צילום: גיל יוחנן סערה ברכבת הקלה: נשים שעובדות במערך הרכבת מטעם צוות אב לתחבורה, טוענות שבמהלך החודשים האחרונים הן נתקלו בהטרדות מיניות מצד כמה מאנשי אבטחה שעובדים לצדן. לטענתן, אף שהן פנו לגורמים הממונים עליהן, דבר לא נעשה בנדון. "זה התחיל בהודעות מטרידות, המשיך בהקלטות של מסרים מיניים והגיע עד למגע פיזי. פניתי למנהלים שלי, אבל ראיתי שכלום לא זז", טוענת אחת העובדות, שאף הגישה על כך תלונה במשטרה.

סחבקייה בוועדות להטרדה מינית ב'עברית'
הטרדות מיניות: המנהל שתק - תלמידים יעזבו
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

כבר כמה שבועות מתגלגל הסיפור על הטרדות מיניות בין אנשי הצוות של הרכבת הקלה, אך נכון לעכשיו המאמצים למגר את התופעה לא העלו דבר. כמה נשים שעובדות במערך הרכבת נתקלות לטענתן בהטרדות מיניות חוזרות ונשנות מצד מאבטחים מסוימים. "אצלי זה התחיל בהודעות בווטסאפ", מספרת אחת מהן. "הוא שאל אותי כל הזמן 'איפה את? באיזה אזור את עובדת? אני רוצה לראות אותך'. ניסיתי להימנע ממנו ככל שיכולתי - הרגשתי רע להגיע לעבודה".עובדת אחרת מספרת שאחד המאבטחים שלח לה הודעה קולית עם מסר מיני מאוד ברור. "בא לי להקיא - הרגשתי שהוא פוגע בי, וכל זה אחרי שהבהרתי לו שאני לא מעוניינת", היא טוענת.

בתחילת השבוע הגישה אחת העובדות תלונה במשטרה על הטרדה מינית נגד אחד המאבטחים. "הייתי איתו באותו אזור, ואז הוא פשוט בא וליטף לי את הישבן", היא מתארת. "זה קרה אחרי המון ניסיונות לחיבוקים ונשיקות, כשכל פעם מחדש אמרתי לו שיעזוב אותי".

המתלוננות מספרות שכבר אחרי ההטרדות הראשונות הן פנו לנציגי החברה בעירייה, אך לטענתן לא קיבלו מענה ראוי. "אחרי שפניתי לגורמים האחראים, הבטיחו לי שתוך כמה ימים אותו מאבטח כבר לא יהיה במערך, אבל ראיתי שזה לא קורה אז החלטתי לפנות למשטרה", מספרת אחת מהן.

עובדת נוספת מציינת שהגורמים שאליהם היא פנתה ניסו לסגור את העניין בתוך החברה. "הם אמרו לי שהם ידברו עם המאבטח אבל שום דבר לא השתנה".

לטענתן בעקבות האירועים הללו הן קמות כל בוקר בתחושה של פחד לבוא לעבודה וחוששות לספר על כך למשפחותיהן. "אני תמיד בודקת איפה אותו מאבטח עובד ויודעת לאיזה אזורים לא להגיע", מסבירה אחת מהן. "אני דואגת כל הזמן שלא יהיה מצב שאפגוש אותו או שנהיה חס וחלילה לבד באותו מקום".

גם מאבטחים במערך, שאינם מעורבים בסיפור, מספרים שהם היו עדים לאירועים מהסוג הזה. "בזמן שהייתי ממש לידם ראיתי מאבטח מטריד אחת מהן, אבל לא היה לי הרבה מה לעשות", סיפר השבוע מאבטח ברכבת הקלה. "אני לא יכול להכות אותו כי אני בעבודה ועלולים לקחת לי את הנשק, אז ניסינו לדבר עם הגורמים האחראים".

העירייה: "מדובר במתלוננת בודדת שדיווחה לגורמי העירייה על הטרדה מינית לכאורה של אחד מהמאבטחים. נציג העירייה נתן לה מידע אודות זכויותיה, דיווח לחברת האבטחה והמליץ לה להגיש תלונה במשטרה".