צילום: אלבום פרטי הכרעת בית המשפט העליון בהולנד שהורה על הסגרת הרב הנמלט לישראל, ולאחר ששר המשפטים ההולנדי היה אמור להכריע כיצד ומתי תתבצע ההסגרה, ירד אליעזר ברלנד למחתרת ויתכן וברח מחוץ למדינה. לפני שנעדר הבטיחו חסידיו להיאבק בבקשת ההסגרה באמצעות ערעור משפטי, ואשתו הרבנית תהילה ברלנד שבה לישראל.

חבילות התיור החדשה אל הרב ברלנד
מי עשה מסאז' אישי ברגליו של הרב ברלנד?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מנהיג חסידות שובו בנים בן ה-77 ממשיך במנוסה מרשויות החוק בישראל, בהם הוא דרוש לחקירה בעקבות תלונות על עבירות מין. במשך עשרה חודשים שהה ברלנד בהולנד, שם נעצר בשדה תעופה. בתקופה האחרונה ביסס את חצרו באמסטרדם ובכפר הסמוך לה, לשם נהרו מאות חסידיו, חלקם הורים לתינוקות שביקשו שהרב ישמש כסנדק בברית של בנם.אלא שבמקביל התמודד ברלנד מול הליכים משפטיים ועימותים מול ראשי הכפר שביקשו להרחיקו. בסוף השבוע הוא נעלם, וחסידיו מעריכים שהוא מבקש להימנע מביצוע הסגרה לישראל כפי שהורה בית המשפט העליון בתשובה לבקשת רשויות החוק בישראל.

תעלומת היעלמותו החלה כשבחסידות הופצו שמועות על אשפוזו של הרב בבית חולים מקומי, אחרי שבית המשפט העליון אישר החלטות קודמות של ערכאות נמוכות. חסידי הרב ששוהים בהולנד לא הצליחו לאתר את רבם בבית החולים.

פרקליטו, עו"ד שרון נהרי, שניסה לבטל את ההחלטה באמצעות טיעונים לכשלים בבקשת ההסגרה ומצבו הבריאותי, הבטיח להמשיך להיאבק בהחלטה בין השאר באמצעות פניה לבית הדין הבינלאומי בהאג. אך אז הגיעה תפנית, כשגבאיו הצמודים ניתקו את מכשירי הטלפון שברשותם והיעלמותו אותתה על כוונותיו. מקורבו, נתן רבני, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "גם עכשיו הוא הצליח, ביי ביי אירופה". בחסידות הבינו שמנהיגם הרוחני מתכנן מהלך נוסף במסלול הבריחה בין מדינות העולם, שהפכו לחלק בלתי נפרד מחייו בשנתיים האחרונות.

במוצאי שבת הבטיחו מקורביו של ברלנד במסר טלפוני לחסידיו שכבר ביום ראשון יחזור לפעילות ויקבל קהל, אך הדבר לא קרה. נהגו סיפר שבימים האחרונים הרב הגיע לפגישה במשטרת הולנד ולאחר מכן נזקק לטיפול רפואי בעקבות התעלפות ובעיות בקוצב לב. "הרופא הגוי אמר שהוא לא מבין איך הרב חי, אין לו גוף, הוא חי בנס", אמר הנהג. "הרב אמר לנו 'נגזרה גזירה, שכולם יקראו 10 פעמים תיקון הכללי כל יום' אנחנו לא יודעים מה הגזירה אבל כנראה יש גזירה גדולה".

ברחוב בחרדי עוקבים בדריכות אחרי מסעו של ברלנד ועל פי ההערכות הוא מבקש להגיע למדינה שאינה מחזיקה בהסכם הסגרה עם ישראל. האפשרויות העומדות בפניו הולכות ומצטמצמות, אחרי שהספיק לברוח משוויץ, מרוקו, זימבבואה, יוהנסבורג והולנד, והשמועות ברחוב החרדי מדברות על בריחה לברזיל או וונצואלה אליהן יגיע באמצעות טיסה ממדינה שלישית. מה שבטוח הוא שלברנד אין כוונה לשוב לישראל, כפי שאמר אחרי מעצרו האחרון בהולנד: "אני גמרתי עם ארץ ישראל, זו מדינה של חמאס בשבילי".