צילום: שלומי כהן טענות לאכזריות כלפי ילדים בהסעות התלמידים למוסדות החינוך בעיר, לעתים עד כדי סכנה לבריאותם הגופנית והנפשית.

הסוחר פרסם את שמות הגנבים - הציוד הוחזר
ירושלים: מבצע סבתא הסתיים בחתונה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הורים לילדים שלומדים בחינוך המיוחד ונעזרים בשירותי ההיסעים של העירייה התלוננו שילדיהם סובלים מאלימות, הטרדות מיניות והשפלות במהלך הנסיעה לבית הספר, בלי שהנהג או המלווה בהסעה יתערבו. לטענתם, עד כה לא נעשה דבר כדי לתקן את המצב."המלווה מעלים עין"

בשבועות האחרונים התעורר חשש שתלמידת חינוך מיוחד בת שמונה סובלת מהטרדות מיניות מתמשכות מצד תלמידים מכיתה ו' שנוסעים איתה מדי יום בהסעה.

"הכל החל לפני כחודש וחצי, כשראיתי שהילדה שלי עצובה מאוד ומכונסת בעצמה. הילדה מיעטה לדבר בבית והבחנתי שמשהו קשה עובר עליה. רק אחרי דיבורים ושכנועים היא סיפרה שאחד הילדים בהסעה התנפל עליה ונישק אותה בכוח בשפתיה. בפעמים אחרות, כשסירבה לנשיקות, היא חטפה מכות נמרצות", טוענת האם.

"בהסעה של בתי נוסעים מדי יום ילדים בני גילה שמתמודדים עם בריונים שלומדים בכיתה ו', קובעים מי יישב ליד מי ומכתיבים את כללי ההתנהגות", כך האם. "מובן שבהסעה נוכחים הנהג ומלווה צמוד שאחראי על הסדר ועל ביטחונם האישי של הילדים. לא ייתכן שתהיה הפקרות כזאת במערך הסעות שממומן מכספי הארנונה של התושבים, כשברכב נוסעים שני מבוגרים שכנראה מעדיפים להעלים עין".

לדברי האם, המעשים החלו כשאחד הילדים בהסעה ביקש מילד בכיתה ו' שייתן לו לשחק באייפון שלו. האחרון ענה, 'רוצה לשחק באייפון שלי? לך תנשק את הילדה על השפתיים'. מכאן החלו הדברים להידרדר.

התפנית חלה לבסוף כשהנהלת בית הספר הזמינה את האם לשיחה ונודע לה שבתה שקטה ומופנמת יותר מהרגיל ושניכרת נסיגה בהישגיה. אחרי בירורים גילתה המשפחה שהעניין קשור כנראה להטרדה המינית שחוותה בהסעה ולמכות שהיא חוטפת באופן קבוע בדרכה לבית הספר.

הורים לילד אחר, גם הוא בן 8 ולומד בחינוך המיוחד, מדווחים שבנם הפך קורבן לילדים אחרים מכיתתו בנסיעות לבית הספר. לטענת ההורים, כשבנם עולה להסעה פונים אליו כמה ילדים אחרים ודורשים שיעבור למושבים האחוריים. "באחת הפעמים הילד שלי לא ביצע את הפקודה מיידית, אז אחד הילדים איים עליו שייתן לו מכות", מספר האב.

גם כאן עולות טענות מצד ההורים כלפי חוסר התפקוד של המלווה בהסעה. "מה, הוא לא רואה? לא שומע?" תוהה האב. "מתי ישמע? כשיקרה חס וחלילה אסון?"

לטענת ההורים של שני הילדים, פניותיהם למחלקות העירייה שמטפלות במערך ההיסעים לא העלו עד כה דבר. "למרות הפניות החוזרות ונשנות דבר לא השתנה", הם מספרים. "דרשנו לסלק את הילדים הבוגרים יותר מהטרנזיט ולמצוא להם סידור חלופי כדי שהילדים הקטנים ירגישו בטוחים יותר, אבל פנייתנו לא נענתה".

השפלה, קללות ויריקות

תופעת ההטרדות המיניות והאלימות בהסעות לבית הספר מוכרת גם במזרח העיר. פרשה קשה נוספת התרחשה לפני כשלושה חודשים, כש'כנופיית' תלמידים בוגרים התעללו בילד אוטיסט בן 9 שנוסע מדי יום לבית ספר לחינוך מיוחד.

"באחת הפעמים, כשהבן שלי עלה להסעה, תלמידים אלימים שנוסעים איתו בטרנזיט הפשיטו אותו ולעגו לו", מספר אביו. "אינני מבין איפה היה המלווה כשהפשיטו לילד את המכנסים והילדים הבוגרים התפוצצו מצחוק".

לדברי האב, הילד סירב לאחר מכן במשך שלושה חודשים ללכת לבית הספר וכמובן לא הסכים לעלות להסעה. ההטרדה שחווה התגלתה רק כשהילד החל להסתיר את איבר מינו מבעד למכנסים. ההתנהגות חזרה פעמים רבות ועוררה את תשומת לבם של אנשי החינוך בבית הספר, שחקרו את הפרשה והבינו שהתנהגותו נובעת מאירוע טראומטי שחווה בהסעה. "מדובר בשלושה חודשים קשים מאוד שבהם נאלצתי לקחת חופשה מהעבודה כדי להישאר עם בני, שכאמור חשש לחזור לבית הספר", סיפר אביו.

שהייר שהבנה, יו"ר ועד ההורים לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים במזרח העיר מאשר את פרטי המקרה ואומר כי האב פנה אליו באופן ישיר וסיפר על כאבו.

רק לפני כחודש פורסם ב"ידיעות ירושלים" על מקרה דומה, כשהוריו של תלמיד החולה באפילפסיה התלוננו שילדים אחרים בהסעה לבית הספר נוקטים כלפיו אלימות פיזית ומילולית. התלמיד הקליט את התלמידים מקללים אותו, שרים שירים שלועגים לו ומשפילים אותו.

אם לא די בכך, התלמידים אף ירקו בפניו והיכו אותו. הפרשה התגלתה כשהתלמיד חזר הביתה עם חבורות ופצעים והשמיע להורים את ההקלטה.

העירייה: "אנו מפעילים מדי יום מערך הסעות אדיר, במסגרתו נוסעים כ-17,000 תלמידים. מערך ההסעות נתון לפיקוח מתמיד וכל תלונה נבדקת ביסודיות וזוכה למענה וטיפול. אנו מצרים כי העיתון בחר לאסוף מקרים בודדים שאין ביניהם