הבין שקרה אירוע רק אחרי שנורתה הירייה הראשונה. באותו זמן הוא היה בכלל בחוץ ולכן לא הספיק להגיב".

המאבטח נלקח לחקירה במשטרה ומסר שם את גרסתו להתרחשויות. בחברת האבטחה מאשרים שהמאבטח מתגורר במזרח ירושלים אך מצהירים שהוא מחזיק ברישיון נשק וקיבל את כל האישורים הנדרשים. בינתיים החליטו בחברה לקחת את

נשקו של המאבטח ולהעבירו לתפקיד אחר, שלא כולל נשיאת נשק. במקביל, קב"ט רשת המרכולים החליט להציב תנאי סף למאבטחים חמושים והוא שירות צבאי מלא.

נוסף לדוקר עוכבו במהלך סריקות שנעשו באזור שני חשודים שנמלטו מהסופרמרקט לאחר הפיגוע.

אחד החשודים, עובד הסניף, תושאל במשטרה. כמו כן נבדק החשד שהסכין עצמו נלקח ממדפי המרכול.

בין הנחקרים היה גם מאבטח הסניף, אך הוא שוחרר כעבור זמן קצר וחזר לעבודה. גורמים במערכת הביטחון מוסרים שנכון לעכשיו נחקרים כל המאבטחים שהיו בעמדות בדרך המובילה אל המרכול.

"יש מאבטחים בכניסה למישור אדומים, בכניסה לחניון של רמי לוי עומד מאבטח חמוש ויש שומר גם בכניסה למרכול עצמו, כך שחברות האבטחה יצטרכו לתת תשובות", אומר גורם בכיר במשטרה.

מאז הפיגוע תוגברה האבטחה באזור, ובהוראה המשטרה הוצב מאבטח חמוש נוסף בתוך המרכול ועוד אחד מפטרל בגן המשחקים הסמוך. "אנחנו מרגישים היום שיש כאן יותר דריכות. אני לא מוריד את היד מהמגנומטר", אומר מאבטח אחר שהוצב בסניף.

נשק לכולם?
יש לציין כי המאבטח החמוש מעיסאוויה עומד בקריטריונים שקובע המשרד לביטחון פנים לקבלת מאבטחים חמושים (ראו מסגרת). נכון להיום, אנשים שאינם יוצאי צבא יכולים להוציא רישיון לנשק רק אחרי גיל 45, וגם אז רק אחרי סינון ניכר.
במשרד לביטחון פנים מסבירים שתושבי מזרח ירושלים רשאים לשאת נשק רק אם עברו את גיל 45 ואם הם עומדים בקריטריונים כגון עבודה במקצוע שמחייב נשיאת נשק.


"זה נשמע לי הזוי", טוען מנכ"ל של אחת מחברות השמירה הגדולות בירושלים. "אני בכלל לא מתעסק עם מאבטחים שלא עשו צבא - זה כאב הראש הכי גדול. אני שואל מיד אם הם עשו צבא, ואם עונים לי שלא אז להתראות".

גם מנכ"לים של חברות אבטחה נוספות שאיתם דיברנו מחזיקים באותה דעה. רוב החברות נמנעות מלהעסיק אנשים שלא סיימו צבא, ולכן ערבים תושבי מזרח העיר לא עובדים בהן.

בבדיקה שעשינו התקשרנו גם אנחנו לחברות אבטחה והצגנו את עצמנו כתושבי מזרח ירושלים מעל גיל 45. כולן בחרו לוותר על שירותינו.

"אין ולא אמור להיות הבדל בין ערבי ליהודי בקטעים האלו", אומר מנגד ליאור נדיבי, מזכיר העמותה לקידום הנשק בישראל ושוטר לשעבר. "מי שעומד בקריטריונים - שיקבל רישיון".

את רצף אירועי הטרור האחרונים בירושלים מגדיר מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו "פח"ע עממי". מדובר בפעולות חבלניות בודדות שמבצע אדם אחד בלי תכנון מוקדם. כך מסבירים במשטרה את חוסר ההצלחה שלהם לסכל פיגועים כאלה, כגון פיגועי הדריסה בתחנות הרכבת הקלה, ההתנקשות בחייו של יהודה גליק ורצח המתפללים בשכונת הר נוף.

אנשי משטרה לשעבר טוענים שבתקופה כזו צריך לפקוח שבע עיניים בכל נושא נשק. "אלה בדיוק המאפיינים של אירועי הטרור העממיים", מסביר גורם