צילום: נועם (דבול) דביר 12 המשפחות שנפגעו באסון הגז בגילה ונותרו ללא קורת גג חיכו שנה מאז האסון כדי לשמוע שהעירייה מגבשת עבורן חבילת סיוע שתכלול הנחות בתשלומי הארנונה של הדירות החלופיות וסיוע בדמי השכירות.

מה רצתה מד"א מהרוגת האסון?
שורדי אסון הגז: איפה כולם? נשארנו לבד
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

שלשום (יום א') נפגש סגן ראש העירייה מאיר תורג'מן עם נציגי המשפחות ונציגי המינהל הקהילתי בגילה, ביניהם יו"ר המינהל עופר איובי המלווה את המשפחות מאז האסון. בפגישה נרשמה נוכחות מלאה של כל הדיירים שנפגעו ורבים מהם לא הפסיקו לבכות במהלכה. הפגישה התקיימה לאחר שבכיכר ספרא בעירייה החליטו לגבש חבילת סיוע, ותורג'מן הציע הנחות בתשלומי הארנונה עבור הדירות אותן המשפחות שוכרות.כך, כל אחת מהמשפחות תגיש בקשה לקבלת הנחות מארנונה ותצרף את המסמכים הדרושים, ועל סמך נתונים אלו יקבעו חברי הוועדה את שיעור ההנחה. בסמכות הוועדה להעניק הנחה של עד 70 אחוזים בארנונה.

בנוסף, מתגבשת עסקה לה יהיו שותפים משרד השיכון והעירייה, לפיה משרד השיכון יעביר סכום כסף שישמש סיוע בדמי השכירות של המשפחות והעירייה תעביר סכום זהה למטרה הזו.

ב-20 בינואר בשנה שעברה הרעיד פיצוץ אדיר את שכונת גילה, כאשר בלון גז התפוצץ הביא למותם של ארבעה מדיירי בניין מספר 65 ברחוב שבתאי הנגבי, ושינה לעד את חייהן של 12 משפחות נוספות שנותרו ללא קורת גג והתקשו להמשיך הלאה. 11 מתוכן שוכרות מאז דירות במקומות אחרים, ונאלצות להתמודד עם הוצאות שכר דירה של אלפי שקלים לחודש.

אחד הדיירים ציין השבוע כי כיוון שנותר ללא רכוש, הוא נאלץ לשכור דירה מאובזרת ולשלם מידי חודש 5,000 שקלים. מי שהסכים להסתפק באבזור בסיסי משלם כ-4,000 שקל בחודש עבור שכר דירה בשכונה. רק יוכי אפללו, גימלאית של העירייה שהתגוררה יחד עם בנה בדירה מספר 4 בבניין, ומתקיימת מפנסיה של 3,000 שקלים ומקצבה של 1,500 שקלים של הביטוח הלאומי, לא מצליחה לממן לעצמה דיור ומתגוררת אצל קרובי משפחה.

העיריה בתגובה: "למרות שהעירייה אינה אחראית לפיצוי הדיירים, היא מסייעת למשפחות לפנים משורת הדין מהרגע הראשון ומלווה את הדיירים מול הרשויות באופן צמוד.

"לבקשת ראש העירייה, ששוהה בביקור רשמי בחו"ל, סגנו, מאיר תורג'מן ויועצי ראש העיר נפגשו השבוע עם התושבים במטרה להמשיך ולסייע להם.

"על אף שנושא הדיור ושיקום המבנה אינו באחריותה, אגף הרווחה מלווה באופן צמוד את המשפחות מאז האסון והעירייה עומדת בקשר שוטף עם המינהל הקהילתי גילה בנושא.

"מאז האסון העניקה העירייה לפנים משורת הדין סיוע נפשי לדיירים שדירותיהם נפגעו, מימנה לינות בבתי מלון, סייעה בפינוי השטח ובטיפול במפגעים בטיחותיים ועובדים סוציאליים ליוו את המשפחות בתהליך בדיקת זכאותן לסיוע חריג ממשרד השיכון. בנוסף, העירייה סייעה בתמיכה ובסיוע כלכלי באמצעות גיוס תרומה מחברת סופרגז שהועברה למשפחות גם עבור תשלומי שכר דירה וחולקה באופן אחיד. בנוסף, לאחרונה חולקו כספים נוספים לחלק מן המשפחות אשר עמדו בקריטריונים מסוימים.

"כמו כן, על אף העובדה כי לעירייה אין תקציב ייעודי לכך ביקשה העירייה לקבל בקשה מפורטת בנושא השתתפות העירייה אל מול תמיכת משרד השיכון שתיבדק ע"י אגף לשירותי קהילה מתוך רצון טוב להמשיך ולסייע במידת האפשר. מנכ"ל העירייה יוביל תהליך זה וייפגש עם בא כוחם של התושבים לקידום פתרונות הבינוי ואפשרויות תמיכה.

"לנושא קבלת הנחות בארנונה - העירייה תשקול לתת הנחה בארנונה במסגרת וועדת ההנחות, בכפוף להגשת מסמכים כנדרש על ידי הפונים, במידה ואכן יש הוצאות חריגות לשכר דירה. יש לציין כי הדבר מותנה באישור מועצת העיר. סוכם כי התושבים יעבירו הטפסים במרוכז והבקשות ייבחנו בהתאם למגבלות".