צילום: יער וקסמן סופן של מסיבות יום העצמאות האלטרנטיביות בעמק המצלבה: במשך חמש השנים האחרונות אלפי אנשים, מירושלים ומשאר הארץ, היו מגיעים למסיבה הגדולה בעמק, שנמשכה שעות ארוכות, לעיתים עד אמצע יום העצמאות עצמו. המסיבות כללו מוזיקה מגוונת, דוכני אוכל ושתייה מכל הסוגים, מופעים ועוד. אלא שהשנה הוחלט שהמסיבה לא תתקיים. הסיבה: המשטרה הודיעה שיש לקיים אותה עם רישיונות ולא בצורה "פיראטית" כמו בשנים עברו.

מסיבות הטבע מסביב לירושלים פורחות

"הכל התחיל כשהשתחררנו מהצבא, התחלנו לארגן מסיבות קטנות פה ושם, ובסוף הגענו לעמק המצלבה", מספרים חגי הירשמן, ישי רבקין פנטון, ארי בן אריה ואחינועם בן אריה, ארבעת האנשים שנמצאים מאחורי הקלעים של המסיבות בעמק. "רצינו לתת אלטרנטיבה למה שקורה במרכז העיר, להתרחק קצת מהספריי שלג, הצפיפות והבלגן".הירשמן, שהוביל את החבורה, מסביר שהמסיבות אורגנו ללא מטרת רווח. "שיחקנו על הקטע ההתנדבותי-חברתי. אנשים הגיעו מראש ועזרו להקים הכל, המסיבות לא עלו כסף והתקליטנים התנדבו". לפני שלוש שנים נרשם שיא כשאלפי אנשים הגיעו למסיבה, 12 דיג'יים תקלטו רצוף בהתנדבות לאורך כמעט יממה, ועשרות אנשים התנדבו לעזור בלוגיסטיקה. "היה חוק אחד – תמיד משאירים את העמק נקי יותר משהיה לפני המסיבה", מספרים המארגנים.

גם השנה תכננו החברים לארגן את המסיבה כמיטב המסורת, אולם שבוע לפני יום העצמאות קיבל הירשמן טלפון ששינה את התכניות. "קצין הרישוי במשטרה צלצל אלי ואמר שהשנה לא נוכל לארגן מסיבה 'פיראטית', ושאם לא נקבל רישיון – המסיבה לא תתקיים", הוא מספר. "אין לי תלונות למשטרה, בסך הכל זה החוק והם עושים את תפקידם".

המארגנים שקלו אופציות שונות. "בהתחלה חשבנו למצוא מקום חלופי, אבל לא הצלחנו לחשוב על מקום שיכיל את כמות האנשים וגם תהיה בו אותה האווירה", אומר בן אריה.

לאט-לאט חלחלה ההבנה שהשנה כנראה לא תתקיים מסיבה. "כתבתי פוסט נרגש בפייסבוק והודעתי שאין מסיבה", מספר הירשמן. "הוצפתי בתגובות, מיילים, הודעות ושיחות מאנשים שניסו לחשוב איתי יחד איך אפשר בכל זאת לקיים את המסיבה. החלטנו לנסות בכל זאת, קיימנו פגישת תיאום עם המשטרה וחשבנו לעשות 'הד סטארט' של תרומות, אבל בסוף ויתרנו על זה".

כעת הירשמן עובד יחד עם חבריו מול העירייה בניסיון להשיג תקציב חד שנתי לאירוע בעמק המצלבה בעתיד, אבל מדגיש שחשוב לו לשמור על אופי המסיבה. "אירוע בארגון העירייה עשוי לקבל אופי שונה מהמסיבות שלנו, ואני לא בטוח שזה מה שאנחנו רוצים", הוא מסכם.