הסטודנטים שהגיעו ללמוד בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית רק רצו מקום שבו יוכלו להניח את הראש בסוף יום לימודים. הם שכרו חדר במעונות הצמודים לאוניברסיטה בעלות של כ-1,000 ש"ח לחודש יחד עם שותפים, אך לא חשבו שעל ההחלטה הזו הם עוד עלולים להתחרט - במיוחד בימי החורף הקרים. נזילות, ריהוט באיכות ירודה ומים קרים במקלחות הם רק חלק מהצרות שאיתן נאלצים הסטודנטים להתמודד על בסיס יומיומי.

גם האברכים רוצים מעונות
לא רק התנאים: מחאה נגד מחירי המעונות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

המים מציפים
הגשם הסוער שפקד את ירושלים לפני כשבועיים היה כנראה יותר מדי עבור המעונות הישנים בקמפוס אדמונד ספרא בגבעת רם. "המים נזלו לתוך ארון החשמל בקומה השלישית בבניין שלנו, וכתוצאה מכך פינו את כל הקומה לבית ברטר, אכסניה ליד המעונות", מספר כ', סטודנט המתגורר במעונות. "בהנהלה אמרו לנו לא לקחת הרבה דברים, כי הם לא הולכים לעזור לנו להחזיר אותם. כשאמרתי שהם לא יכולים לעשות את זה התעצבנו עלי ואמרו שהם עושים לנו טובה שהם מעבירים אותנו לבית ברטר, ואם אני רוצה הם יכולים לשים את כולנו על אוטובוס ולשלוח אותנו לגור בהר הצופים".גם התנאים באכסניה החלופית, טוענים הסטודנטים, לא היו סבירים. "לא היו מקררים בחדרים, אז כל האוכל שהיה לנו הלך לפח. רק אחרי הרבה לחץ טלפוני הם הסכימו להביא שלושה מקררים לכל הדיירים המפונים. מובן שלא היתה לנו שום דרך לחמם או להכין אוכל, אז אכלנו אוכל מקופסאות שימורים".

אלא שעל פי סטודנטים שמתגוררים כבר זמן מה במעונות, לא דרושה סופה כדי שיהיו הצפות במקום. "לפני מספר שבועות היה פיצוץ בצינור מים בבניין. המים הציפו את כל הקומה וגרמו נזק לרכוש. אנשי התחזוקה הזמינו ניקיון ובסוף הגיע עובד ניקיון יחיד. אנשי התחזוקה טענו שהפיצוץ נגרם בשל צנרת חלודה, דבר שלא ממש משפר את ההרגשה שלנו בנושא".בהמשך, טוען כ', היתה נזילה מהתקרה בקומה השלישית. "אחרי שבוע של תלונות הם באו לתקן את הצינור, אבל שברו אותו וכל המים נכנסו לחדרים. שבוע אחרי היה עוד פעם פיצוץ בצנרת במסדרון באמצע הלילה, הפעם בקומה הראשונה, והמים נכנסו לחדרים. לאחד הסטודנטים נהרס מחשב נייד כי הוא היה על הרצפה".
נ', סטודנטית נוספת מהמעונות מספרת, "יש רק ראוטר אינטרנט אחד בבניין שאני גרה בו והוא מאוד מרוחק מהחדר שלי. כתוצאה מכך קליטת האינטרנט גרועה, דבר שמונע ממני לעשות שיעורי בית ולהשלים הגשות במהלך השבוע. פניתי למנהל המעונות אבל לא מצאתי מענה אצל אף אחד מהם".

המים חומים
גם למ', סטודנטית הגרה כבר שנה שנייה במעונות, יש לא מעט טענות, בעיקר על העובדה שהמעונות לא שופצו כבר עשורים רבים. "לפני כשנתיים החליטה הנהלת המעונות על דעת עצמה להגביל את המים החמים לארבע שעות ביום, ועוד בשיא החורף", היא מספרת. "יצאנו למאבק ממושך שארך כחצי שנה, עד שהאוניברסיטה התקפלה והחזירה את השעות המקוריות של המים החמים. היא התקינה דודי שמש, אך מאז בכל יום יש לפחות בניין אחד שאין בו מים חמים. לא ברור למה יש כזאת הזנחה. הרי אנחנו משלמים שכר דירה גבוה מאוד יחסית למה שאנו מקבלים, ועדיין מתייחסים אלינו כאילו הם עושים לנו טובה".ד', המתגורר כבר שנה שלישית במעונות, מלין על יחס מחפיר. לטענתו, פעם בכמה שבועות מתפוצץ צינור מים במעונות, ובכל הבניינים זורמים מים חומים במשך חצי שעה, עד שהצנרת מתנקה. "לפני שנה בערך עשו שינוי במערכת של המים החמים. לא ברור מה השינוי, כי הנהלת המעונות לא טרחה לשתף אותנו בזה", משתף ד'. "התוצאה היתה שבכל מקלחת המים הריחו כמו חומר כימי. בהנהלה אמרו שהם הנמיכו את הטמפרטורות של המים והבעיה 'נפתרה', אבל עכשיו אני מתקלח במים פושרים".

"הבעיות מתחילות בניקיון, שהוא מתחת לכל ביקורת למרות שחלק מהתשלום על המעונות הוא גם על ניקיון", מספרת הדיירת ש', שיש לה כבר ותק של שלוש שנים במעונות. "בשנה שעברה היתה בעיה עם המשאבה של המים החמים ולקח בערך חודש לסדר את התקלה. השנה - בצורה לא מפתיעה, יש שעות שאין מים חמים בכלל ובשאר השעות יש מים חמים בערך. זה עצוב, אבל בשנה שלישית אנשים כבר צוחקים על זה. אני מרחמת על סטודנטים בשנה א', שנמצאים בהלם ממה שהולך כאן".

ציוד שנקנה בלירות
עוד מספרים הסטודנטים שחלק מהמחשבים והמדפסות בחדר המחשבים לא עובדים ואינם מספיק חזקים כדי להריץ תוכנות ייעודיות של האוניברסיטה. כמו כן הם מתלוננים על ציוד מיושן: מיטות ברזל מתפרקות, מזרנים שלא הוחלפו כבר שנים וארונות מתפוררים. ש' מספרת שבחדרה יש שולחן שעליו נמצאת עדיין מדבקה עם המחיר - שנקוב בלירות.
"הדבר שהופך את כל הנושא לעוד יותר מרגיז זה שרוב האנשים שחיים במעונות עושים את זה בלית ברירה", מ