צילום: Shutterstock ועדי הורים בכמה בתי ספר בעיר מתלוננים: פועלי ניקיון עם עבר פלילי מסתובבים בין התלמידים ומנהלים עימם שיחות בעלות אופי מיני. "בנות מפחדות ללכת לשירותים", נטען, "חייבים לטפל בזה מיידית".

הניקיון היסודי מדי של עובדת הכנסת
היזהרו: פקחי ניקיון במסווה מחלקים קנסות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

על פי התלונות, חברה שזכתה בתחילת השנה במכרז העירוני מעסיקה פועלים שהורשעו בפלילים בשטח בית הספר, ובמספר מוסדות חינוך בעיר התלוננו לאחרונה על כך שבסביבת התלמידים מסתובבים עובדי ניקיון שזה עתה סיימו לרצות את עונשם.כך לדוגמא, בבית ספר במרכז העיר הדבר התגלה לאחר שעובד הניקיון התחיל להתרברב בפני אב הבית על כך שהוא ישב בכלא על סחר בסמים ועל אחזקת סכין במקום ציבורי. הדבר הועבר להנהלה ואף למינהל החינוך בעיר. לאחר שנחשף כי אותו עובד ריצה עונש מאסר של שנה וחצי, החלו בוועד ההורים לבדוק את ממדי התופעה וכך נחשף כי פועלי ניקיון רבים ישבו בכלא וריצו מאסר על עבירות פליליות. גורם עירוני בכיר אישר השבוע: "אכן זו בעיה גדולה, אנו מודעים לתופעה ומנסים לטפל בה ולאכוף אותה".

לאחר התלונות הוחלף עובד הניקיון בפועל אחר, שגם הוא הואשם בפלילים, אך בהנהלה הסבירו כי עבירותיו קלות ועבודתו מצוינת. עם זאת, אין זה משביע את רצון ועד ההורים. "זה פחד אלוהים שבסביבת התלמידים מסתובב פועל עם עבר פלילי חמור, מאיפה אנחנו יכולים לדעת מה הוא יכול לעשות לילדים, התסריטים הכי פרועים כבר עוברים לנו בראש. אנחנו לא רוצים להתעורר מאוחר מדי", אומרים שם.

במוסד חינוכי אחר בעיר, עובד ניקיון שפעל תחת אותה זכיינית החל לפני כמה חודשים לשוחח עם תלמידות. לטענת ועד ההורים, הם קיבלו מספר פניות מתלמידות על כך שמדובר בשיחות בעלות אופי מיני. "זה מתחיל ב'את רוצה להיות חברה שלי?' ואנחנו לא רוצים לחשוב איפה זה יכול להיגמר", הם אומרים. "חייבים לעשות בדק בית בכל בתי הספר ולטפל בזה מיידית".

חברת הניקיון שבה מדובר פועלת במוסדות חינוך רבים בעיר ומחזיקה בנתח גדול מהמכרז. על פי החוזה, החברה מחויבת להוציא תעודה בה יצוין כי עובד הניקיון אינו הורשע או נחשד בעברו בעבירות מין. בעלי חברת הניקיון מצדם מסבירים כי הם אינם יודעים על עבירות פליליות של העובדים. "אנחנו מחויבים להוציא אסמכתא שהעובדים שלנו לא הואשמו בעבירות על רקע מיני, אבל אין ביכולתנו לדעת אם אכן הם הורשעו בפלילים היות ואנחנו לא יכולים להוציא תעודת יושר", מסבירים שם.

העירייה: "הדרישה בהתאם לחוק, מחייבת כל עובד להביא אישור משטרתי לפני תחילת העסקתו. במסגרת החוזה, דורשת עיריית ירושלים לקבל מהחברה המעסיקה העתק של האישור המשטרתי בו היא מחויבת להחזיק, עבור כל עובד שמועסק בבית ספר. במינהל החינוך לא התקבלו תלונות מהסוג המוזכר בפנייה".