צילום: ענר גרין השפלה בכניסה לבית הספר ממלכתי־דתי: עבור חלק מהתלמידות הלומדות ב'אור תורה' לבנות בשכונת רמות השיבה ללימודים היתה משפילה למדי. הסיבה: בבואן מחופשת הפסח ערכה ההנהלה בדיקת צניעות בשער, שם הוחלט לעכב כמה תלמידות לאחר שבאו עם חצאיות קצרות לכאורה וחולצות גזורות, שחורגות מתקנון בית הספר. לתלמידות שהפרו את קוד הלבוש ולא יכלו להיכנס למוסד הוצע לשכור חצאית צנועה בעשרה שקלים כדי להיכנס לבית הספר.

מסע איתור הקברים של תיכון 'רעות'
משפחה בת 7 נפשות נזרקה לרחוב

בהנהלת מוסד החינוך הזהירו כי הפעם הסתפקו בעיכוב בכניסה לבית הספר אך אם תופעה זו תחזור, תלמידות אשר יבואו בלבוש לא הולם יורחקו מבית הספר.

"זו חוצפה לפשפש בבגדים של הבת שלי ולמדוד את אורך שרווליה וחצאיתה בסנטימטרים", כועס אביה של אחת התלמידות. "אפשר לדון על זה בשיעורים ולהסביר על חשיבות הצניעות, אבל לעכב את התלמידות בכניסה באופן משפיל שכזה, זה לא מקובל".בעקבות המצב שלחה ההנהלה השבוע מכתב להורים ולתלמידות ובו ביקשה שיתוף פעולה כדי למגר את התופעה. "עם החזרה היום מחופשת הפסח חזרנו לשגרת התלבושות. חלק מהבנות עוכבו הבוקר על ידינו בכניסה למדרשה כיוון שלצערנו הגיעו שלא בהתאם לכללי הלבוש הנדרשים והמוכרים. היום החלטנו שלא לשלוח את הבנות הביתה, אך ממחר בת שתגיע למדרשה לבושה שלא בהתאם לכללי המקום המחייבים תישלח לביתה. שמחות לראותכן אחרי פסח ומצטערות שעבור חלק מכן הפגישה הבוקר כללה התייחסות ללבוש", נכתב במכתב. "אנו מצפות לפגוש אתכן מדי יום בתלבושת בית הספר בצורה מלאה. תלבושת: חצאית שמכסה את הברך, חולצה חלקה לא גזורה. החצאיות הקצרות לא מכבדות את בית הספר ואת הרצון והחובה שלנו להיראות צנועות יותר. כתלמידה שבחרה ללמוד ב'אור תורה' - אנו מבקשות ממך להתארגן בהתאם ולכבד את הכללים שאותם ידעת כשנרשמת לכאן. שימי לב: מחר בבוקר (יום שלישי), בנות שלא יקפידו על כללים אלו יישלחו לבתיהן. לחלופין תוכל בת לקבל חצאית בעלות של עשרה שקלים (החצאית תושאל לאותו יום והכסף לא יוחזר)".

המכתב גרם להרמת גבות בקרב הורים רבים. "הסוגיה הזו שמנהלת בית הספר או מנהלת החטיבה עומדות בכל בוקר בכניסה למדרשה ומברכות את הבנות בברכת בוקר טוב, זו פשוט צביעות. הן מסתכלות למטה ואומרות את הבוקר טוב ישירות לחצאית ולא לבנות. אף תלמידה לא מגיעה במיני והוויכוחים הם תמיד על סנטימטר לפה או לשם".

תלמידה בכיתה י"ב מבית הספר: "אני מצפה שיישירו אליי מבט ויגידו לי בוקר טוב ולא יסתכלו ישר לכיוון הרגליים שלי ועל אורך החצאית. הערות מגיעות לא רק בשער הכניסה או על ידי המנהלת, אלא גם מורים מעירים במהלך השיעור. מעולם לא הסבירו לנו על חשיבות הצניעות. יש בנות שלפני שהן מגיעות לבית הספר הן מורידות את החצאית מתחת לברך מרוב פחד. באחת הפעמים העירו לי כי באתי עם חולצה של דמות מצוירת. זאת הערה של מוסדות חרדיים ולא של דתיים-לאומיים".

הנהלת בית הספר: "במסגרת האתגרים החינוכיים העומדים לפתחה של מערכת החינוך בכלל ושל מדרשת אור תורה בפרט מתקיים מאמץ מתמיד לשלב בין שיח חינוכי עמוק ופתוח לבין העמדת גבולות וחינוך למחויבות למסגרת בתחומים שונים ומגוונים. נוהלי מדרשת אור תורה מחייבים בין השאר עמידה בתקנון לבוש הידוע ומוכר לכל תלמידה והוריה עם הצטרפותה למדרשה. כפי שמקובל, גם בנושא זה נפעל בהתאם להנחיות משרד החינוך".