צילום: שלומי כהן החרדים מחרימים חיסון רפואי לתלמידות בגלל בעיה הלכתית: חלק מהרבנים החרדים הוציאו לאחרונה פסק הלכה שאוסר על נערות בגיל 13 להתחסן נגד נגיף הפפילומה, זאת בניגוד להמלצת משרד הבריאות. הסיבה להתנגדות: הנערות לא נמצאות בקבוצת הסיכון בגלל שאינן מקיימות מגע מיני.

הרבנים, הבואש וההוראה המוזרה
איפה מחכים חודשים ארוכים כדי לחסן תינוק?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בשנה שעברה הודיע משרד הבריאות כי הוא ממליץ למוסדות החינוך לחסן תלמידות מגיל 13 נגד נגיף הפפילומה, שעלול להוביל לסרטן צוואר הרחם וגורם מידי שנה לכ-100 מקרי תמותה בקרב נשים.לקראת יישום ההחלטה השנה נשלחו הוראות מפורטות להורים ולמנהלי מוסדות החינוך, בהם המוסדות החרדים, שהודיעו כי לא ישתפו פעולה בעניין. צוות רבנים דן בסוגיה ולאחר מכן ביקש המנהיג הרב אהרון לייב שטיינמן לפרסם את פסק ההלכה החדש למרות שהדבר עלול לעורר דיון ציבורי פנים חרדי בסוגיות מין.

בעיתון יתד נאמן הובאה דעתם של הרבנים: "החיסון מיותר לחלוטין ואין שום הצדקה רפואית לעשותו". הנימוק לדבריהם הוא שהבנות החרדיות נמנעות מכל מגע מיני לפני הנישואין, ולכן לא נמצאות בסיכון.

לצד פסק ההלכה התורני צוטטו רופאים שטוענים כי החיסון עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, וכי החיסון אינו רלוונטי למגזר החרדי בשל אורח חייו. בנוסף צוין כי שכיחות גילוי המחלה בקרב המגזר נמוך יחסית וחשיפת הבנות לחומרים שניתנים בזריקות עלולה לגרום לסיכונים מיותרים.

מנהל המחלקה לגינקולוגיה כירורגית ואונקולוגית בשערי צדק, פרופסור עוזי בלר, השתתף בדיונים מול משרד הבריאות לפני החלטתם לחייב בחיסונים. לטענתו החיסון טרם הוכיח את עצמו בטווח זמן של כשש שנים, ולכן לדעתו אין לחייב את המגזר החרדי השמרן בחיסון שיכולותיו טרם הוכחו.

משרד הבריאות: "בישראל יש בכל שנה מעל 200 מקרי סרטן וכ-100 פטירות מסרטן צוואר הרחם. יש לציין כי שיעור התמותה מסרטן צוואר הרחם בישראל יחסית גבוה. בכל שנה מבוצעות מעל ל-10,000 פרוצדורות כירורגיות בצוואר הרחם. טיפולים אלה עלולים לפגוע בפוריות האישה בעתיד.

חיסון כנגד נגיף הפפילומה מקנה הגנה מצוינת מפני מחלות אלו. משרד הבריאות אינו אוסף נתונים נפרדים על תחלואה בקרב אוכלוסייה דתית - חרדית. אף על פי כן, ניתן במפורש לקבוע כי קיימת תחלואה גם באוכלוסייה הדתית והחרדית. יצוין כי תיתכן גם הדבקה בדרכים שונות שאינן קשורות להתנהגות כזאת או אחרת".