צילום: שלומי כהן בשורת הנדל"ן של משפחת יוסף מסעירה את בית הכרם: שלושה חודשים אחרי שדווח ב"ידיעות ירושלים" על כך שמשה יוסף, בנו של הרב עובדיה, ורעייתו יהודית, מתכוונים לעבור לגור בשכונה, כעת נחשפים פרטי התוכנית. בני המשפחה שואפים להרחיב את המבנה של מוסדות בד"צ בית יוסף בבית הכרם, להוסיף לבניין שתי קומות וחצי, לבנות עשר יחידות דיור ולהרוס חלק ממבנה שנועד לשימור. באחת היחידות יגורו בני הזוג עצמם וחלק יוצעו למכירה.

מנסים להרוויח: כעשר חלקות חדשות סביב קבר מרן
שנה למותו של מרן: הירושה, המורשת והמפלגה
המירוץ לדירה של הרב עובדיה

הידיעה על התוכנית עוררה סערה בשכונה החילונית, שתושביה חוששים כי פרויקט הנדל"ן של בני משפחת הרב עובדיה יגרום להתחרדות האזור. בוועדת השימור, שמבקשת למנוע את ההריסה של חלק מהמבנה ההיסטורי, מבטיחים, "לא ניתן זה לקרות".

פרויקט חייו
בתקופה האחרונה הפכה שכונת בית הכרם למוקד הפעילות החדש של משפחת בני הרב עובדיה יוסף.

אחרי שבתו של הרב המנוח, הרבנית עדינה בר־שלום, עקרה מתל אביב ועברה להתגורר בשכונה, מעוניינים כעת גם בנו וכלתו, משה ויהודית יוסף, לבנות פרויקט נדל"ן באותה שכונה ולגור בו.

על פי הבקשה שתובא ביום חמישי לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, חלק מהמבנה ייהרס וייבנה מחדש על פי מתווה של תוכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה. הרווח של המוסד התורני שבראשו עומד יוסף הבן יבוא מהתוספת של עשר יחידות דיור, שבאחת מהן הם יגורו בעצמם. מקורב למשה יוסף סיפר השבוע שבשנה האחרונה סבלה המשפחה ממסכת של התנכלויות בשכונת הר נוף, והרב משה, ששלט במשך שנים רבות בבית מרן, החליט לבסוף לעזוב את השכונה, שנחשבת למעוז של ש"ס.

המבנה שבו מדובר נמצא בצומת הרחובות המרכזיים שדרות הרצל ובית הכרם. לפני קום המדינה שכן בו 'פנסיון ביקל', ששירת בין השאר את אנשי הפלמ"ח. לאחר מכן פעל במקום בית אבות. בשנים האחרונות השתכן בו פרויקט חייו של משה יוסף, שכולל בית כנסת, 'כולל' לאברכים, המשרדים של בד"צ בית יוסף ומכון 'מאור ישראל' שעוסק בהוצאה לאור של ספרי הרב עובדיה יוסף.המתנגדים מתארגנים
ההתנגדות המרכזית לפרויקט באה מתושבי השכונה והמינהל הקהילתי, שמבקשים לעצור את התרחבות המוסד החרדי ואת בניית הדירות בפרויקט הנדל"ן של מי שהיה במשך שנים רבות האיש החזק בש"ס. לתושבים נודע על בניית הפרויקט רק בדיעבד, מפרסומי העירייה שנתלו ליד המתחם. בשבוע האחרון נקראו המתנגדים להתאגד באמצעות המינהל הקהילתי, שקיים במקביל דיונים פנימיים על דרכי ההתנגדות ועל הנימוקים שיוגשו לוועדה, בין השאר על רקע מצוקת החניה הגדולה באזור.

גורם במינהל הקהילתי בבית הכרם טען השבוע שהם הופתעו מהודעת ועדת התכנון, שהעניקה למתנגדים שבוע בלבד להביא את נימוקיהם, בלי שהמינהל והתושבים עודכנו על כך מבעוד מועד, ולכן התקשו לגייס את מאות ההתנגדויות הצפויות.

במשפחת יוסף טוענים מנגד שהם החלו בהליכי התכנון לפני כארבע שנים ונמנעו מלבקש עזרה מחברי מועצה ומגורמים אחרים. "בכוונה אף אחד לא ידע על זה, כדי שההליך יהיה חוקי לחלוטין", הם מסבירים.

יו"ר המינהל הקהילתי נגה לבציון־נדן מונה שתי בעיות מרכזיות שהמינהל והתושבים נאלצים להתמודד איתן. הראשונה היא התכנון, שלדבריה נוגד את תוכנית בניין העיר (תב"ע) של השכונה.

"לבית הכרם הוכנה תוכנית מתאר שעבדו עליה הרבה מאוד זמן וקבעו בה איך נשמור על צביון השכונה, ובו בזמן מגדילים בה את יחידות הדיור", היא אומרת. "עכשיו הבעיה היא שאחרי שנים של תכנון, ורגע לפני האישור הסופי, מגיעה תמ"א 38 וסותרת את העקרונות של תוכנית המתאר עצמה".

החילונים חוששים
טענה נוספת שמעלים המתנגדים נוגעת לצביון השכונה ולחשש שפרויקט הנדל"ן החרדי, לצד המפעל התורני של משפחת יוסף, ישנו את אופיה הפלורליסטי של השכונה. כדוגמה לחששותיהם מהתעצמות מוסדות הדת בשכונה מביאים התושבים את מאבקם במדרשה לא חוקית שהוקמה בשכונה ועד עתה לא פונתה ממנה למרות כל המאמצים.

לבציון־נדן טוענת שפרויקט הדיור של משפחת יוסף יוצר בעיה ציבורית, שכן לפי ההערכה הדירות ישווקו למגזר החרדי ויגרמו לחיכוכים עם התושבים החילונים והדתיים. "מדובר בגוף חרדי ויש חשש ורגישות מפני התחרדות השכונה", היא מסבירה. "אנחנו מקבלים בברכה המון חרדים שקונים דירות - אנחנו שכונה פלורליסטית וכל מי שמקבל שזהו אופיה מוזמן לגור איתנו. אבל כאן מדובר בארגון שברור לאיזה צביון הוא הולך לשווק את הדירות והחשש אמיתי".

למתנגדים הצטרפה גם חברת המועצה לורה ורטון (מרצ), תושבת בית הכרם. לדבריה, בד"צ בית יוסף הפר את החוק כששינה את ייעוד המבנה ממגורים לעסק פרטי ומוסד תורני. את התנגדותה היא ממקדת באופי הפעילות במקום בשנים האחרונות, שבהם התקי