צילום: טל שחר "בשלוש בלילה כינסתי את כל המשפחה שלי בממ"ד, סגרתי את דלת הפלדה ואמרתי להם שלא יתנו לאף אחד להיכנס או לצאת, כדי שחלילה לא ייפגעו". את הדברים האלה סיפר בשבוע שעבר השוטר אלון חמדני ממשטרת ירושלים בעדות שנתן בבית המשפט המחוזי בעיר. חמדני, שהוגדר 'שוטר מאוים', עלה על דוכן העדים במסגרת המשפט שמתנהל בימים אלה נגד הנאשם בהצתת מכוניתו.

אוהד בית"ר זוכה בגלל מחדל משטרתי
האוהדת הלוהטת של בית"ר נורדיה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

את הרקע לאירועים אפשר למצוא לפני כשנה, אז השתוללה בעיר מלחמת חורמה בין המשטרה לבין ארגון אוהדי קבוצת בית"ר ירושלים, 'לה־פמיליה', כשהרשויות ביקשו לעצור את גל האלימות הגזעני שפשה במגרשי הכדורגל. במרכז הפרשה עמד חמדני, שהיה אז רכז מודיעין במשטרת ירושלים ומתוקף תפקידו היה ממונה על המלחמה בארגון הבעייתי. בין היתר אסף חמדני עדויות וראיות נגד אנשי הארגון והביא להפללתם.המצב החל להסתבך כשחמדני סומן בידי כמה מהחשודים והפך יעד לגל של השמצות חריפות ברשת. בינואר האחרון, למשל, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגד עו"ד ברק כהן, שנחשב לאוהד בית"ר, בעבירות של העלבה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו.

בכתב האישום נטען שביוני 2014 העלה כהן לפייסבוק סרטון שבו הוא שר, "נחש ירוק עיניים מסתובב ברחובות, אוסף ומתנכל, אוכל את הבריות. בלי מדים ובלי חוקים ובלי שום אלוהים, מכה ללא רחם בכל הילדים. חמדני שוטר זוטר,רכז מידע למען המשטר... נחש ירוק עיניים הפך נחש נרדף, כבר לא סוכן סמוי, בכל העיר נשרף. חמדני רק שכח בקורס למלשינים, הצדק לא יברח, לא יסתיר פנים".
ביולי 2013 פרסם כהן בפייסבוק את מספר הטלפון של חמדני וכתב, "להפצה - בבקשה: זהו אלון חמדני, רכז המודיעין במשטרת ירושלים. אוהדי בית"ר ירושלים אכלו ממנו דיכוי ועכשיו פעילי מחאה נוספים. הפצה שתעביר למר חמדני את המסר הבא: הנך משרת משטר דיכוי. משטר של חמדנים. אתה פועל נגד בני האדם שחיים בארץ הזאת".

"הפרסומים הללו עוררו בהלה רבה אצל בני משפחתו של אלון חמדני וכן גרמו לכך שאנשים פנו אליו בהזדמנויות שונות", נכתב בכתב האישום. "במשטרת ישראל הוחלט לסווג את חמדני כ'שוטר מאוים', ובעקבות זאת הוגברה האבטחה סביבו וסביב משפחתו. נוסף על כך, הפרסומים האלו גרמו פגיעה בעבודתו והוא נאלץ לעבור לתפקיד אחר במסגרת עבודתו במשטרה".

בנוסף טען חמדני בעדותו שתמונותיו ותמונות משפחתו הופצו ברשתות החברתיות, יחד עם מספרי הטלפון, וכל בני המשפחה הפכו מטרה לאיומים. עוד הוא העיד כי בני משפחתו קיבלו הודעות ותגובות של אנשים על פוסטים שפורסמו נגדו ברשת.

מי שרף את הרכב?
מסכת האלימות נגד חמדני לא הסתיימה בזה. במהלך התקופה הזאת הוצתה מכוניתו של רכז המודיעין בזמן שהיתה בחניית ביתו. "בשלוש לפנות בוקר שמעתי דפיקות בדלת והבן של השכנים אמר לי, 'הרכב שלך עולה באש'", שחזר בבית המשפט. "הסתכלתי החוצה מהחלון וראיתי את האוטו שלי נשרף. כינסתי את כל המשפחה בתוך הממ"ד, שלא ייפגעו, כי האוטו היה ממש מתחת לחלון והיה יכול להתפוצץ".

לפני כשנה עצרה המשטרה את אוהד אלקיים בחשד למעורבות במעשה וכעבור כמה ימים החליטה הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום על ההצתה.

בכתב האישום נטען בין השאר שאלקיים, יחד עם מעורב נוסף, הגיע לחניה של חמדני עם מכל של חומר דליק. השניים שפכו את החומר הדליק על מכסה המנוע של הרכב, הציתו אותו ונמלטו.

עם זאת, הרקע להצתה עדיין אינו ברור. בכתב האישום צוין שמכוניתו של חמדני חנתה במקום השייך לשכן אחר, וייתכן שדווקא הוא היה היעד למעשים. עד היום מנסים במשטרה לברר מי עמד מאחורי ההצתה ואם ידע שחמדני חונה בחניה של מישהו אחר.

לקראת סוף החקירה נשאל חמדני אם הוא מכיר גורם עברייני בכיר בעולם התחתון הירושלמי שגר לא הרחק ממנו והוא ענה בחיוב. כעת נבדק בחשד שאותו גורם היה מעורב בהצתה. אם החשד יתאמת, הפרשה תהפוך סבוכה אף יותר.

בארגון לה־פמיליה טוענים שאין להם כל קשר להצתה ושהם מתעסקים רק בספורט.

עו"ד אריאל עטרי, סניגורו של אלקיים: "כפי שהעיד חמדני לא היה לנאשם עילה לפגוע בו, מחד, ומאידך , לרבים אחרים היה מניע להצית את רכבו. כתב האישום הוגש נגד האדם הלא-נכון ואנו מצפים שהנאשם יזוכה מההצתה".

תגובת עו"ד כהן: "למיטב הבנתי למדינת ישראל מפריעה הפעילות הפוליטית שלי שחורגת הרבה מעבר למר חמדני. המקרה של כתב האישום הזה, למרות שידוע לגורמים המוסמכים שאין מדובר בעבירה, הוגש כדי להרתיע אותי על מנת שאפסיק את עבודתי הפוליטית".