צילום: חיים צח לראשונה במועצת העירייה: גבר יעמוד בראשה של הוועדה לקידום מעמד האישה. למרבה ההפתעה, לא מדובר בסתם גבר אלא ברב האורתודוקסי אהרון לייבוביץ', העומד בראש ישיבה. הסיבה לשינוי: רחל עזריה, יושבת ראש הוועדה, צפויה להפוך בקרוב לחברת כנסת מטעם מפלגת 'כולנו'.

הדרת נשים בבירה: גם על צעצועים
היחידה הסמויה שתחשוף הדרת נשים באוטובוס
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

למרות הצהרתו כי ידאג לקדם נשים בכל תחום, יש גם מי שחוששים מהמינוי החדש. חברת המועצה לורה ורטון (מרצ): "העובדה שהוא עשוי לעמוד בראש הוועדה למעמד האישה בהחלט מדאיגה אותי"."אני פמיניסט"
הרב לייבוביץ', שחבר בסיעת 'ירושלמים', אמור להצטרף למועצת העירייה בהנחה שרחל עזריה, המשמשת כיום יו"ר הסיעה, תהפוך לחברת כנסת. עזריה משובצת במקום החמישי ברשימת 'כולנו' בראשותו של משה כחלון. אם זה אכן יקרה ימונה מספר 2 ברשימה, חבר המועצה תמיר ניר, לסגן ראש העירייה מטעם ירושלמים במקומה של עזריה. למקום השני שהתפנה ייכנס הרב לייבוביץ'.

כיוון שעזריה עמדה במסגרת תפקידיה בראש הוועדה לקידום מעמד האישה יקבל הרב לייבוביץ' את ראשות הוועדה ויהפוך לגבר הראשון בתולדות מועצת העירייה שיעמוד בראש הוועדה הזו.

לייבוביץ (47), נשוי ואב לחמישה, מתגורר בשכונת נחלאות. הוא נולד בברקלי קליפורניה ועלה לארץ כנער. אחר כך שירת בצה"ל כקצין חינוך והוסמך לרבנות בשנת 1996. כיום הוא עומד בראש ישיבת 'סולם יעקב' - בית מדרש להכשרת רבנים ומנהיגות קהילתית בנחלאות. לפני שלוש שנים הוא נבחר ליו"ר המינהל הקהילתי לב העיר, תפקיד שממנו ייאלץ להיפרד עם הצטרפותו למועצת העירייה.
לקראת מינויו הרב מנסה להרגיע את חברות הוועדה שבראשה יעמוד בקרוב: "אני פמיניסט. מעמד האישה חשוב לי", הוא מצהיר.

הוועדה לקידום מעמד האישה עוסקת בין היתר בשוויון בייצוג נשים בדירקטוריונים העירוניים ובוועדות הציבוריות. כמו כן היא דואגת לתעסוקת נשים, למניעת אפליה במכרזים עירוניים ולהשוואת שכרן של נשות העיר, שמועסקות באותם תפקידים כגברים אך משכורותיהן נמוכות בכ־30 אחוז בממוצע.

הרב לייבוביץ' טוען כי העובדה שהוא רב אורתודוקסי אינה אמורה להרתיע או להפחיד. "הנשים, מעמדן ושוויונן חשובים לי ואפעל לרווחתן", הוא מבטיח. "כשאעמוד בראש הוועדה דיונים רבים יתמקדו במתן הזדמנויות שוות לנשים במכרזים עירוניים, ואדאג לנשים גם כשמדובר במשרות בכירות בעירייה. בנוסף אתמוך ביציאת גברים לחופשות לידה כדי לאפשר לנשים לחזור לעבודה כמה שיותר מהר".

"פני נשים יופיעו בכל מודעה"
גם הנושא הבוער של הדרת נשים בעיר עומד בראש מעייניו של הרב לייבוביץ', והוא מבטיח כי ידאג שלא תהיה פגיעה בנשים במרחב הציבורי. כזכור, חברת המועצה עזריה עתרה בקדנציה הקודמת נגד העירייה על כך שבמאה שערים קיימת הפרדה במדרכות בין נשים לגברים. בתגובה לעתירה היא פוטרה מהקואליציה העירונית וכל סמכויותיה נלקחו ממנה.

הרב לייבוביץ' אינו שוכח את האירוע. "אני מבטיח שאדאג לכך שפניהן של הנשים יופיעו בכל מודעה עירונית", הוא מצהיר.

לדבריו, הוא רואה בחבר הכנסת לשעבר גדעון סער מודל לחיקוי. סער עמד בראש הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. "אני רוצה להידמות לו, כמי שניהל את הוועדה ברגישות ומתוך התייחסות עניינית למעמדן של הנשים וקידם נושאים רבים בתחום תעסוקת נשים", הוא אומר.

כיוון שכיום הוועדה מורכבת מנשים בלבד הוא מתכוון לצרף אליה גברים, פמיניסטים כמוהו וכאלה שקידומן של נשים חשוב להם. "לא אפעל לבד אלא עם קבוצת נשים שחברות בתנועת 'ירושלמים' ומסייעות לי בתפקיד", הוא אומר. "יחד עם נשות הקבוצה נקבע את סדר היום הציבורי. הכל ייעשה בשיתוף ובהקשבה למה שמעניין נשים ולמה שמציק להן ולמה שטעון תיקון באופן מיידי. אפעל כשליח ולא כשליט".

ומהו הנושא הראשון שבו תדון הוועדה בראשותו לכשיקבל את המינוי? תיקון מצב במקוואות. "היום, כשאישה רוצה לטבול במקווה היא חייבת לעשות זאת בנוכחות בלנית, מצב שעלול לגרום לחוסר נוחות. הדיון יעסוק בתיקון ההנחיה המרתיעה הזו כך שהאישה תוכל לטבול כשהיא מלווה על ידי חברה או מישהי שהיא מכירה", הוא מסביר.

חברת המועצה לורה ורטון (מרצ), החברה בוועדה: "אני לא יודעת דבר וחצי דבר על אודות הרב לייבוביץ'. מעולם לא שמעתי עליו, ולכן העובדה שהוא עשוי לעמוד בראש הוועדה בהחלט מדאיגה אותי".

העירייה סירבה להגיב לנושא.