צילום: shutterstock בית ספר למתגרשים מתחילים: בשבוע שעבר התקיים בעיר קורס ראשון מסוגו, שמלמד איך להתגרש נכון ובשלום. קהל היעד: זוגות שמבקשים לפרק את החבילה מחוץ לכותלי בית המשפט.

חשד: שרף עצמו וילדיו בעקבות סכסוך גירושין
הבעל סובל מאין אונות, בית הדין התיר גירושין
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

השיטה, שפותחה בארה"ב, הגיעה לארץ לפני מספר שנים, ולאחר התנסות עם הקהל הישראלי הוחלט על פתיחת הקורס הראשון בירושלים. בין היתר נגעו המומחים בקורס בנושאים הקשורים לדת, חלוקת הרכוש וכמובן המשמרות על הילדים.

את השתלמות הגירושין בשיתוף פעולה יזמה עו״ד לילך נחמיה - מנהלת תחום השתלמויות בוועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין, וההשתלמות התקיימה בבית הפרקליט בירושלים בשיתוף מרכז רקמן באוניברסיטת בר אילן ועמותת ״ להתגרש בשלום״נציגי הקורס טוענים כי בני הזוג שהגיעו להסדר באמצעות השיטה, מדווחים על יכולת להתקדם בחייהם החדשים ממקום חזק יותר.

בנוסף טוענים זוגות גרושים כי ההליך זול יותר משמעותית מהליך שנגרר בין בתי משפט וטומן בחובו תשלומים מיותרים.

אל הקורס, שנמשך יומיים, הגיעו עשרות בעלי מקצוע ירושלמים מהתחום. נציגי השיטה בארץ מספרים כי בגלל שהקורס נערך בירושלים ניתן דגש מרבי על עניין הדת בהליך והפנייה לבתי הדין הרבניים מול בתי המשפט לענייני משפחה. אנשי המקצוע טוענים כי השימוש בשיטה גורם לכל הערכאות המשפטיות להיות בלתי רלוונטיות, שכן ההליך כולו מתנהל בין בני הזוג בלבד.

אז איך בעצם זה עובד? לאחר בקשה של אחד מבני הזוג לפעול בשיטה, מתגבש צוות מתאים הכולל שני עורכי דין, ובמידת הצורך אנשי מקצוע נוספים: מומחה גירושין מהתחום הטיפולי, מומחה ילדים ומומחה כלכלי.

שני עורכי הדין והמומחים האחרים פועלים בשיתוף פעולה כדי לתת מענה לצרכיהם המשפטיים, הכלכליים, הרגשיים וההוריים של בני הזוג.

עורכי הדין בתוכנית הינם בעלי ניסיון בדיני משפחה ובגישור משפחתי, והם שומרים על הזכויות המשפטיות של שני בני הזוג במשך ההליך. מטרתם אינה לנצח במשפט נגד הצד השני, אלא לפעול למען רווחת המשפחה כולה.

"מומחה גירושין" הוא בעל מקצוע מהתחום הטיפולי בעל ניסיון בטיפול במצבי פרידה וגירושים, שתומך רגשית ומסייע לקידום הדיאלוג בין בני הזוג, כולל בנייה ויישום של "תכנית הורית" לניהול משותף של חיי הילדים לאחר הפרידה. במידת הצורך מופעל גם פסיכולוג או מטפל משפחתי שתפקידו העיקרי הוא להביא את קול הילדים והאינטרסים שלהם לתוך התהליך.

המומחה הכלכלי הינו רואה חשבון או כלכלן ניטרלי, המנוסה במשמעויות הכלכליות של פרידה. הוא עוזר לבני הזוג בשערוך נכסיהם ותכנון כספי במטרה להגיע לפתרון כלכלי אופטימלי עבור המשפחה כולה, ולמנוע נזקים כלכליים מיותרים.

המארגנים מקווים להמשיך ולהפיץ את השטיה בכל רחבי הארץ ולנסות להגיע למה שיותר זוגות שכבר החלו בהליך הגירושין.