צילום: נעם ריבקין פנטון הארגונים החילונים בעיר לא עוברים לסדר היום על הכוונה לא לפתוח בשבתות את בית הקפה החדש בגן העצמאות למרות התוכניות המקוריות. כפי שפורסם לראשונה ב"ידיעות ירושלים" ו-mynet החליטו לאחרונה רשת בית הקפה לנדוור, שיפעילו את המקום, כי המתחם יהיה כשר למהדרין וסגור בשבתות.

עמק הצבאים: רוצים תקציב? אל תחללו שבת
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

המבנה הוקם ולשמחת העירייה הזוכה במכרז, עדי טלמור (יחד עם עו"ד רן פליישר), היה בעל רקע עשיר והצלחות עסקיות בניהול מקומות בילוי בעיר ולא פחות חשוב בעל רקורד מוכח בהפעלת מקומות בשבתות ויקיר ציבור הבליינים החילוני.טלמור, השותף במספר לא מבוטל של מסעדות ובתי קפה ובבר הצעצוע, החליט להשכיר את המקום לצד שלישי, זכיין של קפה לנדוור, שיהיה בעל העסק בפועל ויפתח במקום את הסניף השלישי של הרשת בעיר. קפה לנדוור היא רשת ארצית שפועלת בשבתות, אך יש לה גם סניף כשר בסינמה סיטי. הזכיין, שחשב תחילה לפתוח את המקום בשבתות, שינה את דעתו והמקום יהיה, כאמור, כשר למהדרין וסגור בשבתות ובחגים.

החלטה זו מביאה לכך בשבת הקרובה מתכננים להגיע לגן העצמאות, בסמוך למבנה ההולך ומוקם של בית הקפה, עשרות משפחות ופעילים חילוניים ולשתות במקום קפה שיחולק לעוברים ושבים. כמו כן מתכננים במקום פיקניק מחאה המוני ולצורך קידום העניין אף פתחו דף לשם כך בפייסבוק.

יו"ר מר"צ בירושלים מריו שכטמן טוען כי בתוך יממה נרשמו כבר למעלה מ-200 לאירוע. חבר המועצה פפה אללו: "כמובן שאי אפשר לכפות על היזם ולחייב אותו לפתוח בשבת, אבל מראש במקרה הזה הפרויקט תוכנן בכדי שיחייה את מרכז העיר בשבתות וכל התנאים והסביבה נבחרו במיוחד לשם כך. המוטיבציה הגדולה של צעירים ומשפחות צעירות להישאר לגור בירושלים נובעת גם משיקולים של פעילות בשבתות".

בית הקפה שייפתח בעוד כשבועיים יהיה השלישי ברשת קפה לנדוור בעיר. הרשת שפתוחה בשבתות בתל אביב מחזיקה גם בירושלים סניף פעיל בשבתות במתחם התחנה, אך לצד זה יש לה גם סניף כשר וסגור בשבתות במתחם הסינמה סיטי.

מהעירייה מסרו בעת פרסום הידיעה הראשונה כי מדובר בקרקע בבעלות רשות מקרקעי ישראל והעירייה רק סייעה מההיבט התכנוני.

תגובת הקפה: "אנו ברשת קפה לנדוור שמחים על כך שסניף גן העצמאות מעורר עניין עוד בטרם הפתיחה אשר מתוכננת לעוד כחודש ימים. אנו קשובים לרחשי הלב של מגוון הקולות והדעות בעיר ירושלים ואנו נשמח להזמין את הקהל ליהנות מחוויית הלנדוור בסניף החדש לכשיפתח".