צילום: גיל יוחנן לפני כשנתיים רעשה ירושלים כשהתברר שהמיליונר היהודי־צרפתי לורנט לוי, שרכש נכסים רבים בעיר, אסר על השוכרים לפתוח אותם בשבת. כעת מתברר שגם רמי לוי, שמחזיק בלא מעט נכסים מסחריים בירושלים, מתנה את השכרתם בכך שהעסק לא יפעל ביום הקדוש. כך עולה משיחות שניהלנו עם כמה בעלי עסקים בירושלים, ששוכרים נכסים מאיל העסקים וחבר המועצה, מספר 2 ברשימת 'ירושלים תצליח' של ראש העירייה ניר ברקת.

לא תאמינו מאיפה בא המאבטח ששמר על סניף רמי לוי במישור אדומים
רמי לוי, הנהג הפרטי ומריבת הנדל"ן
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לוי, שמוכר יותר כבעלי רשת המרכולים 'שיווק השקמה', מחזיק בבעלותו לא מעט נכסים מניבים בירושלים. התנאי של אי־ההפעלה בשבת חל גם על העסקים שחוקי העזר העירוניים מתירים להם לפעול בכל ימות השבוע.מקרה ארומה
אחד הסניפים הפעילים ביותר של רשת בתי הקפה 'ארומה' הוא סניף המושבה הגרמנית. במשך שנים היה המקום מלא בשבתות ובחגים ומשך אליו לקוחות רבים, שכן הוא היה אחת המסעדות היחידות באזור שפעלו
בשבת.

כעת נודע כי אחד השיקולים המרכזיים לסגירתו בשבת היה המעבר שלו לנכס סמוך בבעלות לוי. זכיין ארומה במושבה, אסי אובספלד, חיפש מקום חדש בעקבות אי־הסכמה עם בעלי הנכס הקודם. הוא איתר חנות סמוכה וכשבירר התגלה לו שהבעלים הוא רמי לוי. איל המרכולים שמח להשכיר את הנכס לארומה, אך הבהיר באופן חד־משמעי שעל העסק להיות סגור בשבת.

בהתחלה הזכיין חשש, כיוון שלא רצה לאבד את ההכנסות הגדולות שלו בשבתות. לוי שכנע אותו שגם מבחינה כלכלית הוא לא ייצא נפסד, והוסיף, ספק בהלצה, שהוא מוכן לגבות אותו במקרה של הפסדים. בסופו של דבר הוא השתכנע ושכר את הנכס מלוי, ומאז הסניף אכן סגור בשבתות ובחגים. אובספלד אמר השבוע: "היו לי חששות אך בדיעבד, לפחות לפי הקופה, זה הצליח".

גם בנכס נוסף של רמי לוי במושבה קיבלה השוכרת, מסעדת לה־בוקה, את אותו תנאי - אך במקרה שלה לא היתה כל בעיה שכן מדובר במסעדה כשרה למהדרין.

פתרון עוקף שבת
אחד המתחמים הידועים ביותר שלוי מחזיק, בשיתוף עם איש העסקים החילוני אבי מורדוך, הוא מתחם הקולוני בבקעה, הכולל שטחי מסחר ומשרדים. במקום פועלות כיום שתי מסעדות - 'קולוני' ו'החצר'. בתחילה התנגד לוי לפעולתן בשבת, אבל לבסוף נמצא פתרון יצירתי: המתחם חולק לשניים כך שחציו באחריות מורדוך וחציו השני באחריות לוי. במתחם של מורדוך פועלת ה'קולוני', שפתוחה בשבת. מורדוך הוא היחיד החתום על הסכם השכירות ודמי השכירות עוברים אך ורק אליו. מסעדת 'החצר', לעומת זאת, נמצא בחצי של לוי ולכן אינה פועלת בשבת.

שותפו של לוי לקואליציה העירונית, סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ' מסיעת 'התעוררות' שמעודדת פתיחת עסקים בשבת: "אני אוהב את לוי והרבה מפועלו, אך בעניין הזה הוא אינו עושה בחירה טובה לעיר. כאדם פרטי זאת זכותו, אך כאישיות ציבורית וכחבר מועצה חשוב שיסביר את דעותיו ושהציבור יכיר אותן. בעיניי טובת העיר היא לאפשר ליזמים הפרטיים לפתוח בתי עינוגים ועסקים בשבת בהתאם לחוק העזר הקיים".
חבר האופוזיציה פפה אללו (מרצ) נחרץ אף יותר: "זה לא ראוי. עם כל הכבוד לתרומתו של לוי, ואני מעריך אותו כאדם שהיחס לעובדים חשוב לו, יש כאן פגיעה בציבור. שירוץ ברשימה אחרת שבאג'נדה שלה נכלל נושא הפעילות בשבת".

לוי: "מדובר בהחלטה עקרונית. אני אדם מאמין ובשבתות צריכים לנוח, כל אחד בדרכו, ולא לעבוד. זה נכון גם לעסקים הפרטיים שלי. במקרה של ארומה במושבה, הוא אכן סגר בשבת בזכותי. שכנעתי את הבעלים ועכשיו הוא מברך אותי, כיוון שהוא הרוויח יום חופש וגם העסק יצא ברווח מהסגירה בשבתות. זה היה צעד טוב גם ברמה הכלכלית.

"אם עניין פתיחת מתחם הסינמה סיטי בשבת יגיע להחלטה במועצה, לא החלטתי איך אצביע. אבל אם הבעלים היו מתייעצים איתי הייתי ממליץ להם להישאר סגורים בשבת ולו רק מהסיבה הכלכלית. אני מאמין שהם רק יפסידו מפתיחת המתחם בשבתות.

"אין לי כל בעיה שהתמודדתי ברשימה של ניר ברקת - זו רשימה מעורבת שמיוצגים בה כל גווני האוכלוסייה, וגם חילונים ודתיים. סגירת העסקים היא עניין פרטי שלי, אבל מובן שראש העירייה יודע את זה. תתפלא לשמוע שיש שומרי שבת וחובשי כיפות שהצביעו למרצ. לשיטתו של אללו הוא צריך לוותר עליהם - נראה אותו קורא להם לא להצביע עבורו".