צילום: איתי אקירב רצים יחד – למען השלום: השקט היחסי ששורר בירושלים בשבועות האחרונים לא משכיח את אירועי האלימות והפיגועים של תחילת השנה, ובשטח עדיין אפשר לראות את שרידי הנזקים, בטונדות ותנועה ערה של כוחות ביטחון. למרות זאת, לאחרונה מתארגנת קבוצה של תושבי העיר, שמטרתה ליצור קבוצת ריצה משותפת של יהודים וערבים תחת הכותרת "רצים ללא גבולות".

הפקחים הערבים מפחדים – היהודים יחליפו אותם
פסגת זאב: סיירת של הורים ערבים ויהודים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בימים אלה הם מובילים קמפיין אינטרנטי לגיוס הסכום שיהפוך את הפרויקט למציאות ובין השאר יאפשר למשתתפים להגיע להישגים. על המארגנים להעסיק מאמנים מקצועיים דוברי עברית וערבית, לרכוש ציוד ריצה, לשכור מתקנים לאימון, לממן הסעות ולשלם בעבור עלויות ההשתתפות בתחרויות."הרצון להקים את הקבוצה התחזק בעקבות הקיץ האלים שחווינו בירושלים", מספרים שניים מן היוזמים, שושנה בן דוד (18) וישראל הס (35). "הבנו שהדבר היחיד שבאמת יכול להשפיע על מה שקיים כאן זו פעילות משותפת של יהודים וערבים, ושהקמת קבוצת ריצה משותפת יכולה לעזור ולגשר על הפערים בין הצדדים. הקמנו קבוצת ריצה של נערות יהודיות וערביות בירושלים, שהחלו לרוץ יחד ללא אימון מקצועי ואף ניהלו דיאלוג ושיח בין המשתתפות. עם הזמן הנערות החלו ליצור קשרי חברות ביניהן".

יש קושי בגיוס ערבים למיזם עקב חשש מהתגובות במגזר?
"היה חשש ואפילו חלק שתמכו ביוזמה לא רצו להיות בפרונט בגלל שהם חששו מהתגובה שזה עשוי לייצר. אבל התפירה חייבת להיות עדינה ואנחנו מאמינים בה".

במידה ותשיגו את הכסף, איך זה יעבוד בפועל?
"מדובר על שתי קבוצות קבוצת נערות תיכוניסטיות יהודיות וערביות, מבית צפאפא, בית חנינא והרובע הנוצרי, וקבוצת נערים יהודים וערבים בגיל החטיבה, בשלב הראשון מעיסאוויה. הקבוצות הללו יפעלו ביחד עם מאמנים יהודים וערבים, מכיוון שהנערים הערבים לא דוברים עברית והנערים היהודים לא דוברים ערבית.

"בשלב הראשון יפעלו שתי קבוצות כאשר הרעיון הוא להגדיל את היקף הקבוצות עם הזמן".

למרות המציאות המורכבת בעיר, המארגנים מאמינים בהצלחה של המיזם. "סוד ההצלחה טמון באמון שייווצר בין האנשים וזו אכן הסוגיה הקשה ביותר איתה התמודדנו במהלך הקמת המיזם", הם מסבירים. "כרגע האמון הקיים בין הצדדים יציב, והרעיון הוא לבנות את הקבוצות כמה שיותר מהר על מנת שנוכל להקים ארגון יציב שלא יושפע מחוסר שיתוף פעולה של צד זה או אחר.

"נושא נוסף הוא התפירה העדינה של היוזמה עם מזרח העיר. ההורים מפחדים לשלוח את הילדים לאימונים אלא אם כן יהיה איתם מלווה והסעות ממזרח העיר, וזה דבר שלו אנו דואגים".

עד כה הצליחו יזמי הפרויקט לגייס למעלה מ- 10 אלף שקל, מתוך 68 אלף הדרושים.