צילום: ירון ברנר תושב פסגת זאב שהציע למכירה את דירתו "לדתיים בלבד" עורר סערה בשכונה המעורבת, ובעקבות זאת חזר בו. למרות זאת, התושבים חוששים כי מדובר בתחילתו של תהליך התחרדות.

הגזענות של בית"ר נוחתת בתיכון ירושלמי
צפו: לכלוך וגזענות של מאבטחי הרכבת הקלה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

התושב, אברך המתגורר ברחוב שלמה שבו אוכלוסייה מעורבת עם רוב חילוני, החליט לאחרונה למכור את דירת הגג שבבעלותו. בשלט שתלה בחזית הבית תיאר את מאפייני הדירה, הכוללת חמישה חדרים, מרפסת גג וחניה מקורה, והוסיף שהמכירה תהיה "לדתיים בלבד". הדרישה המוזרה הכעיסה את תושבי האזור הדתיים והחילונים, שחיו עד היום בהרמוניה אלה עם אלה.התושבים חוששים שהצעד הקיצוני יביא להתחרדות ולחיכוכים קשים בין האוכלוסייה הוותיקה לחרדים, שידרשו לשנות את אופי השכונה. אחת השכנות בבניין אף פנתה לארגון 'ישראל חופשית', שהחל בקמפיין מחאה ברשת החברתית בטענה כי הגבלת המכירה היא אפליה אסורה על פי חוק. במסגרת זו פורסם מספרו האישי של בעל הדירה והוא קיבל שיחות מחאה רבות.

באחת השיחות הוצע לו למכור את הדירה לזוג דתיים, אך בהמשך, כשהמוכר הבין שמדובר בזוג הומואים הוא הודיע שאין בכוונתו למכור את הדירה לזוג שעובר על איסורי תורה.

בשיחה עם "ידיעות ירושלים" -mynet הסביר המוכר שאת ההחלטה קיבל אחרי התייעצות עם רב, שאסר עליו למכור את הבית לדיירים שאינם שומרי מצוות. "לפי ההלכה יש בעיה למכור למי שלא שומר שבת", טוען המוכר. "שיבוא אלי מישהו ויגיד שהוא שומר שבת ואמכור לו. לא אכפת לי מה הוא יעשה אחר כך". אף שברחוב המדובר מתגוררים לא מעט חילונים, האברך טען שהוא מעוניין שבבית יגורו דתיים. לדבריו, אין במעשיו עבירה על החוק וזכותו לנהוג על פי השקפת עולמו ולהחליט מי יהיה הרוכש המאושר.

מאוחר יותר, כשהבין את גודל הסערה שיצר, ניסה המוכר למזער נזקים והבטיח להסיר את השלט, ולאחר מכן אף הצהיר שמעיון נוסף בספרי ההלכה הגיע למסקנה שאין מניעה מלמכור את הבית לכל רוכש. למרות זאת, בשכונה חוששים שזהו סימן לתחילת תהליך התחרדות שיביא לדרישות חרדיות מחמירות במטרה לשנות את אופי השכונה.

יו"ר תנועת 'ישראל חופשית', מיקי גיצין, הוסיף השבוע שהחשש אינו נובע רק מהתחרדות. "אני לא מדבר בשפה הזו. החברה בישראל צריכה לאפשר לכולם לגור ביחד ובלי גטאות. אם היה כתוב דירה למכירה רק לחילונים היינו מזדעקים ובצדק. רק חבל שבפסגת זאב הולכים לכיוון הזה", הסביר.