גור כלבים בן חמישה חודשים הובא ביום שבת האחרון לווטרינר התורן בצער בעלי חיים בירושלים, לאחר שבלע חומר רעיל, אך הווטרינר סירב לטפל בו כי הבעלים לא נשא עליו אמצעי תשלום.

הרעל הרג את הכלב בייסורים
כלבים מוחזקים בתנאים מזעזעים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הבעלים של הכלב, שומר שבת, הבטיח שיביא את 350 השקלים שנדרש לשלם עבור הבדיקה מיד עם צאת השבת, והתחנן בפני הווטרינר שיבדוק את הכלב.

הבעלים אף הציע להשאיר את הכלב במרפאה עד לקבלת התשלום, אך הווטרינר נותר בשלו.מאיר גדליהו ובני משפחתו יצאו באותה שבת מביתם בשכונת בקעה לבקר משפחה. כשחזרו מהביקור הבחינו שגור הכלבים שלהם פילס את דרכו מהפינה שנתחמה עבורו בבית, והגיע לארון שירות עם חומרי ניקוי.

בארון מצא הכלבלב בקבוק 'סנו אוקסיג'ן' שמכיל חמצן פעיל ולעס אותו. "כשהגענו הביתה הכלב שכב על הרצפה, סביבו היה קיא, כל הבית היה מלא בחומר והכלב הקציף מהפה", מספר גדליהו.

בני המשפחה הבינו שמדובר במקרה של פיקוח נפש, ולאחר שיחת טלפון מהירה לאגודת צער בעלי חיים, שבמסגרתה הונחו להגיע באופן מידי למרפאה, נטל גדליהו את הכלב בידיו ורץ איתו מביתו שבשכונת בקעה לסניף האגודה בתלפיות. ללא ארנק, ורק כשהגיע למרפאה התחוור לו שהוא הולך לשלם על כך ביוקר.

גדליהו טוען כי נדהם מהאדישות שגילה הווטרינר. "אמרתי לו: אנחנו אנשים דתיים, אין עלינו כרגע כסף תן לו את הטיפול ואנחנו נחזור במוצאי שבת ונשלם כמה שצריך. הוא אמר 'אין דבר כזה – אני לא בודק אם לא משלמים'.

בסופו של דבר, הכלבלב טופל על ידי וטרינר פרטי וכיום מתאושש מכוויות בפה, באף ומכוויות פנימיות. יש לציין שגור הכלבים הפצוע כבר טופל בעבר במרפאה ובעליו שילמו כמובן על הטיפולים שקיבל ללא עיכובים.

האגודה לצער בעלי חיים בירושלים, שבמסגרתה מופעלת המרפאה הוטרינרית, הינה עמותה ללא מטרת רווח שחרטה קידום של ערכים בטיפול בבעלי חיים, אשר מתקיימת מתרומות ובמסגרתה פועלים מתנדבים רבים.

באתר העמותה נכתב כי האגודה "פועלת לקידום רווחת בעלי החיים, לקידום עיקור וסירוס ולחינוך הקהל הרחב בנשאים הקשורים לבעלי החיים. קבוצת מתנדבים נותנת מענה לכל פניה הקשורה למצוקת בע"ח ו/או מצוקת בעלים הנוגעת לבע"ח שברשותם, על ידי הדרכה טלפונית, הפניה למרפאה וטרינרית או לבית המחסה".

תגובת צער בעלי חיים: "המרפאה של האגודה לצער בעלי חיים ירושלים מטפלת מדי יום בבעלי חיים במצוקה, פצועים וחולים, וכאלה שננטשו או שגדלו ברחוב.

המרפאה הוקמה על מנת לתת מענה לבעלי חיים אלה 24 שעות ביממה. המרפאה מתפקדת כמו כן כמרפאה פרטית בכל הנוגע למתן שירות לבעלי חיות מחמד פרטיות, וכן מטפלת בחיות מחמד פרטיות בחירום 24 שעות ביממה.

"לא פעם אנו נתקלים בבלבול שקיים בקרב הלקוחות שלנו אשר סבורים כי המרפאה מסובסדת על ידי המדינה וכי הטיפול בבעלי החיים הפרטיים שלהם אינו כרוך בתשלום.
"לצערנו לא אלה פני הדברים – העמותה שלנו מתקיימת בעיקר מתרומות ובסיוע מתנדבים, ובקושי מצליחה להחזיק את ראשה מעל המים.

"על מנת להמשיך בפעילות המרפאה, אין אנו יכולים להרשות לעצמנו לוותר על תשלום עבור הבדיקות הרפואיות והפרוצדורות אשר מבוצעות בה.

"אנחנו מודעים לכך שבקרב לקוחותינו יש כאלה שמתקשים לשלם עבור הטיפול בבעלי החיים שלהם ואנו עושים מאמצים לבוא לקראתם הן מבחינת גובה התשלום והן מבחינת פריסת החוב לתשלומים.

"כמו כן, קרה לא פעם שמגיעים אלינו לקוחות בחירום במהלך שבתות וחגים שמבקשים לטפל בחיה ללא תשלום במקום ממניעים דתיים. כל מקרה כזה נבחן לגופו, ולעתים קרובות אנו מגיעים לפשרה כמו השארת פיקדון כלשהו וביצוע התשלום בצאת השבת או החג.

"עם זאת, ברצוני להדגיש, כי הדרישה לתשלום עבור מתן הטיפול במרפאתנו הינה זכותנו המלאה ואף כורח המציאות.

"בכל הנוגע למקרה הספציפי עליו מלינים הפונים למערכת העיתון, אציין כי הלקוחות הגיעו למרפאה בסערת רגשות, בהתלהמות ואף קללות!

"הווטרינר התורן שקיבל את הלקוחות התרשם כי הכלב אינו במצב של סכנת נפשות. על אף זאת היינו שמחים לבצע בדיקה לכלב אילו היינו מגיעים לעמק השווה עם הלקוחות בעניין התשלום, אך התנהגותם מנעה זאת".