שבוע לאחר שהעירייה פרסמה סרטון בו עובדי ניקיון כהי עור לעומת פקידי צווארון לבן בעל גוון עור בהיר – היא הודתה בטעות והחליפה את הסרטון.

הפתעה: סגן ראש העיריה המינויים של הבוס
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לפני שבוע העירייה הפיקה סרטון תדמית מצויר שנועד להדגיש את פועלה למען התושבים. אלא שהצופים לא ממש אהבו את מה שנראה שם. הסיבה: הסרטון הדגיש את ההבדל בין עובדי התברואה שכולם מצוירים ככהי עור הלבושים בסרבלים כחולים ואוחזים במטאטא, לעומת פקידי העירייה, העוסקים בחינוך ונציגי הוועדות השונות בירושלים שמוצגים כדמויות בעלות עור בהיר.הסרטון שכותרתו "בונים את העתיד שלנו בירושלים", מנסה לצייר את ירושלים כעיר שטוב לחיות בה ומדגיש את פועלה של העירייה למען איכות החיים של תושביה.כך לדוגמה, נושא ההשקעה בניקיון מוצג בתמונה בה מופיעים 12 עובדי תברואה, כולם כהי עור שאוחזים במטאטא, תחת הכותרת "הוספנו עשרות משרות", אשר באה להדגיש את הגידול בכח האדם למען שיפור הניקיון בעיר.לעומת זאת, כדי להראות שהעיריה פועלת להוספת מקומות עבודה רבים בעיר, נראים בסרטון פקידים בהירי עור.

עובדי הטיאוט באגף התברואה, שחלקם הגדול ערבים המתגוררים במזרח העיר, לא הסתירו את כעסם ועלבונם מהאופן בו הוצגו וציינו כי נפגעו "ממה ומאיך שהעירייה רואה אותם" כדבריהם.

מחזיק תיק התברואה יצחק פינדרוס תאר את הסרט כ"גזעני ופוגע" והוסיף כי הוא תוצאה של העובדה ש"אין ראש חושב בעירייה".

הגדיל לעשות יו"ר ועד עובדי התברואה גילי גורני שהחליט שהוא "לא סותם את הפה" כדבריו. גורני פנה קודם כל להנהלת העירייה ודרש מיידית התנצלות מצידה בפני 900 עובדי התברואה. מעבר לכך דרש להסיר את הסרטון מיידית מאתר העירייה. כשזה לא קרה העביר את הסרטון ואת החומר הנלווה ליועצים המשפטיים של הוועד וביקש מהם להגיש תביעה ייצוגית בשם עובדי הטיאוט נגד העירייה בגין העלבת עובדי ציבור.

"מדובר בפגיעה קשה בעובדים הערבים התורמים קשה לניקיון העיר. נכון שהם מועסקים בעבודה שחורה וקשה, אבל הם עצמם לא שחורים ואני מתכוון להגן על כבודו של כל אחד מהם", אמר.

נראה שהאיום בתביעה הייצוגית עשה את שלו משום שזמן קצר לאחר מכן תוקן הסרטון וכהי הפנים פשוט נעלמו.

מהעירייה נמסר כי "אין ולא הייתה כל כוונת מכוון בצבעי האנימציה ולמען הסר ספק תוקן הסרטון וכעת מופיעות בו דמויות אנימציה בצבעים מגוונים. הסרטון מציג באופן קליל ומשעשע את העלייה הגדולה באיכות החיים שחלה בבירה בשנים האחרונות וכך צריך להתייחס אליו ללא שום כוונה מעבר לכך. העירייה מעסיקה עובדים רבים מכל הדתות והעדות ללא הבדל דת, גזע ומין וגאה בכך".