צילום: שלומי כהן זה התחיל בקונה איטלקי נוצרי והסתיים בידיים יהודיות-רוסיות: הבית בשכונת ימין משה השייך למיליארדר הנעדר גומא אגייאר, שבארה"ב הכריזו כבר על מותו, נמכר לאחרונה ב־15 מיליון שקל. הקונה הוא איל הון רוסי ממוצא יהודי. במכירה עסקו עורכי הדין מאיר הלר ואפרים אברמזון. בעוד הרוכש האיטלקי 'המקורי' עמד לקנות את הבית בכ־12.5 מיליון שקל, הקונה הרוסי שילם עוד כמה מיליונים מעבר לכך.
שתיים שהן אחת

הקרב על נכסי גומא
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

היחידה (למעשה שתי יחידות שמחוברות יחד) שנמכרה לאיל ההון הרוסי לא היתה סתם עוד נכס של משפחת המיליארדר האמריקאי, לשעבר בעלי קבוצת הפועל ירושלים בכדורסל. זה היה המקום שבו גר אגייאר כשהיה בישראל, ועל כן הוא השקיע הון רב בעיצוב היחידות. אחרי שחיבר אותן הוא הכשיר בקומת המרתף סאונה וחדר כושר ובנה אגף שלם, מעוצב ומצויד היטב, עבור ילדיו. בסך הכל מדובר ביחידה בשטח כולל של 420 מ"ר, שנמצאת באחד האזורים היוקרתיים ביותר בעיר ומשקיפה על חומות העיר העתיקה.אגייאר, אשתו ג'יימי וילדיהם התגוררו במקום במשך כמה שנים. לאחר מכן עזבה ג'יימי את הארץ וגומא נשאר בנכס לבדו, עד שעזב גם הוא לפלורידה והשאיר מאחור בית ריק. ביוני 2012 הוא נעלם באופן מסתורי מביתו שבפלורידה בעת שהפליג ביאכטה שלו ומאז אבדו עקבותיו. בינתיים החובות החלו להצטבר והיה צורך לטפל בנכסיו.

כמה חודשים אחרי היעלמותו, בנובמבר 2012, מינה בית המשפט את עורכי הדין מאיר הלר ואפי אברמזון לכונסי נכסים של רכושו בארץ. הצורך במינוי שני עורכי דין היה בלתי נמנע, שכן הלר מייצג את אלן, אמו של אגייאר אלן, ואת האחים שלו, ואילו אברמזון מייצג את רעייתו ג'יימי. בין שני הצדדים התגלע סכסוך על עזבונו של הטייקון הנעדר, והצדדים גייסו עורכי דין לשירותם גם בארצות הברית.

ב־20 בינואר השנה התקבלה החלטה משמעותית שנוגעת לכל המעורבים בירושה של אגייאר: בית המשפט בפלורידה הכריז על מותו של המיליארדר. "כל הנדל"ן שבבעלותו של גומא תלוי באוויר", טען עורך דינה האמריקאי של ג'יימי אגייאר אלברט פרבולה ג'וניור, בבקשה שהגיש להכריז על מותו של אגייאר. "כל הצדדים אינם סבורים שהוא ישוב, המאבקים המשפטיים יושבו והשארים שלו יוכלו להמשיך בחייהם". פרקליטה האמריקאי של אלן אגייאר, עו"ד ריצ'רד ברמן, הוסיף, "אין מנצחים כשמדובר בטרגדיה כזו".

עם זאת ההכרזה על מותו גם בארץ עדיין לא התקבלה, אך אין ספק שהפסיקה בנושא בארה"ב מקדמת את ההתקדמות גם בכל מה שקשור להכרזה דומה בישראל. אם וכאשר יוכרז גם כאן על מותו, יימכרו נכסים נוספים של אגייאר בעיר. בסך הכל החזיק הבעלים לשעבר של הפועל בלמעלה מ־20 נכסים ברחבי ירושלים, ורובם צפויים בקרוב בעלות.

שניים מהנכסים הללו בולטים במיוחד: הראשון הוא פנטהאוז בשכונת ממילא ששוויו מוערך בעשרות מיליוני שקלים, והשני הוא בית ברחוב התמיד מול הכותל המערבי שגם ערכו נמצא באותו סדר גודל, במיוחד בגלל מקומו יוצא הדופן.

אגייאר צבר נכסים גם במזרח העיר, ובכלל זה ברובע המוסלמי ובהר הזיתים, וגם ליד מערת המכפלה. מכירת הנכסים היא צעד מתבקש, שנועד בין היתר לכסות את ההוצאות המשפטיות הגבוהות הכרוכות בניהול עיזבון כה גדול, ובמיוחד את שכר עורכי הדין האמריקאים.