צילום: שלומי כהן למעלה מ-40 יום מאז אירע הפיגוע הרצחני בבית הכנסת בהר נוף, ונדמה שהשכונה עדיין לא חזרה למסלולה והפצעים טרם הגלידו. במהלך התקופה שלאחר הרצח התקבלו פניות רבות למינהל הקהילתי בשכונה בבקשה לסיוע בהתמודדות עם מצבם של הילדים, שסובלים מפחדים וחרדות בעקבות הפיגוע.

לא ייאמן: מכולת בשם 'הר נוף' בג'בל מוכבר
איפה עבדו מבצעי הפיגוע?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

במהלך השבוע התקבלו פניות רבות מצד ההורים, החוששים מההתנהגות החרדתית שפיתחו ילדיהם לאחר הטבח. זוג הורים תושבי השכונה פנו השבוע למינהל הקהילתי וסיפרו כי בתם לא יוצאת מהבית מאז התרחש הפיגוע, וכבר חודש וחצי שהיא שרויה בפחדים, מתנהגת באופן משונה ואף חלה אצלה נסיגה בלימודים.בפנייה נוספת שהתקבלה השבוע מתושבת השכונה, היא סיפרה כי בנה בן השבע סובל מהתנהגויות חרדתיות מתמידות. "הוא היה נוהג לרכוב באופניים ולהסתובב עם חברים ללא חששות, ומאז התרחש האסון בבית הכנסת הוא לא נמצא לרגע לבד והוא כל הזמן תחת השגחה", סיפרה האם. עוד היא מוסיפה כי כל ערב לפני השינה הילד עובר בין כל התריסים בבית ומוודא שהכל סגור.

השבוע נערך כנס נוסף להורי השכונה בנוגע למצבם הנפשי של הילדים עם ד"ר פורטו בן־הרוש, המטפל בילדים ובנוער לאחר טראומה. "גם חודש וחצי לאחר הפיגוע נראים עדיין סימני טראומה אצל ילדי השכונה, ויש מספר גבוה מאוד של פניות מצד ההורים בנוגע למצב ילדיהם שמבקשים מאיתנו סיוע טיפולי", מסביר אוריאל אלבז, מנהל מינהל קהילתי הר נוף. "לאורך כל התקופה אנחנו מקיימים הרצאות וסדנאות טיפוליות להורים כדי לתת להם את הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם ילדיהם ולהשיב להם את תחושת הביטחון".

לאחר הפיגוע הוחלט במינהל הקהילתי להצמיד למשפחות השכולות ולמשפחות של פצועי הפיגוע מתנדבים שיסייעו בצרכים היומיומיים של בני המשפחה, כמו שימוש בזכויות הניתנות להן, סיוע בביטוח לאומי, מתן שירותי דת ועוד. לאחרונה אף העניקו לשתי משפחות של הרוגי הפיגוע חופשה בווילה בקיסריה.

"הקו החם שלנו פועל בלי הפסקה", מספר אלבז. "תושבי השכונה מרגישים שהם עדיין לא חזרו למסלול החיים השגרתי. אנחנו כל הזמן עוסקים בהצמדת אנשי מקצוע שיסייעו למצבם הנפשי של ילדי השכונה. אנחנו מקיימים פעילויות לילדים ונוער כדי לנסות להשיב אותם לשגרה. מאז הפיגוע, רוב סדר היום שלנו במינהל עוסק בנושא הזה".