צילום: shutterstock חוקרי מחלק נוער חשיפה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים חשפו בימים האחרונים סחר בסמים שהתבצע בתוך תחומי בית ספר תיכון בדרום העיר בעיצומו של יום הלימודים. על פי החשד, תלמידים מכיתות י"א וי"ב נהגו להיפגש בשטח בית הספר, העבירו ביניהם סמים מסוגים מגוונים וחלקם השתמשו בהם במהלך הלימודים ובהפסקות. בין השאר השתמשו התלמידים בסמים קנביס (חשיש ומריחואנה) ונייס גאי.

תלמידי כיתה ח' הזמינו חשיש בהודעות SMS
בני נוער ירושלמים מספרים: כך אנחנו קונים סמים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

במסגרת חקירת הפרשה זומנו 13 נערים ונערות לחקירה משטרתית יחד עם הוריהם. חלקם נחקרו בחשד לשימוש ואחרים בחשד לסחר בסמים."ההורים אומרים, 'הילד שלי בחיים לא נוגע בדברים האלה', אבל אז הילד נכנס לחדר ומודה, 'אבא, אמא, עישנתי סמים'", סיפר ראש מחלק נוער חשיפה בימ"ר ירושלים, רפ"ק גולן מאירי. "זה שהילד נמצא בבית הספר לא אומר שהוא לא נחשף לסמים".

שעת אפס
הפרשה החלה לפני כשלושה שבועות, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למשרדי היחידה של מחלק נוער חשיפה בנוגע לפעילות של סחר בסמים בתחומי בית הספר. ביחידה פתחו בחקירה סמויה שנמשכה כמה שבועות ואספו במסגרתה ראיות חותכות ומפלילות על שימוש בסמים וסחר בהם בקרב התלמידים.

בין היתר התבררה במהלך החקירה שיטת הפעולה של הנערים. הם הקפידו לא להתכתב בקבוצות ווטסאפ או במסרונים, אלא קבעו בעל פה להיפגש בכניסה לבית הספר שעה לפני תחילת הלימודים, שם ערכו את עסקאות החליפין והשתמשו בסמים. על פי החשד, בשלב מאוחר יותר השתמשו תלמידים בחומרים האסורים בתוך בית הספר בזמן ההפסקות.

הפעילות נמשכה כמה חודשים בסודיות מלאה. בין המשתמשים היו בנות ובנים, תלמידי כיתות י"א וי"ב. כל המעורבים הם קטינים מתחת לגיל 18.

במהלך החקירה הסמויה בלטו שני נערים שהיו דומיננטיים יותר מהאחרים. "הבנו מהר מאוד באיזה כמויות מדובר וגם מי הנערים שמעורבים יותר ומספקים את החומרים ומי מעורבים פחות ורק התנסו. יש גם כאלה שבשבילם זו לא היתה הפעם הראשונה שבה השתמשו בסמים", מסביר רפ"ק מאירי.

ממצאי החקירה חשפו גם את המחירון של הסמים שהנערים רכשו: עבור שקית של סם מסוג 'נייס גאי' עם מספר מצומצם של מנות שילמו המעורבים 80 עד 100 שקל. עבור קוביית חשיש שילמו 120-100 שקל וסכום דומה עבור מריחואנה.

בכי בחדר החקירות
לפני כשבוע פתחה המשטרה את סדרת המעצרים של בני הנוער המעורבים. "אחד הרגעים הקשים עבור הורים הוא כשאנחנו מזמנים אותם לחקירה ומודיעים להם שבנם משתמש בסמים", מספר רפ"ק מאירי. "ההורים הגיעו למשרדי החקירות ובכל פעם שגוללנו בפניהם את החשדות הם הכחישו בצורה גורפת. אחד ההורים אמר לי, 'לא יכול להיות - אני יודע בדיוק מה הבן שלי עושה. הוא בחיים לא היה נוגע בדברים האלה'. אני מסביר להם שיש ראיות חותכות והם עדיין בשלהם".

במהלך החקירה נכנסו הנערים לחדר, וסיפרו לחוקרים לעיני ההורים שהם השתמשו בסמים. "אחד ההורים ישב מולי ולא האמין למה שהילד אמר", משחזר רפ"ק מאירי. "ראיתי אותו מתכנס בתוך עצמו, לא מרים את העיניים ושוקע בעצב עמוק ובבושה עמוקה. הוא פשוט קפא במקום".

החוקרים מספרים שמדובר בהורים נורמטיביים לחלוטין, בעלי מקצועות חופשיים ללא עבר פלילי. "אנחנו מבינים את זה ונותנים משקל הולם למי שזו הפעם הראשונה שלו", טוענים חוקרי מחלק נוער חשיפה. "הכל נעשה בצורה מושכלת ואכפתית".

במהלך החקירות סיפרו כמה מהנערים להורים על השימוש שעשו בסמים ופרצו בבכי. "אחד הנערים ממש התחנן. הוא סיפר שהשתמש רק מתוך סקרנות והבטיח שלא ייגע יותר בסמים", מספרים החוקרים. "נער נוסף בכה כי הוא חשש שהסיפור יפגע בסיכויו להתגייס ליחידה קרבית". נער אחר הגיב דווקא באלימות. "הוא יצא מהחקירה, העיף דברים, קילל וכמובן הכחיש הכל".

בסיום שוחררו כל המעורבים לביתם בתנאים מגבילים. חומרי החקירה הועברו לטיפול שירותי המבחן במשרד הרווחה, שאמורים להכין בתקופה הקרובה תסקירי מבחן. "יש כאן פחות מקום לעונש, "אומרים במשטרה. ויותר לטיפול שכל נער צריך לקבל כדי לשמור על העתיד שלו. אך אם הנער מעורב באופן חמור באירועים, הוא יטופל גם ברמת הענישה הפלילית".

סכנה בבית הספר
במשטרת מחוז ירושלים משקיעים מאמץ רב באיתור בני נוער שמשתמשים בסמים, ומנסים לפגוע כמה שיותר בתשתיות המקור ברמה משפטית וההרתעתית גם יחד. "נגיע ונפעל בכל מקום שבו נערים ישתמשו בסמים, גם בתוך בתי הספר, גם בחוגים וגם ברחוב", אומר גורם בכיר במשטרה.

במחלק הנוער מזהים בתקופה האחרונה זליגה משמעותית של סמי פיצוציות גם לתוך תחומי בתי הספר. "אם בעבר ההורים יכלו להיות רגועים בשעה שהילד נמצא בלימודים, עכשיו חשוב שיבינו שהסמים מגיעים ג