צילום: שלומי כהן בעקבות מעורבותם הגוברת של התאים הפוליטיים באגודת הסטודנטים, יו"ר האגודה מנסה לקדם הסדר חדש שלפיו מי שכיהנו בתפקידים נבחרים בתא פוליטי ייאלצו לעבור 'תקופת צינון' לפני שיוכלו להתמודד לאגודה. המטרה: לנתק את הפוליטיקה מאגודת הסטודנטים ולסלק אינטרסים זרים מהתנהלותה.

האוניברסיטה העברית: שיעור ב'הלכות הריגת גוי'
מחאה נגד מסלול מיוחד לחרדים ב'עברית'
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

באוניברסיטה העברית קיימים תאי סטודנטים פוליטיים רבים. בשנים האחרונות החלו התאים לקבל דריסת רגל גם בגוף הסטודנטים הגדול ביותר באוניברסיטה - אגודת הסטודנטים. בידי האגודה תקציב של כשבעה מיליוני שקלים בשנה, וכעת נציגיה מודאגים מכך שהכסף מנוהל בידי האנשים הלא נכונים. יו"ר האגודה המכהן, אלדד פוסטן, מנסה בימים אלו להוביל מהלך שלדעתו יעזור למנוע את השיקולים הזרים ששולטים באגודת הסטודנטים."בשנתיים שאני משמש נציג נחשפתי למקרים רבים שבהם אינטרסים זרים ופוליטיים נכנסו להתנהלות האגודה", מספר שלומי אידלשטיין, נציג אגודת הסטודנטים מטעם החוג לחינוך. "האינטרס היחיד שצריך להיות באגודה הוא שיפור החוויה של הסטודנטים עצמם".

בעבר, בבחירות לאגודת הסטודנטים ייצג כל מתמודד את החוג שבו הוא חבר, והנציגים הנבחרים בחרו את תפקידי המפתח באגודה - יו"ר, סגן יו"ר וועד מנהל. אלא שבשנים האחרונות התאים הפוליטיים באוניברסיטה 'מאמצים' להם מועמדים מתוך החוגים ומריצים אותם לאגודה מטעמם. לאחר מכן, כאשר נציגי האגודה ניגשים לבחור את תפקידי המפתח מחויב הנציג לבחור מועמד שמגיע מתוך התא הפוליטי שעזר לו להיבחר לאגודה.

בשנה שעברה יצא הנושא מכלל שליטה, כאשר המתח בין שני התאים המובילים - תא 'אופק' המייצג את ערכי מפלגת העבודה ותא 'התעוררות' המייצג את מפלגת התעוררות בירושלים - הגיע לשיאו. שני המועמדים של התאים הגיעו להסכם רוטציה ביניהם, שאומר שבשנתיים הקרובות הם יחליפו ביניהם את תפקיד היו"ר והסיו"ר וכך יימנעו מבחירות מכוערות. "המהלך הזה, שגובל בחוסר דמוקרטיות, סיפק לחברי התאים הללו את האפשרות להחליט מי יישב בדרגים הגבוהים ביותר של האגודה ומנע מ־22 אלף הסטודנטים האחרים את ייצוג האינטרסים שלהם", טוען אידלשטיין.

ההצעה שמעלה פוסטן, לשעבר יו"ר תא התעוררות וכעת יו"ר האגודה מתוקף הסכם הרוטציה שעליו חתם, לא נועדה לבטל את התאים באוניברסיטה. מטרתה היא לדרוש 'תקופת צינון' של שנה ממי שכיהנו בתפקידים נבחרים בתא פוליטי לפני שיוכלו להתמודד לאגודה. להצעה יש לא מעט התנגדויות הטוענות שזה לא יפתור את הבעיה, כי התאים הפוליטיים פשוט יחליטו מבעוד מועד מי ירוץ והוא לא יכהן בתפקיד נבחר באותה שנה. כמו כן נשמעות תגובות רבות המבקרות את ההצעה מכיוון שהיא יוזמה של מי שמכהן בעצמו וכחלק מצעד פוליטי.

תומכי ההסדר החדש באגודה הצהירו: "אגודת הסטודנטים היא לא מגרש המשחקים של טירונים פוליטיים, לא משאב ולא כלי בידיהם של גורמים זרים. ראשיה מקבלים מנדט, שכר ומעמד על מנת לדאוג לאינטרסים של הסטודנטים, ורק להם. שלטון התאים למעשה חוסם את הדרך לסטודנטים עצמאיים להגיע לראשות האגודה בזכות כישרונם ומקצועיותם. הוא יוצר אגודה חובבנית שעוסקת בתככים פוליטיים ולא מסוגלת להוביל תהליכים משמעותיים לטובת הסטודנטים החיים בעיר".