צילום: יוני אוסטשרוביץ לפני שלוש שנים בדיוק עמדה ישיבת מיר בירושלים, ספינת הדגל של הציבור החרדי־ליטאי ואחת משתי הישיבות הגדולות בעולם, בפני סגירה. ראש הישיבה, הרב נתן צבי פינקל, הלך לעולמו במפתיע והשאיר את המוסד עם חובות כבדים של 15 מיליון דולר. תלמידי הישיבה כבר נואשו והשלימו עם סגירת המוסד המיתולוגי. אך דווקא אז, כמעט משום מקום, הגיע הגביר החרדי שלמה יהודה רכניץ, שתרם לישיבה חמישה מיליון דולר ועזר לגייס למענה עוד עשרה מיליון. תוך שלושה חודשים גויס הסכום במלואו והישיבה ניצלה.

המוסלמים והערבים שתורמים יחדיו לנשים
נסיקתו ובריחתו של גאידמק 'האמיתי'
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מאז ועד היום יודעים היטב בעולם החרדי ששלמה רכניץ הוא הכתובת לכל מצוקה. הגביר מלוס אנג'לס הוכיח כבר שהוא אינו יודע לסרב לאיש ואינו מסוגל לאכזב אף אחד - לא זוג שנקלע לקשיים כלכליים, לא ישיבה במצוקה ולא אברך שצריך לממן את לימודיו. "אני מבקש מכל מי שיכול שיעזור לעולם הישיבות שיעשה זאת. חשוב שנגביר את תרומותינו", הסביר לפני כחודשיים בחגיגת שמחת בית השואבה של ישיבת מיר.בשל המוניטין שרכש בשנים האחרונות, איש מהנוכחים באירוע לא הופתע כשהטקס שנערך לכבוד רכניץ הניב סוכריה נוספת לאברכים. "בשל הגזירות על עולם התורה והמצוקה התקציבית של הישיבות, בחודש חשוון הקרוב אעניק חלוקה כפולה לכל האברכים בישיבה", הודיע בטלפרומטר לקהל הרב שהגיע למקום והריע לו ארוכות.

מגדלי התאומים
הפעילות של רכניץ בירושלים נמשכת כבר שנים רבות. לצד התרומות הקבועות לישיבת מיר, שבשנה שעברה גדלו עד כדי כך שהנגיד מלוס אנג'לס הבטיח לתרום לישיבה דולר על כל דולר שתגייס בעצמה, רכניץ הבטיח גם לראש ישיבת קמניץ, הרב יצחק שיינר, שיתרום שלושה מיליון דולר לבניית שש הקומות של 'בית רכניץ' ברחוב יחזקאל. "רכניץ ראה את המוסדות המיושנים של הישיבה והבין שהגיע הזמן לחדש את המבנים שלה, ובעיקר התרשם מפשטותו של הרב שיינר", מסביר חברו הטוב.

אחרי שהמבנה יוקם, רכניץ יהפוך לדמות חשובה בתולדותיהם של שתיים מהישיבות הגדולות ביותר בעיר. "שלמה לא עושה את זה בשביל הכבוד, אבל אני חושב שכולם יסכימו שזו תהיה ההנצחה המושלמת ביותר של מפעל הצדקה האדיר שלו. הגיע הזמן ששמו ייחקק בבניין הישיבה, שתעריך את הפעילות הנדיבה שלו למען מוסדות הקודש בשני העשורים האחרונים".עם זאת, שמו של שלמה יהודה רכניץ, שבכל ביקור שלו בארץ מקפיד לקבל ברכה מהרב קנייבסקי, נקשר בירושלים בעיקר סביב ישיבת מיר. לא פעם הוא מספר למכריו הרבים שהישיבה הזו הצילה אותו והפכה אותו מנער עם קשיי למידה לאחד מאנשי העסקים המצליחים בארצות הברית. "זה המקום היחיד שבו עזרו לי למצוא את היתרונות שבי. הפכתי לבן בית אצל המשגיח של הישיבה, ושם חזרה לי האמונה בעצמי", סיפר בריאיון נדיר שהעניק בעבר לעיתון 'במשפחה'.

רכניץ ואחיו התאום ישראל זאב נולדו בקליפורניה לפני 43 שנה ונשארו קשורים עד היום. "לפעמים אני לא מבין איך אפשר לחיות בלי אח תאום. הוא מבין אותי גם כשקשה לי לדבר ותומך בי כשקשה לי לבקש עזרה. הוא נשאר ברקע, מאחורי הקלעים, ותמיד שומר עלי משם ודואג שאישאר בתלם", סיפר.

בגיל 17, אחרי שנים מתסכלות בתלמוד התורה של לונג ביץ' שבסופן שהבין שתלמיד חכם הוא כבר לא יהיה, החליט רכניץ לחפש את מזלו בקצה השני של העולם והגיע לישיבת מיר. "היה לי קשה בבית הספר. המקום היחיד שהצטיינתי בו היה בגן ובמגרש הכדורסל. המקום היחיד שסיימתי בהצלחה היה הגן, כך שחשתי שאולי לפחות בציור אני טוב", התלונן.

החיים בישיבה החזירו לרכניץ את האמונה בעצמו. הוא התמודד בדרכו עם הלימודים המפרכים ובסופם חש שהוא יכול להתמודד עם האתגר של פרנסת המשפחה. הוא חזר לארצות הברית והקים עם אחיו התאום את חברת TwimMed, שמפיצה ציוד רפואי לבתי אבות ולבתי חולים בכל רחבי ארצות הברית. מאוחר יותר הם הקימו את חברת Bruis, שמספקת שירותי בריאות, והיום הם ידועים בעיקר בעסקי הנדל"ן שלהם.

גאידמק החרדי
קשה לאמוד את הונו המדויק של רכניץ, ולא בטוח אם אפילו הוא עצמו מודע להיקפו. אך כל מקורביו מסכימים שמדובר במאות מיליוני דולרים. כיום הוא נחשב לאחר מחמשת בעלי ההון הגדולים בעולם במגזר החרדי.

"אפשר להגיד בוודאות שהונו אינו פחות מזה של אילי הון אחרים שראינו בארץ, כמו ארקדי גאידמק ולב לבייב, ואולי אף עולה עליהם. זו הסיבה שאצלנו במגזר מכנים אותו 'גאידמק החרדי'", מסביר מקורב אליו.

אחרי סופת ההוריקן סנדי שתקפה את ארצות הברית לפני שנתיים והחריבה לא מעט בתים בחוף המזרחי, עמדו גם יהודי ארצות הברית מול שוקת שבורה, כשבתי ספר חרדיים רבים בניו יורק ניזוקו בצורה קשה וגם בתים פרטיים נפגעו פגיעה קשה. כמעט מתוך הרג