לראשונה מזה למעלה מעשור, כ-100 ישראלים נכנסו ביום שישי שעבר למחנה הפליטים שועפאט לצלילי תופים ומקהלה חגיגית במיוחד. הסיבה לאירוע: הזמנה מיוחדת של ועד השכונות המקומי, במטרה לשפר את היחסים עם השכנים היהודים.

ג'אמיל סנדוקה, אחד מראשי ועדי השכונות שמעבר לגדר ההפרדה: "אנחנו רק רוצים לחיות, אנחנו רוצים שלום".

פסגת זאב: תושבי שועפט זורקים עלינו זבל
תושבי שועפט: המשטרה מפריעה להיות עם האישה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

קבוצת הישראלים הגדולה שצעדה ברחובות המוזנחים של מחנה הפליטים היתה מחזה מפתיע גם עבור תושבי המקום, שמספרים כי לא ראו כבר שנים ישראלים בצד שלהם של גדר ההפרדה. חיילי המג"ב במחסום ניסו תחילה למנוע את כניסתם של ישראלים בטענה שמדובר באזור מסוכן, אך גם הם לא הצליחו לעצור את השיירה.הסיור עבר דרך רחובות המחנה, כשברקע התושבים המקומיים צועקים "welcome" לעבר האורחים המפתיעים. לאורך הדרך ניגנה תזמורת ועשרות ילדים, חלקם חניכי ובוגרי קורס מד"צים של קידום נוער בעיריית ירושלים, הסתובבו בין השכנים ממערב העיר.

אלא שהסיור לא היה רק למטרת שלום ואחווה. אחרי קבלת הפנים החמה החליטו ראשי המחנה להציף את הבעיה המרכזית שלהם: תנאי המחייה הבלתי נסבלים שלהם. לטענתם, הם הזמינו את הישראלים, בין היתר, כדי לבקש מהם עזרה ואף הבהירו שאם המצב ימשך הצעד הבא עלול להיות הפגנות אלימות במחסום.

בסיום הסיור פרס סנדוקה את דרישותיהם העיקריות של תושבים ובהם פינוי אשפה, סלילת כבישים ונוכחות משטרתית ברחבי המחנה שתטפל בגל הפשיעה החמור שרק הולך ומתגבר.

"בשנתיים האחרונות ניהלנו משא ומתן עם משרד הביטחון ועם עיריית ירושלים. היינו ארבע פעמים בכנסת וקיבלנו בדיוק שני כבישים רק לאורך הגדר. בהמשך פנינו גם לקונסוליה האמריקאית ואפילו שלחנו מכתבים לג'ון קרי. לצערי עד היום לא קיבלנו תשובות".