צילום: shutterstock תלונה שהוגשה נגד מרצה, שלטענת אחת הסטודנטיות ביצע בה מעשים מגונים, חוללה סערה גדולה בקמפוס הר הצופים. השבוע נחשפה עוד פרשה של הטרדה מינית באוניברסיטה העברית, לאחר שסטודנטית התלוננה שמרצה בכיר בחוג שלה הטריד אותה מינית במהלך סיור לימודי.

סחבקייה בוועדות להטרדה מינית ב'עברית'
הר הצופים: סדנה להגנה עצמית לסטודנטיות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הטיפול בנושא הועבר לידי רשויות המשמעת של המוסד האקדמי, שכבר נקטו בפעולות שמגבילות מפגשים אישיים בין המרצה לסטודנטים. עם זאת, גם הפעם עולות טענות על הדרך שבה האוניברסיטה מטפלת בנושא ועל חוסר הגינות וחוסר שקיפות בדרך הטיפול.סטודנטים בחוג שבו מלמד המרצה הציבו אולטימטום לראש המחלקה: אם המרצה לא יושעה - לא נגיע לשיעורים.

ידעו ולא אמרו?
תחילתו של הסיפור לפני חודשיים, אז הגישה סטודנטית באוניברסיטה העברית תלונה נגד מרצה בכיר בטענה שהוא הטריד אותה מינית וביצע בה מעשים מגונים. על פי התלונה, המרצה אמר לה, "ידוע שתימניות חמות" ובהמשך נגע בה בניגוד לרצונה. האוניברסיטה אמנם החלה מיד בבדיקת התלונה, אך הסטודנטים מביעים את מורת רוחם מאופן הטיפול שלטענתם בלתי מספק.

ד', ממקימי תא אל"ה (אוניברסיטה ללא הטרדות) באוניברסיטה העברית: "לדעתי המערכת מקשה מאוד על המתלוננת, תובענית מאוד ואיטית. התלונה הוגשה כבר לפני כמה חודשים והמרצה עדיין מלמד בקמפוס ויש לו שעות קבלה. זה זלזול בביטחון שלי ושל יתר הסטודנטיות. המקרה הזה הוא סטירה בפרצוף".

גם נציגות הסטודנטים של החוג שאליו שייך המרצה החליטו לא להתעלם מהפרשה ושלחו לראש המחלקה מכתב שבו הציבו בפניו אולטימטום: אם המרצה לא יושעה, לא נגיע לשיעורים. "אנחנו לא שופטים או דנים את המרצה, זה לא מקומנו, אלא רק חושבים שכאשר יש עננה כזו מעל כיתת הלימוד, להגיע לשיעור זה מעין 'דין שתיקה כהסכמה'", מסביר ש', סטודנט בחוג. "מכתבנו יוצא נגד המעשה, לא נגד האיש. כל עוד אין התפתחויות נוספות אנחנו מצפים שהמחלקה תשעה אותו מעבודה ישירה עם סטודנטים, אחרת נקרא לסטודנטים להחרים את השיעורים. לא נראה לנו ראוי ומכבד להמשיך להגיע לכיתה".

סטודנטית אחרת במחלקה מוסיפה: "אי אפשר לאכול מהעוגה ולהשאיר אותה שלמה - או שתפטרו או שתפרסמו את שמו".

ד' מסבירה שאחת הבעיות שנלוות לנושא ההטרדות המיניות בקמפוס הוא אופן הטיפול בתלונות. "הוועדה בקמפוס שמטפלת בהטרדות מיניות היא אותה ועדת משמעת שמטפלת בהעתקות. זה לא ייתכן - צריך כאן אנשי מקצוע", היא אומרת. "דרושה כאן רגישות פסיכולוגית. נציבות ההטרדות המיניות באוניברסיטה עובדת טוב, אבל הענישה כלפי המטרידים מגוחכת. מי שמעתיק במבחן מקבל עונש חמור יותר ממי שמטריד מינית".

על פי הנתונים שהגיעו לתא אל"ה, בשנה שעברה הוגשו בקמפוס 22 תלונות על הטרדה מינית ואילו השנה המספר עומד כבר על 25 תלונות - ושנת הלימודים עוד לא הסתיימה. "יש לאוניברסיטה מנגנון טיפול, והדברים לא מטואטאים מתחת לשטיח, אבל יש עוד הרבה מקום לשיפור", מוסיפה ד'.

רצח אופי ברשת החברתית
לא כולם חושבים שהדרך שבה הנושא מטופל אכן פגומה, ויש גם סטודנטים שרואים לנכון להגן על המרצה.

א', סטודנטית בחוג שבו מלמד המרצה, חושבת שכל עוד לא הוגשה נגדו תלונה במשטרה צריך לקחת את הדברים בעירבון מוגבל. "הוא מרצה חברמן, אבל בהחלט יודע את הגבולות", היא אומרת. "אני יכולה לתאר לעצמי שהוא אמר משפט כמו 'תימניות חמות' בצחוק מוחלט ומישהי לקחה את זה לכיוון אחר. הוא לא אלים או תוקפן, אלא אדם חם, לבבי ושש לעזור. ישבתי אצלו במשרד אין ספור פעמים והרגשתי בטוחה ונינוחה. יעידו על כך עוד המון סטודנטיות שמכירות אותו.

"אם תשאלי אותי, זאת היתה איזו בדיחה שלא הובנה כראוי, או משהו שיצא מפרופורציות. אני מתייחסת בחומרה רבה לכל תלונה על הטרדה מינית, גם בתור מישהי שהוטרדה לא פעם ולא פעמיים בחייה, אבל מהיכרות אישית עם הבן־אדם אני מאמינה שקרה פה משהו קצת אחר. אם יתגלה שהוא אכן הטריד את הבחורות האלו יש כמובן להענישו במסגרת החוק".

לא רק ההאשמות מטרידות את הסטודנטים, אלא גם 'רצח האופי' שנעשה ברשתות החברתיות. "מה שאותי מטריד זה מה שקורה ברשת", אומרת נ', סטודנטית במחלקה. "כשרואים ככה את השם שלו כשהנושא עוד לא יצא מהאוניברסיטה, זה מעלה שאלות אם זה הדבר הנכון לעשות ואם אנחנו יכולים לקחת אחריות על הדיונים ברשת, שהם מאוד טעונים ולא רלוונטיים לשאלות לגבי האמינות של המתלוננות".

עוד מוסיפה נ': "אין חדש בזה שיש למרצה הזה הערות שאת חלקן אפשר אולי לראות כבוטות. הוא גם חם ולבבי יותר ממרבית המרצים. הוא אדם מוערך מאוד וקשה להפריד בין הרצון להאמין למתלוננות לבין ההיכרות איתו. אבל מה שקורה ברש