צילום: shutterstock מנהלת בית ספר ממלכתי דתי בירושלים השעתה תלמיד כתה א' לשעתיים מהכיתה רק בגלל שהגיע ללא כיפה. לאחר מסע חיפושים ארוך עבור כיסויי ראש, נמצא עבורו כובע צמר, אותו הוא נאלץ ללבוש למרות העובדה שבחוץ היה חם. המנהלת בשיחה עם אמו של התלמיד: "בבית ספר דתי כיפה זה כמו מכנסיים".

יש לציין כי אותו תלמיד היה אמור לעבור לפני חצי שנה לבית ספר חילוני (לאחר שוועדה פדגוגית התכנסה והחליטה על כך) אך לטענת ההורים, הוא לא קיבל אישור לכך מבית הספר.

הבקשה לוועדה הגיעה מצד ההורים, לאחר טענות בית הספר לפיהן בנם הולך ללא כיפה במסדרונות. תשובת הוועדה הגיעה לאחר חודש, ובה הוסבר להורים כי לפני החלטה סופית של הוועדה, על הילד לעבור תהליך אבחון רגשי.

האב טען השבוע כי הם דיברו עם המחלקה המשפטית של משרד החינוך, ושם הובהר להם כי אינם מחוייבים לשלוח את הילד לאבחון. "אין קשר בין רצוננו להעביר את הבן לבית ספר חילוני ובין תשובת הוועדה", אומר האב.

מבשרת: תלמידים דתיים משלמים יותר
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בשיחה בין האם למנהלת בית הספר, הסבירה האחרונה את החלטתה להשאיר את הילד מחוץ לכתה.

האם: "הוא מפסיד לימודים את מבינה?"
המנהלת: "אז מה אם הוא מפסיד לימודים, אז למה שלחת אותו בלי כיפה"?

תוך כדי שיחה פנתה המנהלת לתלמיד ואמרה לו שמצאו עבורו כובע צמר כתחליף לכיפה. "תישאר עכשיו עם הכובע הזה בסדר?", היא נשמעת אומרת לו. "אל תוציא אותו עד שנמצא כיפה אחרת או כובע. כרגע אתה נשאר עם הכובע הזה. ברור? בסדר?. תרד עכשיו לכיתה".המנהלת פנתה בחזרה לאימא והסבירה לה: "הוא ירד עכשיו עם הכובע צמר עד שנמצא משהו יותר הגיוני, אל תשלחי אותו לבית הספר אם אין לו כיפה, אמרתי את זה כמה פעמים. לא היית שולחת אותו בלי מכנסיים נכון? מבחינתי זה אותו דבר. בבית ספר דתי כיפה זה כמו מכנסיים. אם את לא מבינה סימן שאנחנו מדברים בשני קווים מקבילים לחלוטין שאין בהם קשר. אל תביאי אותו בלי כיפה ותימנעי מאיתנו גם את עוגמת הנפש".

העירייה בתגובה: "במערכת החינוך הממלכתית דתית בישראל כיפה הינה חובה בסיסית-חינוכית המוכרת לכל תלמיד ולכל ההורים. למרות זאת מתחילת השנה התלמיד מגיע לבית הספר פעמים רבות ללא כיפה, על אף פניות חוזרות ונשנות מצד צוות בית הספר.

"בית הספר סייע לתלמיד בכל מקרה שבו הגיע ללא כיפה וכך גם במקרה המדובר במטרה לאפשר את השתתפותו בטקס".