צילום: גיל יוחנן שיעור חינוך: הרב אורי זוהר ידריך משפחות של בעלי תשובה המתקשות בחינוך ילדיהן איך להתמודד עם המעבר לאורח החיים החרדי הנוקשה. "קודם כל תן להם אישור 'אני אוהב אותך, אני אבא שלך'", אמר באחד השיעורים שלו.

מה עשה אורי זוהר בבית המשפט?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מאז שחזר בתשובה ופרש מעולם הבידור והתרבות בסוף שנות השבעים התנתק זוהר (79) מעברו החילוני וביקש להסתגר בקהילה החרדית בשכונת מטרסדורף, שבה עבר להתגורר. מפעם לפעם חרג ממנהגו לטובת פעילות ההחזרה בתשובה, כמו הגשת תוכניות רדיו שעסקו ברישום ילדים למוסדות חינוך חרדיים ושיעורי תורה.
בשנה האחרונה החל להגיש תוכנית קבועה בערוץ 'הידברות', וכעת הצטרף לפרויקט ליווי משפחות חוזרות בתשובה, שבו הוא משמש 'מדריך רוחני' להורים שמתקשים בחינוך ילדיהם בשל המעבר הקיצוני לחברה החרדית.

הצורך בפרויקט הליווי נובע מתופעה מתרחבת בקרב קהילת החוזרים בתשובה, שמתקשים בחינוך ילדיהם אחרי שהצטרפו למסגרת המחמירה של שומרי המצוות. הילדים המבולבלים מתקשים לצעוד במסלול החרדי הנוקשה, וגם מוסדות חינוך מפלים אותם בשל עברם החילוני או מסיבות עדתיות.

משפחות רבות הצטרפו בשנים האחרונות לפרויקט ההדרכה לבעלי תשובה ונפגשות עם רבנים שעברו מסלול דומה. הבולט ביניהם הוא הרב זוהר, שישתתף במפגשים ויעניק כלים לחינוך.

בסדרת המפגשים, שתארך כחודש, יידונו שיטות חינוך, התמודדות מול פיתויים והיחס למשפחה המורחבת שאינה שומרת מצוות, לצד הדרכה בענייני זוגיות, פרנסה ועיצוב מחודש של חיי המשפחה.

מארגני הסדנה סיפרו השבוע שההשראה למיזם באה מזוהר עצמו, שבעקבות התמודדות עם ילדיו ונכדיו חיבר בעבר חוברת הדרכה, 'אבות על בנים', שהציגה גישה חדשנית לטיפול בנוער במשפחות של בעלי התשובה. לפני פתיחת הסדנה הופקה מהדורה מחודשת של חוברת ההדרכה ועבור שירות הליווי ישלמו המשתתפים מאה שקל בלבד.

במהלך המפגשים יענה זוהר על שאלות הורים, שיזכו כאמור להדרכה ולעצות המבוססות על ניסיון חייו.

זוהר, שנחשב למתנגד חריף להרחקת נוער בעייתי מהבית ומהריכוזים החרדיים, כפי שמקובל במגזר, סיפר באחד השיעורים על הניסיונות שהיו לו בגידול ילדיו המרדניים. "כל אחד מהם עשה לנו בית ספר. עברנו מצבים ועשיתי את כל הטעויות האפשרויות, צעקות וריבים ומה שאתם לא רוצים", התוודה. "איך אלוהים זיכה אותי אני לא יודע. פתאום השתנה השכל, אולי בזכות אשתי. פתאום הבנתי שהם אנוסים. פתאום הבנתי איך לאהוב אותם במקום שבו הם נמצאים, בלי שום תביעה דתית.

"שמעתי מהרבה בעלי תשובה ומבחורים צעירים בני 16 את המשפט המדהים 'אין לי כוח' ואני מאמין לזה. אלו נשמות שסגורות בתוך קליפות אבן קשות מאוד, אבל אני לא מדבר לילדים בני 16, שצריך לתת להם אהבה בלי קץ. הם לא יכולים, זה כבר סוף הדורות, קץ הגאולה".

בהמשך הסביר זוהר להורים שמערכת שמירת המצוות החרדית תובענית מאוד והנוער מבקש למרוד בה. "הילדים גדלו בתוך מערכת שהם לא יודעים להתמודד איתה וההורים מתעלמים מזה, ואז כבר מאוחר", סיכם.