צילום: עומר מסינגר תקדים: סוחרי שוק מחנה יהודה שוקלים לשכור חברת אבטחה פרטית, בניסיון למנוע מעשי ונדליזם בשוק ולשמור על רכושם. נקודת השבר שהובילה להחלטה הדרמטית היתה מסיבת הפורים ההמונית שהתקיימה בשוק בחודש האחרון והותירה אחריה הרס ולכלוך רב.

10 מיליון ומגרש מחנה יהודה יישאר לתושבים
קציצות בשוק מחנה יהודה: בשר מבשרנו
מחנה יהודה: הסוחרים נגד הקבצנים

בשנים האחרונות הפך שוק מחנה יהודה לאתר תיירות מרכזי בעיר ולאחד מהמוקדים של חיי הלילה של ירושלים. אירועים עירוניים רבים מתקיימים בין הבאסטות, למורת רוחם של הסוחרים. הקש ששבר את גב הגמל היה המסיבה שהתקיימה לפני כשבועיים במסגרת אירועי פורים בעיר, שלהערכת הסוחרים הגיעו אליה למעלה מ־4,000 איש. למחרת קידמו את פני הסוחרים ערימות גדולות של טינופת, שברים של בקבוקי זכוכית בכל פינה, דוכנים שבורים וריחות בלתי נסבלים של שתן, קיא ואלכוהול."הרס כזה לא נראה פה כבר מזמן", אומר ירון צדקיהו, מבעלי 'מעדני צדקיהו'. "התמונה שהתגלתה בבוקר היתה מחרידה. עשיית הצרכים גבלה בביזיון, הדוכנים הפכו למשתנות ציבוריות והבליינים שמילאו את השוק עשו צרכיהם על המנעולים ועל דלת העסק".

אחיו, בועז צדקיהו, מוסיף: "הקליינטים שהגיעו למחרת המסיבה כדי לקנות אצלנו נגעלו מהצחנה הבלתי נסבלת ומערימות הלכלוך. עובדי התברואה לא הצליחו להשתלט על ערימות הטינופת ועל שברי הבקבוקים ולא הצליחו לשטוף את הקיא מהסמטאות".

לדברי יו"ר עמותת סוחרי שוק מחנה יהודה שמעון דרוויש, נזקים רבים נגרמו לדוכנים. "הבליינים רקדו על הדוכנים, שברו את חלקם ועיקמו אחרים, ומי יפצה את הסוחרים על הנזק?" הוא תוהה.

כעת שוקלים בעלי הבאסטות את האפשרות לשכור את שירותיה של חברת אבטחה חיצונית, כדי למנוע מעשי ונדליזם מהסוג הזה. "מבחינתנו אין ברירה - רק חברה חיצונית תוכל למנוע נזק. יכול להיות שחלק מהסוחרים גם יקימו מעין מיליציות שיסיירו בתורנות בסמטאות השוק ויסייעו לחברת האבטחה בשמירה על הרכוש שלנו", אומר צדקיהו.

אלי מזרחי, שכיהן במשך שנים כיו"ר ועד שוק מחנה יהודה וכיום הוא בין בעלי הבר 'קזינו דה־פריז' בשוק, מצדיק את הסוחרים. "ההרס שהשאירו הבליינים היה נוראי. עשיית הצרכים בכל מקום נובעת מכך שהעירייה סוגרת את השירותים הציבוריים, וכתוצאה מכך הבליינים משתינים בסמטאות, כי לא לכל עסק יש שירותים צמודים", הוא טוען.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק התרבות עופר ברקוביץ' (התעוררות) אומר שהוא מצטער לשמוע על התחושות הקשות של הסוחרים: "יש למצוא את האיזון בין קיומם של אירועים בשוק מחנה יהודה לבין שמירה על האינטרסים של הסוחרים בשוק. לשם כך חייבים לתגבר את עובדי התברואה במקום ולמצוא פתרון לבעיית השירותים הציבוריים".

העירייה: "הפיקוח העירוני תגבר את עובדי הפיקוח בנפה עד לשעה שתיים לפנות בוקר ועשה כל שביכולתו כדי לשמור על הסדר ועל הניקיון. אגף התברואה הכניס את עובדי הניקיון למתחם כבר בארבע לפנות בבוקר. יצוין גם שהשירותים הציבוריים היו פתוחים. לגבי ונדליזם, הנושא נמצא באחריות משטרת ישראל".

אלא שעמותת סוחרי השוק מסרה כי לא הוגשה תלונה למשטרה היות ובאירועים שמאורגנים בידי העירייה הציפייה ממנה שהיא תשמור על הסדר.