צילום: שלומי כהן ברשות הפלסטינית מכינים מסמכים לקראת מאבק נגד רישום עין כרם וליפתא כאתרי מורשת עולמית באונסק"ו. כך עולה ממסמך פנימי של הרשות שהגיע לידי "ידיעות ירושלים". הסיבה להכנות בצד הפלסטיני היא החלטה שהתקבלה בדיון שהתקיים בתחילת החודש בבון שבגרמניה, שם אושרה הכנסת שכונת עין כרם והכפר ליפתא לרשימה הפנימית של משרד החוץ. מדובר בצעד הראשון לקראת רישום המקומות האלה כאתרי מורשת עולמית באו"ם.

תחילת המאבק של המגזר הערבי בעין כרם
במי פוגעת הכנסייה הרוסית בעין כרם?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

עם זאת, במשלחת הישראלית מעריכים כי יהיה קושי אמיתי להשלים את תהליך הרישום באו"ם בגלל התנגדויות שונות, שחלקן מכיוונה של עיריית ירושלים. מי שהביע תמיכה פומבית במהלך הוא יו"ר הוועדה לשימור של העירייה, סגן ראש העירייה תמיר ניר ('ירושלמים').גורמים ישראליים מעריכים כי אם הנושא יגיע לשלב הבא - דיון על הכנסת עין כרם וליפתא לרשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו - הפלסטינים צפויים להתנגד ולו כדי לנצל את ההזדמנות לנגח את ישראל באו"ם ולעורר שיח תקשורתי בינלאומי.

לפני כחצי שנה החלו נציגי עין כרם, בשיתוף המינהל הקהילתי 'יובלים' והחברה להגנת הטבע, בהליך הרישום. הסיבה המרכזית היא שורה של בקשות להיתרי בנייה באזור. הם סוברים כי אם יאושרו צפויה הבנייה לפגוע קשות באופיו של האזור.

בעקבות התהליך הגיש ארגון 'פליטי עין כרם וצאצאיהם' התנגדות לאונסק"ו בטענה כי מדובר בניסיון גניבה של מורשת ערבית של השכונה, שהיתה עד שנת 48' כפר פלסטיני. פליטי הכפר הפלסטיני טענו כי אם הרישום יבוצע על ידי ישראל עלולה להיפגע זכות השיבה שלהם למקום.

העירייה: "הטענות אינן נכונות וראש העירייה כלל אינו מכיר את הנושא. תהליך רישום אתר מורשת עולמית הוא ארוך ומורכב ותלוי בהסכמה של גורמים רבים ובכלל זה בעלי הקרקע ובעלי הנכסים. הנושא ייבחן מול כל הגורמים תוך בחינת מכלול השיקולים".

משרד החוץ: "הפלסטינים הוכיחו שהם מנצלים כל פורום בינלאומי כזירה להתגוששות פוליטית. מבחינתנו יהיה הדבר מצער אם הם יתנגדו לשמר אתרים מאחר שאם ההגדרה תתקבל היא תיתן למקום הזה מעמד וחובת שימור".